Co stres robi z Twoim organizmem?

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-11-29 09:57
jak radzić sobie ze stresem

Stres towarzyszy nam od najmłodszych lat i jest elementem naszej codzienności. Ciężko kontrolować jego źródło, dla własnego zdrowia warto jednak spróbować stawić mu czoła. Choć z jednej strony potrafi być dobrym motywatorem i skutecznym sygnałem ostrzegawczym, jego nadmiar prowadzić może do poważnych schorzeń lub pogłębiać te, na które już cierpimy. Zanim po raz kolejny mu ulegniesz, przeczytaj nasz artykuł. Tylko spokój może Cię uratować.

Czym jest stres?

Stres to reakcja organizmu na otoczenie i adaptacja do konkretnych warunków zewnętrznych. To bodziec, wywołujący fizyczny i emocjonalny dyskomfort. Co go powoduje? Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie, lecz najczęstszymi przyczynami są praca i związane z nią problemy, kłótnie małżeńskie, kłopoty ze zdrowiem i utrata bliskiej osoby. Czasami stres wiąże się również z pozytywnymi doświadczeniami takimi jak ślub czy ciąża i zostanie rodzicem.

Przewlekły stres, a układ pokarmowy

Adrenalina i kortyzol – hormony wydzielane w nadmiarze w chwilach stresu – podwyższają poziom glukozy we krwi i zwiększają rozkład kwasów tłuszczowych. Przewlekły nadmiar kortyzolu we krwi prowadzi do charakterystycznego przemieszczenia się depozytów tkanki tłuszczowej (bawoli kark, twarz księżyc w pełni, otyłość brzuszna, chude kończyny).

W sytuacjach stresowych zwiększa się także produkcja kwasów trawiennych oraz napięcie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, co zaburza proces regeneracji komórek nabłonkowych. W efekcie odczuwać możemy zgagę i charakterystyczne pieczenie, a także ból żołądka. Znikąd nie wzięło się również hasło „zajadanie stresu”. Osoby, żyjące w ciągłym napięciu częściej sięgają po słodycze i niezdrowe przekąski, które pozwalają im się na chwilę odstresować.

|ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć z zaparciami?

Życie w stresie powoduje ból

I w tym wypadku całą winę zrzucić można na podwyższony poziom adrenaliny i kortyzolu. To właśnie on w momentach kryzysowych sprawia nam największy ból – i to dosłownie! Zbyt duża ilość tych hormonów skutkować może silnymi bólami głowy, pleców, splotu barkowego, bólami napięciowymi w skroniach, a także nieprzyjemnym uczuciem ucisku w gardle. Stresując się, popalić dajemy również swoim mięśniom, które, w wyniku działania adrenaliny, stają się twarde, napięte i przeciążone. Człowiek będący pod wpływem chronicznego stresu chodzi spięty i nie zawsze w pełni panuje nad swoim ciałem – zaciska pięści, unosi ramiona, napina mięśnie. Wszystko to wpływa na codzienny komfort życia i powoduje bóle, których przyczyny szukamy zazwyczaj gdzie indziej.

Chroniczny stres pogarsza stan skóry

Stres odbija się także na naszym wyglądzie, sprawiając, że nie tylko czujemy się zmęczeni i schorowani, ale i na takich wyglądamy. W wyniku ciągłego podenerwowania na skórze pojawiać mogą się przeróżne zmiany – trądzik, pokrzywka, czerwone plamki. Pogarszający się stan psychiczny prowadzić może także do chorób autoimmunologicznych takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

stres problemy ze skórą ktomalek.pl|ZOBACZ TEŻ: Witaminy na cerę. Jak dbać o siebie za grosze?

Stres – jak go poskromić?

Jeżeli ktoś jest w stanie żyć z dala od stresu, zazdrościmy. Badania pokazują jednak, że stresuje się aż 98% Polaków, a niemal co piąty żyje w ciągłym napięciu. Pomóc mogą nam między innymi środki uspokajające bez recepty: Doppelherz Aktiv Na Uspokojenie, Olimp Melisa Premium, Validol, Kalms, Krople walerianowe, NeoMag Stres czy Positivum. Te i inne preparaty znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl, przez którą zarezerwujemy je w pobliskiej aptece.

Ze stresem radzić możemy sobie również, zmieniając swoje codzienne nawyki i częściej się relaksując. Uspokojeniu skołatanych nerwów sprzyja między innymi regularna aktywność fizyczna, medytacja, spędzenie chwili z książką, filmem lub ulubionym serialem, spacery, kontakt ze swoim pupilem, filiżanka aromatycznej kawy, a nawet seks.

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Nie dajmy mu jednak nad sobą zapanować i dbajmy o swoje zdrowie zanim będzie za późno.

|ZOBACZ TEŻ: Witamina D – dlaczego warto suplementować ją nie tylko jesienią?

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów