Łagodny przerost prostaty - co jest przyczyną? Czy przerost gruczołu krokowego wymaga leczenia?
Łagodny przerost prostaty to zwiększenie objętości gruczołu krokowego. Jest to bardzo częsta choroba, zwłaszcza u starszych mężczyzn. Nieleczona może doprowadzić do zaburzeń, głównie w zakresie oddawania moczu. Istnieje kilka metod leczenia przynoszących ulgę w chorobie. Co doprowadza do łagodnego rozrostu gruczołu krokowego? Jak można leczyć przerost prostaty?
Gruczoł krokowy (stercz) - jaką rolę odgrywa?
Gruczoł krokowy (prostata, stercz) to struktura anatomiczna występująca jedynie u mężczyzn. Umiejscowiony jest poniżej pęcherza moczowego. Przez miąższ gruczołu przebiega część sterczowa cewki moczowej, co w przypadku zmian chorobowych wiążących się z rozrostem tej struktury może prowadzić m.in. do problemów z oddawaniem moczu.
Główną funkcją prostaty jest produkcja substancji, w której znajdują się plemniki.
Na czym polega przerost prostaty?
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) jest to jednostka chorobowa polegająca na przeroście elementów gruczołowych i elementów składowych zrębu, czyli komórek mięśni gładkich i komórek tkanki łącznej. Za przyczynę jego powstania uznaje się zmiany hormonalne głównie w zakresie stężenie testosteronu, dihydrotestosteronu i estrogenów. Jest to przypadłość bardzo częsta. Szacuje się, że występuje u około 80% mężczyzn po 75. roku życia.
Objawy łagodnego przerostu prostaty
Łagodny przerost prostaty daje objawy związane przede wszystkim z zaburzeniem oddawania moczu. U pacjenta wystąpić może częstomocz zarówno w czasie dnia jak i w nocy, dodatkowo może dojść do zwężenia strumienia oraz czasu oddawania moczu. W przypadkach bardziej zaawansowanych zdarza się całkowite zatrzymanie moczu czy rozstrzeni pęcherza moczowego na skutek stałego zalegania moczu.
Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego
Łagodny przerost prostaty w pierwszej kolejności leczy się za pomocą środków farmakologicznych. Celem terapii jest zatrzymania dalszego rozrostu gruczołu krokowego i zapobieganie powikłaniom oraz zmniejszenie lub całkowite pozbycie się objawów rozrostu. Obecnie w leczeniu stosuje się m.in.:
- inhibitory receptora α-adrenergicznego (np. doksazosyna);
- inhibitory 5α-reduktazy (np. finasteryd);
- leki antycholinergiczne.
Poszczególne grupy tych leków wpływają głównie na napięcie mięśniówki tworzącej zrąb prostaty czy regulacje szlaków hormonalnych.
Leczenie chirurgiczne
Leczenie chirurgiczne jest zarezerwowane dla pacjentów z nieustającymi, pod wpływem leczenie farmakologicznego, objawami ze strony dolnych dróg moczowych, a także u chorych z zaleganiem moczu znacznego stopnia i zatrzymaniem mikcji oraz z powikłaniami w postaci m.in. krwiomoczu lub kamicy pęcherza moczowego. Standardową metodą leczenia zabiegowego jest przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego. Przez cewkę operator wprowadza pętlę przewodzącą prąd elektryczny i usuwa powiększone części prostaty.
Rak gruczołu krokowego
Rak gruczołu krokowego to jedne z najczęściej występujących nowotworów w mężczyzn. Według statystyk co roku rozpoznawanych jest 15 tysięcy nowych przypadków, natomiast umiera nawet 5 tysięcy chorych. Rak prostaty jest stosunkowo późno rozpoznawany, co jest związane najczęsciej z bagatelizowaniem zalecanych wizyt kontrolnych u urologa.
Czynnikami ryzyka wystąpienia raka stercza są m.in.:
- wiek - 50% mężczyzn pomiędzy 60. a 70. r.ż. ma raka prostaty, z czego już u 25% w momencie rozpoznania występują przerzuty;
- czynniki genetyczne - m.in. mutacja genu BRCA2 i BRCA1;
- dieta bogatotłuszczowa;
- otyłość.
Swoisty antygen sterczowy (PSA) - czym jest?
Swoisty antygen sterczowy (PSA) to glikoproteina wytwarzana głównie przez komórki stercza. Granicą normy w badaniu laboratoryjnym jest stężenie PSA poniżej 4 ng/ml. Wyższe wartości mogą pojawić się przy raku prostaty, łagodnym przeroście prostaty, zapaleniu stercza czy znacznym wzroście aktywności fizycznej, w tym aktywności seksualnej. Ze względu na tak liczne stany przebiegające z podwyższeniem stężenia PSA we krwi, interpretacji wyniku powinien dokonać urolog. Wysokie wartości PSA nie są wystarczające do postawienia rozpoznania raka prostaty.
Poziom swoistego antygenu sterczowego można sprawdzić w badaniu laboratoryjnym z krwi lub w domu przy pomocy testów dostępnych w aptekach (np. Test na prostatę PSA test Test PSA do wykryw.antygenu prostaty, PROSTA-Check Test d/wykr.powy. poziom. antyg.prostaty PSA, Test na prostatę wykrywa podwyższ. poziom antygenu PSA).
Pamiętaj, że zarówno wyroby medyczne, jak i różnego rodzaju preparaty lecznicze możesz z łatwością zarezerwować w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Borkowski, A. (2006). Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny. Wydawnictwo Lekarski PZWL, s. 169-182.
- Koźmińska, E. (2017). Leczenie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Medycyna Po Dyplomie. Dosępne na; https://podyplomie.pl/medycyna/25833,leczenie-łagodnego-rozrostu-gruczołu-krokowego. (Dostęp: 03.2023).
- Cichon, P. Wybrane markery nowotworowe. Onkonet.pl. Dostępne na: https://www.onkonet.pl/dp_prof_wybranemarkery.php. (Dostęp: 03.2023).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.