Obturacyjny bezdech senny i wiążące się z nim zagrożenia

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-14 16:52
Mężczyzna chrapie podczas snu, może cierpieć na obturacyjny bezdech senny.

Sen jest stanem czynnościowym, który wprowadza nasze ciało w bezruch oraz wycisza świadomość, pozwalając na odpoczynek i regenerację. Pełny, niezachwiany niczym sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Czasami dochodzi jednak do różnych zaburzeń sennych, prowadzących do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do schorzeń związanych ze snem zalicza się m.in. obturacyjny bezdech senny. Jak rozpoznać oraz jak leczyć to schorzenie?

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (w skrócie OBS) jest schorzeniem charakteryzującym się wielokrotnymi, powtarzającymi się w czasie snu bezdechami. Epizody wstrzymania oddechu pojawiają się u pacjentów pomimo prawidłowej pracy mięśni oddechowych. Jest to niekorzystne zjawisko, prowadzące do licznych zaburzeń zdrowotnych, dlatego ogromnie ważne jest rozpoznanie oraz leczenie tej choroby.

Bezdech senny - objawy

Najczęściej problem z bezdechem sennym zauważają członkowie rodziny chorego. Pacjenci z tym schorzeniem, często zgłaszają:

 • problemy z koncentracją w ciągu dnia,
 • poranne bóle głowy,
 • zaburzenia nastroju (obniżony nastrój, rozdrażnienie),
 • wzmożoną senność,
 • pogorszenie funkcji poznawczych.

Dzieje się tak z powodu zatrzymania przepływu powietrza przez światło dróg oddechowych na wysokości gardła, co skutkuje przejściowym niedotlenieniem.

Objawy nocne pojawiające się u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym to m.in.:

 • głośne chrapanie z kilkusekundowymi przerwami,
 • obecność bezdechów,
 • duszności podczas snu,
 • nasilona aktywność ruchowa podczas snu (częste zmiany pozycji),
 • bóle w klatce piersiowej,
 • trudności w ponownym zaśnięciu po przebudzeniu.

Ogromnie ważne jest postępowanie diagnostyczne w przypadku przerwania ciągłości snu, gdyż prowadzi to do zaburzeń nastroju. Problemy ze snem znacząco wpływają na życie codzienne chorego, mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych, stanów lękowych oraz zaburzeń poznawczych.

Rozpoznanie bezdechu sennego

Warto pamiętać, że chwilowe przerwy w oddychaniu podczas snu zazwyczaj są fizjologiczne. Epizod bezdechu jest diagnozowany w momencie zatrzymania oddechu na co najmniej 10 sekund. W przypadku rozpoznania obturacyjnego bezdechu sennego, pod uwagę bierze się zarówno liczbę bezdechów w ciągu godziny snu pacjenta, jak i liczbę przebudzeń z tego powodu.

Bezdech senny rozpoznawany jest w dwóch przypadkach:

 • wystąpienia powyżej 5 nieświadomych przebudzeń w nocy, spowodowanych tym schorzeniem i występowaniem objawów 
 • wystąpienia powyżej 15 nieuświadomionych przebudzeń bez objawów choroby (permanentne zmęczenie, problemy z koncentracją).

Jakie badania wykonuje się w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego?

Najbardziej czułym badaniem w diagnostyce obturacyjnego bezdechu sennego jest poligrafia, czyli monitorowanie poprzez zestaw czujników wielu aspektów obecnych podczas snu, m.in. tętna, chrapania, ruchów kończyn, wysycenie krwi tlenem, przepływ powietrza przez usta i nos. Jeszcze dokładniejszym badaniem jest polisomnografia, z dodatkowym odczytem EEG, jest jednak mało dostępna. Dlatego podczas diagnostyki obturacyjnego bezdechu sennego bierze się zazwyczaj pod uwagę objawy zgłaszane przez pacjenta oraz wynik badania poligrafii.

Przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego

Bezdechy senne są najczęściej spowodowane zwężeniem lub zamknięciem światła dróg oddechowych na wysokości gardła. Wśród przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego wyróżnia się także otyłość, spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz niektóre choroby (np. niedoczynność tarczycy) czy przyjmowanie leków obniżających napięcie mięśniowe.

Bezdech senny - domowe sposoby

Poprzez działania profilaktyczne, pacjenci są w stanie zapobiegać lub łagodzić objawy obturacyjnego bezdechu sennego. Wśród takich działań wyróżnia się:

Dostępność poszukiwanych preparatów w okolicznych aptekach sprawdzisz z łatwością poprzez portal KtoMaLek.pl.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

W przypadku rozpoznania OBS, stosuje się specjalny aparat składający się z maski zakładanej na nos - aparat CPAP, którego celem jest wytworzenie niewielkiego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych, co likwiduje bezdech poprzez zabezpieczenie drożności dróg oddechowych.

W niektórych przypadkach stosuje się specjalny aparat/nakładkę ortodontyczną na noc, mającą na celu minimalne wysunięcie żuchwy do przodu w celu udrożnienia dróg oddechowych i zapobiegania bezdechom.

U niektórych pacjentów zaleca się interwencję chirurgiczną. Dotyczy to chorych z nieprawidłościami w budowie anatomicznej elementów układu oddechowego, np. skrzywienia przegrody nosa.

Bibliografia:

 1. Gałecki, P., Florkowski, A., Zboralski, K. i inni (2011). Psychiatryczne i psychologiczne powikłania zespołu obturacyjnego bezdechu sennego. Pneumonol. Alergol.Pol., 79, 1, s. 26-31.
 2. Hasiec, A., Szumowski, Ł., Walczak, F. (2012). Obturacyjny bezdech - senny zabójca. Forum Medycyny Rodzinnej, 6, 3, s. 103-114.
 3. Mejza, F. (aktualizacja: Wiercińska, M.) (2021). Obturacyjny bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/74636,obturacyjny-bezdech-senny. (Dostęp: październik 2022).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów