Łupież Gilberta (różowy) - czym jest, dlaczego występuje, jak się go leczy?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-08-08 12:33
Mężczyzna drapie się po ręce z widocznymi objawami łupieżu Gilberta.

Zmiany skórne pojawiające się jako wysypka na ciele bywają niepokojące, mogą bowiem świadczyć o różnych stanach chorobowych. Jednym ze schorzeń objawiających się zmianami dermatologicznymi jest łupież Gilberta. Czym dokładnie jest łupież różowy oraz w jaki sposób można sobie z nim radzić?

Łupież różowy Gilberta - co to za choroba?

Łupież różowy Gilberta to choroba zaliczana do grupy schorzeń dermatologicznych, gdyż zaburzenia pojawiające się w jej przebiegu dotyczą skóry. Choroba ta ma charakter samoograniczający się, dzięki czemu objawy łupieżu Gilberta ustępują nawet bez podjęcia leczenia. 

Przyczyny powstawania łupieżu różowego nie są w pełni poznane. Prawdopodobnie wystąpienie zmian skórnych w przypadku łupieżu Gilberta ma związek z reaktywacją zakażenia wirusem HHV-7 (Human Herpesvirus typu 7) lub HHV-8 (Human Herpesvirus typu 8). Inne źródła donoszą, że łupież różowy może wynikać z wirusowych zakażeń, takich jak: parwowirusem B19, wirusem cytomegalii, grypy, a także zakażeń o etiologii bakteryjnej, np. chlamydią czy mycoplasmą. 

Jak objawia się łupież Gilberta?

Początkowo choroba nie daje silnych objawów klinicznych. U pacjenta pojawia się blaszka macierzysta, czyli pojedyncza zmiana na ciele, a dopiero z czasem dochodzi do rozwoju innych wykwitów skórnych.

U osób, które zmagają się z wystąpieniem łupieżu różowego Gilberta, obserwuje się wysypkę skórną w postaci różowych bądź białoróżowych plam rumieniowych. Cechą charakterystyczną łupieżu różowego jest fakt, iż zmiany skórne łuszczą się na obwodzie, jest to tzw. łuszczenie kołnierzykowate

Łupież Gilberta cechuje się dosyć łagodnym przebiegiem, z samoistnym ustąpieniem objawów chorobowych w czasie kilku tygodni (około 4-6). W nielicznych przypadkach zmiany skórne utrzymują się nieco dłużej, do 3-4 miesięcy i mogą pozostawiać po sobie trwałe ślady np. w postaci przebarwień. 

Gdzie lokalizuje się wysypka skórna w łupieżu różowym?

Zmiany chorobowe w łupieżu Gilberta zlokalizowane są w większości przypadków na tułowiu, gdzie tworzą dość charakterystyczny układ świątecznego drzewka. Wysypka występuje nieraz także na bliższych (dosiebnych) obszarach kończyn.

Łupież różowy - leczenie

Z uwagi na samoograniczający się przebieg łupieżu różowego Gilberta, choroba nie wymaga leczenia typowo farmakologicznego. Warto jednak w okresie chorobowym szczególnie zadbać o kondycję skóry.

Istnieją badania, które sugerują pozytywny wpływ substancji przeciwwirusowej - acyklowiru - na proces leczniczy łupieżu Gilberta. Ma to związek z potencjalnym uznawaniem wirusów za czynnik etiologiczny choroby. Dane nie są jednak jednoznaczne, dlatego terapia acyklowirem nie jest obowiązkowa.  

Łupież Gilberta - czego unikać?

Pacjentom zaleca się unikanie stosowania drażniących skórę preparatów, a także silnego pocierania skóry (np. podczas mycia się). Nie zaleca się również sięgania po środki o właściwościach złuszczających, czyli preparatów takich jak maść siarkowa lub maść salicylowa. Zachowania takie mogą bowiem zaostrzyć aktualny stan chorobowy i skutkować pojawieniem się kolejnych zmian skórnych. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju erytrodermii, czyli stanu zapalnego obejmującego ponad 90% całkowitej powierzchni ciała.

Pielęgnacja skóry i łagodzenie objawów u osób z łupieżem różowym Gilberta

Niezwykle istotnym elementem terapii łupieżu Gilberta jest jednak dbanie o właściwą pielęgnację i nawilżenie skóry. Wśród preparatów szczególnie zalecanych przez dermatologów w walce z łupieżem różowym wymienić warto emolienty (np. DERMEDIC LINUM EMOLIENT Preparat do ciała intensywnie natłuszczający, A-DERMA EXOMEGA CONTROL Spray emolient, A-DERMA EXOMEGA CONTROL Żel emolient d/mycia 2w1, ATOPIGO Balsam emolientowy do ciała).

Jeśli u pacjenta z wysypką występuje silny świąd, warto rozważyć miejscowe stosowanie preparatów mających na celu złagodzenie nieprzyjemnego uczucia swędzenia. W tym celu można sięgnąć po niskiej mocy kremy wykonane na bazie steroidów, bądź preparaty zawierające 1-2% mentolu. W niektórych przypadkach można zdecydować się na doustną terapię świądu poprzez zastosowanie leków przeciwhistaminowych.

Pamiętaj, że dostępność poszukiwanych preparatów sprawdzisz z łatwością w pobliskiej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Szepietowski J., Baran W. (2019). Terapia w dermatologii. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, s. 203-204.
  2. Purzycka-Bohdan D., Szczerkowska-Dobosz A., Rogowska P. (2019). Łupież różowy Gilberta - częsta dermatoza o łagodnym przebiegu. Dermatologia Po Dyplomie, 04. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów