Nafta kosmetyczna - wsparcie w pielęgnacji włosów

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-18 16:10
Kobieta rozczesuje włosy po wcześniejszym zabiegu z naftą kosmetyczną.

Pokolenie naszych babć na naturalnych, domowych sposobach pielęgnacji włosów zna się, jak mało kto. Jednym z takich naturalnych specyfików jest nafta kosmetyczna, którą można nabyć w większości aptek. Jakie efekty daje regularne stosowanie nafty na włosy? Czy u każdego sprawdzi się kuracja naftą kosmetyczną?

Czym jest nafta kosmetyczna?

Nafta kosmetyczna jest kosmetykiem, który od wielu lat stosowany jest w pielęgnacji włosów. Nawet teraz, mimo szerokiego dostępu do rozmaitych kosmetyków pielęgnacyjnych, nafta kosmetyczna cieszy się popularnością i jest chętnie wybierana jako jeden z elementów pielęgnacji.

Nafta kosmetyczna to nic innego, jak olej parafinowy (Paraffinum Liquidum), który pozyskuje się w procesie destylacji ropy naftowej. Być może nie brzmi to zbyt zachęcająco, jednak olej parafinowy to bezpieczny surowiec kosmetyczny, który wykorzystuje się do produkcji kremów, balsamów i licznych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. Parafina jest tłustym emolientem, który nie wnika w głąb skóry i włosów, i nie wykazuje wobec nich właściwości odżywczych, jednak tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, chroniąc je przed działaniem czynników zewnętrznych.

Nafta kosmetyczna na włosy – jak działa?

Nafta kosmetyczna nałożona na włosy tworzy na ich powierzchni tłustą warstwę, która zapobiega odparowywaniu wilgoci. Nie wnika jednak w ich strukturę, a działa wyłącznie na ich powierzchni. Dzięki stosowaniu nafty kosmetycznej włosy stają się bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwiej się rozczesują i są bardziej podatne na zabiegi stylizacyjne. Ponadto włosy nie elektryzują się, a fryzura ma też zauważalnie większą objętość, jednak efekt ten jest krótkotrwały i utrzymuje się do kolejnego mycia włosów.

Ze względu na swoje właściwości nafta sprawdzi się u posiadaczek włosów zniszczonych farbowaniem, suchych i łamliwych jako jeden z elementów pielęgnacji.

Nafta kosmetyczna jest też jednym z polecanych domowych sposobów na wszy. Wystarczy wetrzeć naftę w skórę głowy i włosy, założyć na głowę czepek i pozostawić okład na kilka godzin. Następnie wyczesujemy martwe wszy i dokładnie myjemy głowę. Nafta kosmetyczna dzięki swoim właściwościom jest skuteczna przy zwalczaniu pasożytów głowy.

Nafta kosmetyczna a działania niepożądane

Zbyt często stosowanie nafty kosmetycznej możne przynieść więcej szkód niż potencjalnych korzyści. Zaleca się, by nakładać naftę na włosy nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Na średniej długości włosy wystarczy 1 łyżka nafty. Jeżeli przesadzimy z naftą, może ona podrażnić wrażliwą skórę głowy i przesuszyć włosy. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać nafty na włosach na noc! Wystarczy trzymać ją około 10 minut, a następnie dokładnie zmyć szamponem. Nafta kosmetyczna nie rozwiąże problemu wypadania włosów ani nie przyspieszy ich wzrostu, gdyż jest substancją o powierzchniowym działaniu.

Niektórzy polecają stosowanie nafty kosmetycznej na skórę twarzy, jednak samodzielne jej stosowanie może podrażnić skórę lub doprowadzić do pojawienia się wyprysków, gdyż parafina ma właściwości komedogenne (pobudzające gruczoł łojowe i sprzyjające tworzeniu się zaskórników).

Rodzaje nafty kosmetycznej

Nafta kosmetyczna nie ma właściwości odżywczych, dlatego producenci łączą ją z różnymi olejami i wyciągami ziołowymi o korzystnym wpływie na włosy. Jeżeli włosy potrzebują wzmocnienia i regeneracji, warto sięgnąć po naftę kosmetyczną z dodatkiem olejku rycynowego (Nafta kosmet.z olejem rycynowym), tataraku (Nafta kosm. z tatarak.), drożdży (Nafta kosm. z droż.) lub witamin A i E (Nafta kosm. z Vit.A+E). Przy problemach z wypadaniem włosów pomoże nafta kosmetyczna z czarną rzodkwią (Nafta kosmetyczna z czarną rzodkwią, Nafta kosmetyczna z czarną rzodkwią KOSMED) lub pokrzywą (Nafta kosmetyczna z sokiem z pokrzyw). Dostępność poszczególnych produktów w okolicznych aptekach możemy sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.

Maseczka na włosy z naftą kosmetyczną

Stosowanie nafty kosmetycznej na włosy daje sporo korzyści, a jeszcze lepszy efekt można uzyskać, przygotowując odżywczą maseczkę do włosów z jej dodatkiem. Wystarczy wymieszać żółtko jaja kurzego z dwoma łyżkami nafty kosmetycznej i łyżką oleju rycynowego, a gotową mieszankę nałożyć na suche włosy. Maseczkę należ trzymać na włosach przez około 30 minut, na głowę można założyć czepek lub ręcznik. Po wskazanym czasie maseczkę należy dokładnie zmyć przy pomocy szamponu.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów