Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Głóg – właściwości zdrowotne

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-03-17 10:35
Głóg – właściwości zdrowotne

Głóg już od najdawniejszych czasów jest stosowany jako środek wzmacniający serce. Do tej pory pozostaje cenionym i często używanym roślinnym surowcem leczniczym. Za co go cenimy? Jakie właściwości zdrowotne posiada głóg? Jakie substancje odpowiadają za jego działanie? Kiedy i kto powinien po niego sięgać?

Głóg i jego właściwości prozdrowotne

Głóg (łac. Crataegus) uważany jest za jedną z najstarszych roślin wykorzystywanych do celów leczniczych. Powszechnie występuje w zachodniej Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W Polsce można go spotkać zwłaszcza na niżu zachodnim oraz niższych partiach górskich. Roślina jest przedstawicielem rodziny różowatych (Rosaceae). Znanych jest aż ponad tysiąc jej gatunków, a kilka z nich posiada swoje monografie w Farmakopei. 

Surowiec farmaceutyczny stanowią kwiatostan głogu (Crataegi folium cum flore) oraz owoc głogu (Crataegi fructus) - oba posiadają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Szczególnie dobrze poznany jest wpływ głogu na układ sercowo-naczyniowy - obniża ciśnienie krwi, jest skuteczny w atakach dusznicy bolesnej, wspomaga pracę serca i krążenie krwi. Ekstrakt z owoców głogu przyczynia się do obniżenia stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu oraz triglicerydów. Do tego podnosi poziom HDL cholesterolu, co korzystnie wpływa na profil lipidowy. Przypisuje się mu działanie antyagregacyjne, które zmniejsza ryzyko zmian w obrębie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia udaru mózgu czy zespołów wieńcowych. Wśród innych korzystnie wpływających na zdrowie właściwości głogu wymienić można właściwości immunomodulujące i wspomagające układ odpornościowy, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, w szczególności wobec Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis oraz Streptococcus pyogenes. W praktyce takie działanie znalazło zastosowanie np. w płukankach stosowanych przy zapaleniu jamy ustnej i gardła. Dodatkowo głóg posiada działanie przeciwutleniające, które chroni komórki organizmu przed procesami starzenia i nowotworzenia. Swoje miejsce znalazł również jako antidotum na biegunki, niestrawność, trawienie, a nawet bezsenność.

WAŻNE!

Surowce z głogu uznawane są za łagodne leki nasercowe. Mogą wspomagać pracę serca, jednak należy pamiętać, aby nie stosować ich na własna rękę, a tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym!

Jakie substancje aktywne sprawiają, że głóg działa?

Głóg - zarówno owoce jak i kwiaty - jest bogatym źródłem wielu związków aktywnych o działaniu leczniczym. Do najważniejszych składników występujących w obu surowcach należą: flawonoidy, proantocyjanidyny i kwasy triterpenowe. Ponadto w głogu znajdują się: taniny, saponiny, krateginy, cholina i acetylocholina, aminy, kwas kawowy, kwasy triterpenowe oraz spora dawka witaminy C. Taki zestaw substancji aktywnych odpowiada za działanie surowca - w tym poprawę przepływu wieńcowego, działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe, uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne oraz obniżające ciśnienie krwi.

Kto nie powinien stosować preparatów z głogiem?

Przeciwwskazaniami do stosowania głogu jest nadwrażliwość na produkty zawierające go w składzie. Nie zaleca się stosowania ich u dzieci poniżej 12. roku życia. Należy pamiętać, że głóg może nasilać działanie glikozydów nasercowych, leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz obniżających ciśnienie. Dlatego osoby przyjmujące leki nasercowe przed zastosowaniem preparatów zawierających głóg powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Głóg w aptece

Na aptecznych półkach można znaleźć wiele preparatów zawierających w składzie głóg. Dostępne są one w postaci tabletek (Głóg APTEO, Głóg COLFARM, Głóg PLUS, Głóg Herbapol, Olimp Głóg Premium), herbatek albo ziółek do zaparzania (Głóg Kwiat herbatka, Herbatka Fix Owoc Głogu, Ziół. Fix Kwiatostan Głogu, Zioł. Fix Owoc Głogu), czy też w postaci soku do picia (DOZ Zielnik sok z głogu, BIO Głóg sok, Głóg sok Alter Medica, Głóg sok Zioło-Piast, Głog sok Ekamedica). Wybór jest ogromny. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów