Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kozieradka - właściwości i zastosowania. Jak jej używać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-06-24 11:09
Kozieradka - właściwości i zastosowania

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L.) jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny motylkowatych. Uprawiana jest w krajach europejskich, w tym także w niektórych miejscach w Polsce. Nasiona kozieradki już od dawna były używane jako surowiec leczniczy. Jakie korzyści zdrowotne posiada kozieradka? Kto może ją stosować i w jakich celach? Jak używać kozieradki?

Kozieradka i jej podstawowe związki czynne

Kozieradka naturalnie występuje w rejonach Morza Śródziemnego oraz w krajach takich jak Turcja, Pakistan, Indie czy Chiny. Gatunek ten dostarcza surowca leczniczego, jakim są nasiona kozieradki (Semen Foenugraeci). Po dojrzeniu owoców, kosi się uprawiane rośliny i suszy, a następnie młóci w celu pozyskania nasion. Kozieradka posiada wiele właściwości leczniczych dzięki posiadającym substancjom czynnym o zróżnicowanej budowie chemicznej. Nasiona te bogate są w związki śluzowe składające się z galaktomannanów. Dodatkowo ważnym ich składnikiem są flawonoidy, a wśród nich witeksyna, izowiteksyna i wicenina. Posiadają silne właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Ponadto, nasiona kozieradki zawierają saponiny, witaminę PP (amid kwasu izonikotynowego), cholinę, lecytynę, gorycze, tłuszcze białka, olejek eteryczny oraz sole mineralne. Najnowsze badania potwierdzają także obecność w nasionach kozieradki izoflawonów – związków o charakterze fitoestrogenów.

Lecznicze działanie kozieradki

Kozieradka ma szerokie działanie farmakologiczne. Już w starożytności znane było jej działanie hipoglikemiczne, czyli obniżające poziom cukru we krwi. Dzięki obecności galaktomannanów, zrobiony z nasion kleik prawdopodobnie opóźnia opróżnianie żołądka i hamuje aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów. Eksperci potwierdzają także ich wpływ na obniżanie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, triglicerydów oraz ogólnego poziomu lipidów. Nasiona kozieradki porównywane są także do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stąd przypisuję się jej także silne działanie przeciwzapalne. Jednym z głównych zastosowań kozieradki, jest jej wykorzystanie w leczeniu różnorodnych chorób przewodu pokarmowego. Nasiona zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, ułatwiając trawienie pokarmów i przyswajanie różnych składników mineralnych. Wykonane z kozieradki ekstrakty wykazują działanie ochronne na błonę śluzową żołądka. Dzięki temu posiadają wysoką aktywność przeciwwrzodową. Ponadto, potwierdzono również jej ochronny wpływ przed rozwojem raka jelita grubego, a także silne działanie hepatoprotekcyjne ochraniające wątrobę, podobnie jak sylimaryna. Wspomnieć należy także, o jej działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwgrzybicznym i wspomagającym odporność. Swoje zastosowanie znalazła również w profilaktyce i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzhaimera oraz w walce z hemoroidami.

UWAGA!

Należy pamiętać, że niekontrolowane przyjmowanie nasion kozieradki, zarówno w postaci naparów, jak i suplementów diety ze względu na obecność izoflawonów, może być przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej. Każdą suplementację należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Zastosowanie kozieradki w preparatach aptecznych

Kozieradka jest surowcem, który można znaleźć na aptecznych półkach. Stosuje się ją zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Sproszkowane nasiona kozieradki stosuje się zewnętrznie jako lek zmiękczający do okładów i kompresów w ropnym zapaleniu skóry oraz czyrakach. Na rynku możemy ją znaleźć w postaci tabletek oraz zmielonych ziaren. Dawkowanie uzależnione jest od zastosowanej formy kozieradki. W przypadku preparatów stosowanych doustnie, kozieradka najczęściej występuje w połączeniu z innymi surowcami roślinnymi. Można ją znaleźć w popularnej fitolizynie (Fitolizyna POLPHARMA) stosowanej pomocniczo w stanach zapalnych dróg moczowych. Preparaty dostępne w aptece z nasionami kozieradki to: Nasienie Kozieradki KAWON-HURT, Zioł. Nasienie Kozieradki FLOS, Zioł. Nasiona Kozieradki HERBAPOL, Kozieradka FENUGREEK, Kozieradka mielona INTENSON. Nasiona kozieradki służą także jako przyprawa do niektórych serów czy ostrych sosów typu curry. Zróżnicowany zespół substancji czynnych zawartych w nasionach kozieradki czyni ją wartościowym surowcem leczniczym stosowanym w fitoterapii.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów