Morszczyn pęcherzykowaty — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Morszczyn pęcherzykowaty to glon z rodziny brunatnic, który od 2004 roku objęty jest ochroną gatunkową na terenie Polski. Jest on szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym, m.in. przy produkcji lodów, oraz w kosmetykach. Morszczyn jest bogatym źródłem jodu, dlatego osoby z problemami z tarczycą powinny być ostrożne przy jego suplementacji. Jak stosować tabletki z morszczynem na odchudzanie? Czy można pić herbatę z morszczynem? Jakie właściwości wykazuje morszczyn pęcherzykowaty?

Artykuł rekomendowany przez:
Plecha morszczynu pęcherzykowatego.

Morszczyn pęcherzykowaty — właściwości

Morszczyn pęcherzykowaty swoje właściwości zawdzięcza zawartości wielu substancji chemicznych. Głównymi związkami obecnymi w Fucus vesiculosus są polisacharydy, kwas alginowy, laminaryna i fukoidyna. Kwas alginowy wykorzystywany jest w przemyśle jako dodatek do żywności. Natomiast jeśli chodzi o fukoidynę, to postuluje się jej przeciwzapalne działanie. 

Dodatkowo morszczyn pęcherzykowaty jest źródłem m.in. jodu, potasu, sodu, magnezu oraz witamin A, B, C i D.

Morszczyn pęcherzykowaty — jak wygląda i skąd pochodzi?

Morszczyn pęcherzykowaty (łac. Fucus vesiculosus) jest glonem występującym głównie w wodach północnego Oceanu Atlantyckiego i Arktycznego, a także na części stref przybrzeżnych mórz, m.in. Morza Bałtyckiego i Białego. W Polsce Fucus vesiculosus został znaleziony w Zatoce Puckiej. 

Morszczyn pęcherzykowaty zbudowany jest z plechy osiągającej długość do 1 metra. Plecha ma kształt taśmowaty i jest koloru brunatnego. Na jej powierzchni są umieszczone pęcherzyki pławne.

Morszczyn pęcherzykowaty — działanie, wskazania do stosowania

W medycynie tradycyjnej morszczyn pęcherzykowaty był wykorzystywany jako preparat zapobiegający otyłości. Wyniki badań opublikowanych w 2013 roku potwierdziły tę właściwość. W medycynie ludowej Fucus vesiculosus stosowany był natomiast jako lek na niedoczynność tarczycy, zaparcia czy trądzik.

Morszczyn pęcherzykowaty na otyłość

Morszczyn pęcherzykowaty jest glonem, który wykazuje właściwości zmniejszające przyrost masy ciała. W badaniach na szczurach wykazano, że dzięki zastosowaniu ekstraktów z brunatnicy szczury karmione wysokokaloryczną dietą nie wykazywały znaczącego wzrostu masy ciała.

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dodatkowo wpływa na rozwój innych stanów patologicznych. Jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób takich, jak:

Redukcja masy ciała znacząco wpływa na poprawę jakości życia oraz stanu zdrowia. Spadek wagi powinien być osiągany w sposób kontrolowany przez zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. W przypadku chęci odchudzania się warto zasięgnąć pomocy dietetyka, który pomoże ułożyć dietę w taki sposób, aby nie brakowało w niej makro- i mikroelementów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Morszczyn pęcherzykowaty a działanie przeciwzapalne

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono badania in vitro sprawdzające przeciwzapalne właściwości brunatnic. Jednym z badanych glonów był morszczyn pęcherzykowaty. Wykazano, że obecna w nim fukoidyna wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego. Jednakże ilość prac badawczych sprawdzających ten efekt jest ograniczona, a chociaż dotychczasowe wyniki są obiecujące, potrzebne są dalsze badania w celu jednoznacznego potwierdzenia tej tezy.

Morszczyn pęcherzykowaty w kosmetologii

Morszczyn pęcherzykowaty jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do redukcji zmarszczek czy rozstępów. Według producentów obecna w morszczynie pęcherzykowatym laminaryna ma wykazywać działanie antykoagulacyjne oraz ma wpływać na mikrokrążenie skórne, a te właściwości mają poprawiać elastyczność i wygląd skóry. Jednakże trudno znaleźć duże badania kliniczne, które potwierdziłyby skuteczność stosowania Fucus vesiculosus w kosmetykach.

Morszczyn pęcherzykowaty — jak dawkować?

Zawartość substancji czynnych w morszczynie jest zależna od wielu czynników, między innymi od zasolenia wody, w której rośnie, oraz od zawartości mikroelementów. Z tego powodu trudno jest ustalić uniwersalną bezpieczną dawkę surowca. Stosując suplementy zawierające morszczyn, należy przestrzegać zaleceń producenta. 

Leki i suplementy zawierające morszczyn pęcherzykowaty

Na polskim rynku nie ma dostępnych leków zawierających morszczyn pęcherzykowaty. Można jednak znaleźć suplementy, które według producentów mają pomagać w leczeniu otyłości. Warto jednak wiedzieć, że suplementy, w przeciwieństwie do leków, nie są kontrolowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny ani Narodowy Instytut Leków, a jedynie przez sanepid. Dlatego podana zawartość substancji czynnej w suplementach jest w zasadzie orientacyjna. 

Morszczyn pęcherzykowaty w ciąży

W związku z brakiem wystarczającej ilości badań nie zaleca się suplementacji morszczynem pęcherzykowatym w ciąży i podczas karmienia piersią.

Morszczyn pęcherzykowaty — przeciwwskazania i środki ostrożności

Morszczyn pęcherzykowaty nie powinien być stosowany przez osoby z problemami z tarczycą oraz przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Morszczyn pęcherzykowaty — możliwe działania niepożądane

Morszczyn pęcherzykowaty, podobnie jak każdy inny preparat, może powodować wystąpienie skutków ubocznych. W Polsce morszczyn jest obecny jedynie w suplementach. Jego ilość w tych produktach nie jest dokładna, a zażycie zbyt dużej ilości może doprowadzić do wystąpienia objawów nadczynności tarczycy związanych z przedawkowaniem jodu obecnego w tym glonie.

Morszczyn pęcherzykowaty — interakcje z lekami i innymi ziołami

Nie są znane interakcje morszczynu pęcherzykowatego z innymi lekami.

Morszczyn pęcherzykowaty w Ziołopedii — podsumowanie

Morszczyn pęcherzykowaty jest obecny jedynie w suplementach i kosmetykach. Jego zawartość w tych produktach nie jest dokładnie określona, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, zwłaszcza związanych z przedawkowaniem jodu. Dlatego odradza się suplementację Fucus vesiculosus. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów lub chorób wymienionych w tekście skonsultuj się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej terapii.

 

Bibliografia

  1. Korukanti, V. P., Ponnam, H., & Akondi, B. R. (2013). Evaluation of antiobesity activity of Fucus vesiculosus. (Dostęp na: 06.2024)
  2. Obluchinskaya, E. D., Pozharitskaya, O. N., & Shikov, A. N. (2022). In vitro anti-inflammatory activities of fucoidans from five species of brown seaweeds. Marine Drugs, 20(10), 606. (Dostęp na: 06.2024)

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ziołopedia

Więcej artykułów