Jak wygląda ugryzienie meszki? Apteczne i domowe sposoby na ugryzienia meszek

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-08-04 13:59
Kobieta używa repelentu w sprayu, aby chronić się m.in. przed ugryzieniem meszki.

Okres letni to nie tylko czas odpoczynku, wakacji i rodzinnych spacerów. To także czas, w którym jesteśmy narażeni na aktywność wielu owadów. Podczas spacerów na terenach wilgotnych można spotkać się z ugryzieniem meszki, czyli niewielkiego owada. Jak wygląda ugryzienie meszki oraz jak sobie z nim poradzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Meszka - co to za owad?

Wśród klas stawonogów istnieją między innymi owady. Do klasy owadów zalicza się wiele stworzeń, m.in. komary, wszy czy pszczoły, a także meszki.

Meszka mierzy około 6 mm długości, a barwa owada jest szaro-czarna. Jej ciało jest krępe, a dodatkowo zauważalny jest niewielki garb. Meszka posiada daszkowato ułożone skrzydła i krótkie, a przy tym stosunkowo grube odnóża. Owady te znajdziemy w pobliżu zbiorników wodnych (np. jezior), gęstych zaroślach i lasach, a także w trawach. 

Co ciekawe, nie każda meszka jest groźna dla człowieka - nieprzyjazne bywają jedynie samice, z uwagi na fakt, iż odżywiają się krwią. Samce meszek żywią się nektarem kwiatów, podobnie jak samce komarów.

Rola meszek polega na oczyszczaniu rzek i jezior z odchodów oraz martwych szczątków roślin. Choć pełnią pożyteczną rolę w środowisku, owady te mogą ugryźć człowieka. Najbardziej aktywne meszki są w okresie letnim, dlatego podczas przebywania w przydomowym ogrodzie czy pobliskim lesie warto zachować czujność, aby nie zostać ugryzionym przez meszkę.

Jak wygląda ugryzienie meszki?

Ugryzienie meszki jest dosyć bolesne, gdyż skóra człowieka zostaje podczas ugryzienia rozcięta haczykowatymi szczękami owada. Co więcej, meszka może pozostać w ciele i prowadzić do rozerwania okolicznych tkanek. Po pokonaniu bariery skórnej samica meszki wysysa naszą krew, robi to podobnie jak komar.

Czy ugryzienie meszki pozostawia ślad?  

W miejscu ugryzienia meszki powstaje miejscowy odczyn, w postaci zaczerwienienia skóry. Dodatkowo w centrum zaczerwienienia widoczny jest krwawy ślad, świadczący o miejscu wbicia aparatu gębowego meszki, a całość dopełnia pojawiający się miejscowo obrzęk.

Ugryzienie meszki - czy jest niebezpieczne?

Każdy organizm nieco inaczej reaguje na ugryzienia czy ukąszenia. Podobnie ugryzienie meszki dla wielu osób będzie całkowicie bezpieczne, lecz u niektórych może wywołać poważne odczyny alergiczne. 

Po ugryzieniu do krwi człowieka dostaje się jad meszki, który może być niebezpieczny. Szczególnie groźny jad owada jest dla dzieci oraz dorosłych, którzy wcześniej spożyli alkohol. Następstwa ugryzienia meszki u osób wrażliwych na jad mogą być następujące:

  • obrzęk płuc;
  • wstrząs anafilaktyczny;
  • zgon.

Reakcja, która ma miejsce przy zatruciu toksynami ze śliny meszki nazywana jest Hararą.

Organizm dosyć często reaguje na ugryzienie meszki pojawieniem się gorączki oraz miejscowego zaczerwienienia i obrzęku z charakterystycznym bąblem.

Apteczne sposoby na ugryzienie meszki

Przed ugryzieniami owadów należy się chronić. Profilaktyka powinna stanowić więc niezbędny element wszelkich wycieczek na łono natury. W uchronieniu nas od ugryzienia meszki przydatne są repelenty, które nabyć można w aptece. W tym celu sprawdzą się np. Mugga Spray 50% DEET, KICK the TICK Max Repelent Plus na komary, kleszcze, meszki , BROS Spray odstrasz.meszki. Przed zastosowaniem repelentów należy przeczytać informacje, które zawarte są na opakowaniu produktu, gdyż niektóre silne środki mogą być stosowane na skórę dopiero po przekroczeniu określonego wieku, np. 18 lat w przypadku mocniejszych preparatów.

Czasem po ukąszeniu konieczne bywa zastosowanie leków przeciwhistaminowych lub innych, łagodzących odczyn powstały po ugryzieniu meszki. Stosowanie środków leczniczych warto wówczas skonsultować z lekarzem.

Pamiętaj, że za pomocą portalu KtoMaLek.pl sprawdzisz dostępność poszukiwanych produktów w pobliskich aptekach, a nawet zarezerwujesz niezbędny preparat.

Domowe sposoby na ugryzienie meszki

Gdy dojdzie już do ugryzienia meszki, można wspomóc się domowymi sposobami, aby zmniejszyć miejscowy odczyn zapalny. W tym celu warto wypróbować okład z przekrojonej cebuli lub cytryny. Niektórzy polecają także miejscowe zastosowanie sody oczyszczonej lub octu.

Warto pamiętać, że w przypadku występowania niepokojących objawów, zarówno miejscowych jak i ogólnoustrojowych, należy zgłosić się do lekarza. Ugryzienie meszki może być niebezpieczne i prowadzić do reakcji toksycznej lub wstrząsu anafilaktycznego, dlatego nie należy go bagatelizować.

Bibliografia:

  1. Ostojski A. (2021). Meszki: Jak wygląda ugryzienie meszki, opuchlizna i leczenie? Dostępne na: https://www.mugga.pl/meszki-jak-wyglada-ugryzienie-meszek-opuchlizna-leczenie-i-czy-uczulenie-na-jad-jest-grozne-c-3_34_55.html. (Dostęp: 04.2023).
  2. Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M. (2013). Leczenie i profilaktyka chorób skóry u dzieci, [w:] Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Ilustrowana dermatologia dziecięca. Podstawowe problemy kliniczne w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo Czelej, s. 121-123.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów