GIF wstrzymuje w obrocie wszystkie serie leku Autostrzykawka Morfina Przeciwko Bólowi

18 lipca 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wstrzymano w obrocie wszystkie serie leku Autostrzykawka Morfina przeciwko bólowi. Powodem takiej decyzji była istotna wada jakościowa w zakresie wyglądu leku.

Artykuł rekomendowany przez:
Wstrzykiwacze na żółtym tle.

Autostrzykawka morfina przeciwko bólowi – co to za lek?

Autostrzykawka Mmorfina przeciwko bólowi jest lekiem w postaci roztworu do wstrzykiwań, zawierającym siarczan morfiny. Dostępny jest w formie autostrzykawki, przeznaczonej do stosowania domięśniowo w razie wystąpienia bólu, spowodowanego rozległymi urazami ciała.

Dlaczego wstrzymano w obrocie wszystkie serie Autostrzykawka Morfina przeciwko bólowi?

Narodowy Instytut Leków przekazał do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informację na temat przeprowadzonej ekspertyzy badawczej produktu leczniczego o numerze serii 151021A (termin ważności 10.2023). Zgodnie z przekazaną informacją, przebadana seria nie spełniała wymagań jakościowych w zakresie wyglądu autostrzykawki.

W związku z wystąpieniem tak istotnej wady jakościowej GIF nie może wykluczyć ryzyka dla zdrowia i życia pacjentów, dlatego wszystkie serie leku zostały wstrzymane w obrocie. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzją numer 5/2023 z dnia 18 lipca 2023 r. wstrzymano w obrocie na terenie całego kraju wszystkie serie produktu leczniczego Autostrzykawka morfina przeciwko bólowi (Morphini sulfas), 20 mg/2 ml, roztwór do wstrzykiwań.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Zakład Produkcji Sprzętu Medycznego RAVIMED Sp. z o.o., z siedzibą w Łajskach.

Źródła:

  1. https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4378
  2. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30716/characteristic

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów