Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czosnek niedźwiedzi – właściwości lecznicze i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-03 12:52
Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi rośnie na bogatych w próchnicę wilgotnych łąkach, w cienistych i wilgotnych dolinach rzek, pod krzewami oraz w liściastych i górskich lasach. Jego silny czosnkowy zapach czuje się zanim jeszcze dostrzeże się roślinę. Jakie właściwości lecznicze drzemią w czosnku niedźwiedzim? Jakie zastosowanie w kuchni ma ta roślina?

Czosnek niedźwiedzi – charakterystyka

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) jest przedstawicielem roślin z podrodziny czosnkowych, dziko rosnących na terenie Europy, Azji Mniejszej i Kaukazu. Jest też uprawiany w innych regionach. W Polsce występuje głównie w Sudetach, Karpatach i na Pogórzu. Roślinę tą spotkać możemy w zacienionych, wilgotnych miejscach, na próchniczym podłożu. Często występuje w skupiskach wzdłuż strumieni. Zielone lancetowate liście wyrastają z podłużnej cebuli okrytej białymi, przeźroczystymi łuskami. Pęd z białym, kulistym kwiatostanem sięga 30 cm wysokości. Sezon na czosnek niedźwiedzi trwa od połowy kwietnia do połowy maja.

Czosnek niedźwiedzi – właściwości lecznicze

W czosnku niedźwiedzim możemy znaleźć dużo mikroelementów (fosfor, magnez, mangan, potas, selen, siarka, sód, wapń i żelazo) oraz witamin (witaminy z grupy B: B1, B2, B3 i witamina C). Podobnie jak czosnek pospolity, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Czosnek niedźwiedzi zawiera substancje czynne, są nimi m.in związki siarki, które zapobiegają miażdżycy oraz obniżają ciśnienie. Organiczne związki siarki dostępne są również w aptekach w postaci preparatów, np.: MSM Siarka Organiczna PharmovitBicaps MSM. Występujące w czosnku niedźwiedzim olejki eteryczne, których najważniejszym składnikiem jest siarka, odpowiedzialne są za jego specyficzny zapach oraz pikantny smak.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Czosnek niedźwiedzi ma następujący wpływ na nasz organizm:

 • pobudza trawienie;
 • pozytywnie wpływa na funkcjonowanie flory bakteryjnej jelit;
 • działa antybakteryjnie;
 • obniża ciśnienie krwi;
 • zapobiega miażdżycy;
 • wspiera system immunologiczny;
 • wykazuje działanie przeciwpasożytnicze. 

Regularne spożywanie świeżych liści czosnku niedźwiedziego sprzyja utracie wagi. A zatem czosnek niedźwiedzi to także sposób aby wspomóc odchudzanie!

Zastosowanie czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi znalazł zastosowanie w kuchni jako składnik potraw oraz surowiec zielarski. Od wieków traktowany był jako środek na różnego rodzaju dolegliwości. Długo przed wynalezieniem antybiotyków, czosnek był stosowany w leczeniu różnych chorób np.: gruźlicy czy duru brzusznego.

Liście czosnku niedźwiedziego można pokroić na małe kawałki i wykorzystać jako dodatek do pieczywa. Drobno posiekany może być użyty jako przyprawa do codziennej zupy lub jako posypka na ziemniaki. Dodaje się go do knedli i innych potraw, których smak zazwyczaj poprawia się natką pietruszki. Liście można przyrządzać również podobnie jak szpinak lub sałatę. Liści czosnku niedźwiedziego nie warto suszyć. Tracą wówczas wiele swoich właściwości. Jeśli chcemy je spożywać poza sezonem, lepszym rozwiązaniem z pewnością będzie ich mrożenie.

Kiedy zbierać czosnek niedźwiedzi?

Świeże liście należy zbierać przed okresem kwitnieniem (zawsze należy zrywać pojedynczo, aby zapobiec pomyleniu ich z rośliną trującą). Od czasu kwitnienia, liście nabierają gorzkiego smaku dlatego należy sięgać po świeże pąki kwiatów oraz jeszcze zielone, jędrne owoce. Czosnek niedźwiedzi najlepiej działa świeżo zebrany w trakcie sezonu wegetacji.

Przepis na pastę z czosnku niedźwiedziego

Pasta z czosnku niedźwiedziego znalazła swoje szerokie zastosowanie w kuchni. Idealnie sprawdzi się jako baza do pesto czy dodatek do zup, zimnych i ciepłych sosów, dressingów i kanapek.

Składniki na pastę z czosnku niedźwiedziego:

 • 200 g świeżych liści czosnku niedźwiedziego,
 • 3 łyżki oliwy z oliwek,
 • ½  łyżeczki soli.

Sposób przygotowania:

 1. Liście czosnku niedźwiedziego umyć i przełożyć do blendera.
 2. Dodać olej i sól, całość zmiksować na gładką pastę.
 3. Przełożyć pastę do wyparzonych słoików.
 4. Nalać oleju w ilości takiej, aby pokryła pastę 1-centymetrową warstwą.
 5. Pastę przechowywać w lodówce.

Smacznego!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów