Których leków może zabraknąć w aptekach? (lipiec 2023 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-08-03 16:27
Czerwona apteczka zawierająca blistry leków, buteleczki i ampułki.

Od 26 lipca obowiązuje znowelizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Lista ta aktualizowana jest co dwa miesiące lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jak lipcowy wykaz zmienił się względem listy opublikowanej w maju?

Lipcowa lista antywywozowa w liczbach

W maju lista leków zagrożonych wywozem liczyła 182 pozycji (w sumie 222 produktów leczniczych) - uległa wówczas znacznemu skróceniu względem wcześniejszego wykazu. Tym razem jest jednak inaczej, wykaz bowiem ponownie się wydłuża i aktualnie liczy 208 pozycji (w sumie 255 produktów).

Należy  nadmienić, że aktualny wykaz jest drugim opublikowanym w lipcu. Poprzednie obwieszczenie opublikowano 11 lipca i obowiązywało ono od 15 lipca. Wówczas wykaz liczył 207 pozycji, zatem aktualną listę poszerzono o jeden, dodatkowy produkt leczniczy.

Jakie nowe leki dodano do listy leków zagrożonych wywozem?

Wśród leków objętych dodatkowym nadzorem znalazło się 13 nowych produktów – niektóre z tych leków już wcześniej były ujęte w wykazie.

Banner zachęcający do sprawdzenia aktualnej listy antywywozowej.

Leki opioidowe ponownie pod kontrolą

Na liście ponownie znalazły się produkty lecznicze z fentanylem – silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. To systemy transdermalne Durogesic (w dawkach 25, 50, 75 i 100 mcg/h) i Matrifen (w dawkach 12, 25, 50, 75 i 100 mcg/h) oraz aerozol do nosa Instanyl (50, 100 i 200 mcg/dawkę). Leki te objęte są refundacją i dostępne są dla pacjentów onkologicznych doświadczających bólu przebijającego. Na listę wrócił także OxyContin zawierający oksykodon w dawkach 10 i 20 mg, refundowany m.in. w przewlekłej neuralgii półpaścowej i schorzeniach nowotworowych. Ponadto do listy dołączył także Poltram Combo – przeciwbólowy lek zawierający połączenie paracetamolu i tramadolu (w dawce 37,5 mg + 325 mg), stosowany w leczeniu bólu od nasileniu od umiarkowanego do dużego.

Kolejne leki przeciwastmatyczne na liście

Do listy antywywozowej dołączyły dwa leki wziewne, stosowane w schorzeniach układu oddechowego:

  • DuoResp Spiromax ((320 mcg + 9 mcg)/dawkę inh. i (160 mcg + 4,5 mcg)/dawkę inh.) – lek zawierający połączenie formoterolu i budezonidu, stosowany przez pacjentów z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Lek powraca na listę, z której został wykreślony przy okazji publikacji majowego wykazu.
  • Budiair – aerozol inhalacyjny zawierający budezonid – kortykosteroid o miejscowym działaniu przeciwalergicznym u przeciwzapalnym, który zmniejsza nasilenie i częstość występowania objawów astmy oskrzelowej.

Leki przeciwcukrzycowe

W wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności znajduje się wiele leków stosowanych przez diabetyków, w tym flozyny oraz liczne insuliny. Od lipca dodatkowym nadzorem objęto dwa kolejne preparaty:

  • Invokana – doustny lek hipoglikemizujący zawierający kanagliflozynę, która usuwa nadmiar glukozy we krwi wraz z moczem. 
  • GlucaGen 1 mg HypoKit – lek zawierający glukagon (hormon glikogenolityczny), który w organizmie działa przeciwstawnie do insuliny. Glukagon ułatwia przemianę glikogenu w glukozę w wątrobie – stosuje się go w przypadkach ciężkiej hipoglikemii, która może występować u pacjentów chorych na cukrzyce, stosujących insulinę.

Jakie inne leki objęto nadzorem?

Na listę ponownie powrócił lek Ospen, zawierający penicylinę fenoksymetylową – nadzorem objęto zarówno tabletki powlekane (Ospen 1000 i Ospen 1500), jak i zawiesinę doustną Ospen 750, którą stosuje się u dzieci.

Ponadto w wykazie znalazł się Cirrus – lek przeciwalergiczny zawierający cetyryzynę oraz pseudoefedrynę. Lek ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Cetyryzyna działa przeciwhistaminowo i ogranicza objawy alergii, z kolei pseudoefedryna wspomaga udrażnianie nosa.

Do listy włączono również lek Rigevidon, zawierające etynoestradiol oraz lewonorgestrel.

Z listy nie wykreślono żadnego leku.

Jak skutecznie szukać leków trudno dostępnych?

Poszukiwania trudno dostępnego leku często pochłaniają zbyt wiele cennego czasu, niekiedy bez pozytywnych rezultatów. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocnego narzędzia - wyszukiwarki KtoMaLek.pl, dzięki której sprawdzisz dostępność szukanego leku w ponad 10 700 aptekach w całej Polsce!

Jak to zrobić? Wystarczy, że wskażesz interesującą Cię lokalizację i podasz nazwę szukanego leku, a wyszukiwarka wygeneruje listę pobliskich aptek, w których wybrany produkt leczniczy jest dostępny.

Nigdzie nie ma mojego leku! Co robić?

Jeżeli szukany lek nie jest dostępny w aptekach, możesz zapisać się do naszego systemu powiadomień. Podaj swój adres e-mail, a gdy lek pojawi się w pobliskich aptekach, od razu otrzymasz powiadomienie.

Źródła: 

  1. https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2023/67/akt.pdf
  2. https://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2023/34/akt.pdf 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów