Jak rozpoznać, że to wysypka alergiczna? Przyczyny, rodzaje wysypki alergicznej, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-07-14 13:54
Kobieta ze swędzącą wysypką alergiczną na ręce.

Wysypka alergiczna to rodzaj reakcji skórnej wywołanej przez nadwrażliwość organizmu na określone substancje, zwane alergenami. Może przybierać różne formy i czasem ciężko ją rozpoznać. Jakie są przyczyny wystąpienia wysypki alergicznej? Jak leczyć wysypkę alergiczną? Sprawdźmy!

Wysypka alergiczna – czym jest?

Wysypka alergiczna to inaczej zmiana skórna, która pojawia się na ciele w wyniku reakcji alergicznej. Świadczy to o obecności alergii np. kontaktowej lub pokarmowej. Wysypka alergiczna pojawia się wówczas po bezpośrednim kontakcie alergenu ze skórą lub po spożyciu produktu alergizującego. Dochodzi wtedy do aktywacji układu odpornościowego, który reaguje w sposób nieprawidłowy. 

Wysypka alergiczna – przyczyny

Ekspozycja na alergen to jedna z głównych przyczyn pojawienia się widocznych zmian na skórze. Przyczyny wysypki alergicznej mogą też mieć swoje głębsze podłoże i wiązać się między innymi z chorobami zapalnymi jelit. Najważniejsze w radzeniu sobie z wysypką alergiczną, to znaleźć jej przyczynę. W tym celu warto udać się do lekarza rodzinnego, który zbierze dokładny wywiad i zleci wykonanie badań, a w razie potrzeby skieruje do alergologa

Do przyczyn wysypki alergicznej można zaliczyć:

 • alergeny wziewne i kontaktowe;
 • leki;
 • pokarmy i dodatki do pokarmów;
 • jady owadów;
 • przyczyny fizykalne: wysiłkowe, z zimna, z ucisku, słoneczne.

Rodzaje wysypki alergicznej

Możemy wyróżnić wiele rodzajów wysypki alergicznej. Uwzględniając charakter zmian, dzielimy je na wysypki:

 • plamiste, 
 • plamisto-grudkowe (najczęstsze),
 • pęcherzykowe.

Wysypki stanowią często problem diagnostyczny i są powodem kierowania pacjentów do specjalistów. Oceniając zmiany skórne, należy zwrócić uwagę na:

 • charakter wysypki (plamki, grudki, pęcherzyki, zmiany mieszane);
 • uwypuklenie zmian ponad powierzchnię skóry;
 • kolor wysypki (bladoróżowy, różowy, żywoczerwony);
 • wielkość poszczególnych zmian;
 • czas trwania wysypki; 
 • sposób ustępowania (kolejność, szybkość, przebarwienia, łuszczenie).

Analizując wyłącznie charakter wysypki nie można ustalić rozpoznania. W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę wszystkie objawy kliniczne występujące u pacjenta.

Wysypka alergiczna u dzieci

Wysypki u dzieci występują dosyć często. Szacuje się, że u około 90% dzieci w wieku niemowlęcym obserwuje się zmiany skórne. Z uwagi na swoją delikatność, skóra dziecka jest bardziej podatna na podrażnienia niż skóra osoby dorosłej. Większość pojawiających się wysypek ma łagodny przebieg, jednak warto w takiej sytuacji prowadzić czynną obserwację maluszka. Zmiany na skórze dziecka mogą występować na różnych częściach ciała, np. na twarzy, szyi, plecach, nogach czy dłoniach. Mogą również obejmować całe ciało. Wysypki u dzieci mogą być związane ze zmianami adaptacyjnymi noworodka, z przegrzaniem, alergiami czy z chorobami infekcyjnymi. 

Wysypka alergiczna na twarzy

Wysypka na twarzy może pojawiać się z wielu powodów, między innymi poprzez bezpośredni kontakt skóry z substancją alergizującą. Substancje powodujące pojawienie się wysypki alergicznej na twarzy mogą być składową używanych kosmetyków, które zawierają konserwanty czy olejki eteryczne. Co więcej, wysypka alergiczna na twarzy może być również spowodowana alergią pokarmową lub wziewną. 

Wysypka alergiczna – leczenie

Leczenie wysypek alergicznych polega głównie na wyeliminowaniu kontaktu z alergenem lub czynnikiem drażniącym. U około 30–50% chorych zapalenie skóry znacznie się zmniejsza lub ustępuje całkowicie po zaprzestaniu narażenia na substancję alergizującą. Aby zidentyfikować przyczynę występujących objawów alergicznych, warto skonsultować się ze specjalistą i poddać się alergicznej diagnostyce skórnej, która pozwala ocenić wrażliwość skóry na wybrane alergeny. 

W celu pozbycia się wysypek alergicznych można stosować specjalnie przeznaczone na tego rodzaju problemy skórne maści przeciwalergiczne, przeciwzapalne. Na rynku znaleźć można również wiele preparatów kosmetycznych przeznaczonych dla skóry alergicznej (np. EMOLIUM A-TOPIC Trójaktywny Krem, CERAVE Nawilżający Balsam, LA ROCHE-POSAY LIPIKAR BAUME LIGHT AP+M Balsam regenerujący do ciała, ). 

Środki lecznicze działające na wysypkę alergiczną zazwyczaj stosuje się w postaci preparatów miejscowych, np. maści z glikokortykosteroidami. Wśród substancji często wykorzystywanych przy alergiach skórnych wymienić można również leki przeciwhistaminowe. 

Odpowiedni sposób leczenie wysypki alergicznej należy ustalić we współpracy z lekarzem. 

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Popielska, J., Marczyńska, M. (2016). Wysypki plamisto-grudkowe w infekcjach wirusowych. Pediatria po Dyplomie, 01.
 2. Świerczyńska-Krępa, M. (2022). Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk kontaktowy): przyczyny, objawy i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59031,wyprysk-kontaktowy. (Dostęp: 04.2023).
 3. Świerczyńska-Krępa, M. (2022). Objawy alergii: wysypka alergiczna, katar sienny i inne. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57558,objawy-alergii. (Dostęp: 04.2023).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów