Co może oznaczać biały nalot na języku? Jak go usunąć?

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-08-10 14:42
Kobieta pokazuje język z widocznym białym nalotem.

Pojawiający się biały nalot na języku może wzbudzić w nas niepokój. Pojawienie się takiego objawu może być związane z zaniedbaniami w obrębie higieny jamy ustnej. Co może oznaczać biały nalot na języku? Czy można go usunąć? Jakie są sposoby radzenia sobie z białym nalotem?

Co oznacza biały nalot na języku?

Biały nalot na języku to nic innego jak osad, który może utrzymywać się przez dłuższy czas w konsekwencji złej higieny jamy ustnej. Pojawiający się nalot nie musi świadczyć o stanie chorobowym, jednak warto znaleźć przyczynę jego występowania. Zdrowy język posiada lekko różową lub różowo-czerwoną barwę i ma szorstką powierzchnię. 

Biały nalot na języku – przyczyny

Biały nalot na języku ma związek z nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem brodawek nitkowatych języka. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Do najczęstszych czynników predysponujących do pojawienia się białego nalotu na języku zalicza się:

 • nieprawidłową higienę jamy ustnej;
 • zapalenie języka;
 • terapię antybiotykową;
 • nadmierne stosowanie płynów do płukania ust, zawierających nadtlenek wodoru (wodę utlenioną);
 • wysychanie języka:
 • nadużywanie alkoholu;
 • picie zbyt dużej ilość kawy;
 • nieprawidłową dietę;
 • próchnicę zębów;
 • podeszły wiek.

Ponadto, biały nalot na języku może pojawiać się w przebiegu różnego rodzaju chorób wynikających z obniżenia odporności. Przykładem są schorzenia takie jak zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze, cukrzyca, zakażenie HIV, kiła, niedobory (głównie witamin z grupy B) czy niedokrwistość.

Refluks żołądka a biały nalot na języku

Charakterystyczny biały nalot na języku może również być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego czy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Refluks żołądka to stan, w którym dochodzi do nieprawidłowego zarzucania treści żołądkowej do przełyku, co powoduje uciążliwe objawy, takie jak zgaga czy cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Przebieg refluksu może skutkować pojawieniem się białego nalotu na języku.

Biały nalot na języku u dziecka

Biały nalot na języku może pojawiać się również u noworodków i dzieci karmionych piersią. Mogą to być tak zwane pleśniawki, które zazwyczaj spowodowane są nadmiernym namnażaniem się drożdżaków. Ponadto, pleśniawki mogą pojawić się, jeśli dziecko jest w trakcie terapii antybiotykami lub często wkłada zabawki czy rączki do buzi. Jeśli u dziecka białe plamki w jamie ustnej powodują ból czy utrudniają ssanie, dobrze jest to skonsultować z lekarzem pediatrą, który w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie. Aby zapobiegać powstawaniu zmian w jamie ustnej warto zadbać o higienę jamy ustnej dziecka oraz o wyparzanie smoczków, butelek i zabawek, których maluszek często używa.

Jak usunąć biały nalot na języku?

Pojawiający się biały nalot na języku nie jest zagrażający życiu i rzadko świadczy o chorobach. Często jest efektem ubocznym, który pojawia się na przykład przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, alkohol, kawę, dietę. Biały nalot na języku jednak nie jest komfortowy i często może być nawet powodem do wstydu. Najważniejsze to znaleźć przyczynę, która wywołała ten stan. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zadbanie o prawidłową i regularną higienę jamy ustnej. Prócz mycia zębów lub używania skrobaczki, szczoteczki lub czyścika do języka (CURAPROX CTC 202 Skrobaczka d/języka, Czyścik do języka Meridol Halitosis, Przyrząd do czyszcz.języka, Sunstar GUM HaliControl szczoteczka do języka (760)), warto korzystać z płynów do płukania jamy ustnej. Ważne jednak, aby w swoim składzie nie zawierały wody utlenionej, która może wysuszać i nasilać problem białego nalotu. Płyny do higieny jamy ustnej można znaleźć w ogólnodostępnych aptekach i są to między innymi: płyn do płukania jamy ustnej Ekamedica, FOMUKAL PŁYN DO PŁUKANIA JAMY USTNEJ.

Dostępność tych oraz innych preparatów w pobliskich aptekach możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Jak zapobiec pojawieniu się białego nalotu na języku?

Aby zapobiec wystąpieniu białego nalotu na języku, warto ograniczyć spożywanie kawy, a przede wszystkim znacznie ograniczyć używki i zrezygnować z palenia papierosów. Pojawiające się białe łaty na języku to objaw rogowacenia białego, które jest objawem przewlekłego drażnienia błony śluzowej. Dzieje się tak m.in. w sytuacji nadużywania wyrobów tytoniowych. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem. 

Ponadto, jeśli biały nalot wiąże się z pieczeniem języka i bólem, to warto zasięgnąć pomocy specjalisty. 

Bibliografia:

 1. Kuchar, E. (2023). Biały nalot na języku. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/85163,bialy-nalot-na-jezyku. (Dostęp: 04.2023).
 2. Zielnik-Jurkiewicz, B., Gietka, A., Stankiewicz, W. (2006). Zapalenie jamy ustnej. Klinika Pediatryczna, nr 14 (3).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów