Sprawdzamy dostępność
leków w 10 981 aptekach
Redakcja KtoMaLek.pl
Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Oparzenia - rodzaje i stopnie, metody leczenia. Pierwsza pomoc w oparzeniach
Oparzenia skóry mogą powstać w warunkach domowych (przy korzystaniu ze sprzętów generujących wysoką temperaturę) czy przy nadmiernej ekspozycji na słońce. Jak sobie radzić z oparzeniami? Co warto posiadać w domowej apteczce i stosować na oparzenia?

Parestezje (czucie opaczne) - przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia czucia to dolegliwość, która często ze względu na niewielkie nasilenie bywa niezauważona. Pacjenci zgłaszają się zwykle do lekarza dopiero, gdy objawy są na tyle zaawansowane, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia czucia mogą mieć różne przyczyny, często są wywołane poważnymi chorobami. Jednym z takich zaburzeń są parestezje. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego nie warto ich lekceważyć oraz jakie leki wykorzystuje się w terapii parestezji.

Babka lancetowata — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Babka lancetowata to pospolity chwast, który spotkamy w każdym zakątku Polski. Jednak nasze babcie dobrze znały leczniczy potencjał tej rośliny, który potwierdzają liczne badania. Nie dziwi też, że w ziołolecznictwie korzystano z jej dobrodziejstw już w starożytności. Jakie zastosowania ma babka lancetowata?

Czym jest i kiedy występuje rumień guzowaty? Jak leczyć te zmiany skórne?
Rumień guzowaty występuje u około 1-5 osób na 100 000. Do jego występowania większą skłonność ma płeć żeńska. Zmiany te pojawiają się bez względu na wiek, ale najczęściej są spotykane u kobiet między 18. a 34. rokiem życia. Skąd w ogóle bierze się ta choroba? Co predysponuje do jej wystąpienia? Czy można jej uniknąć? A jeśli już wystąpi, to jakie są sposoby i szansę na jej wyleczenie?

GIF wycofuje z obrotu 20 serii leku APAP dla dzieci FORTE
29 grudnia 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu 20 serii popularnego leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego dla najmłodszych – APAP dla dzieci FORTE. Jednocześnie wydano decyzję zakazującą wprowadzania do obrotu wskazanych w komunikacie serii leku. Co było przyczyną tej decyzji GIF?

Kłucie w sercu — niepokojący objaw. Co może oznaczać kłucie w sercu i kiedy szukać pomocy u lekarza?
Kłucie w sercu to bardzo niepokojący objaw, który wielu z nas kojarzy się z zawałem. Nie zawsze jednak kłujący ból w klatce piersiowej jest związany z sercem. Jego pojawienie się może mieć bowiem różne przyczyny. Co oznacza kłujący ból w okolicy serca? Czy zawsze należy się niepokoić?

GIF wstrzymuje w obrocie serię leku Auroverin MR
22 grudnia 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję wstrzymującą w obrocie serię leku, stosowanego w objawowym leczeniu zespołu jelita drażliwego. Dlaczego obrót serią leku został wstrzymany i której partii leku dotyczy ta decyzja GIF?

Co zmieni się w refundacji leków od 1 stycznia 2024 r.?
Już w poniedziałek 1 stycznia nowego roku wejdzie w życie znowelizowana lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Na jakie zmiany powinni nastawić się pacjenci? Za które leki zapłacimy mniej, a które zdrożeją od stycznia? Sprawdźmy.

Ból kolana w spoczynku - z czego wynika?
Ból kolana, zwłaszcza w spoczynku, dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku i płci. Jego przyczyny mogą być różne. Te poważniejsze mogą świadczyć o schorzeniach, w których ból kolana w spoczynku jest z objawów.

Zatrzymywanie wody w organizmie - jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
Zatrzymywanie wody w organizmie to problem, który dotyka coraz więcej osób na świecie. Woda jest jednym z najważniejszych płynów na ziemi, a dorosły człowiek składa się z niej średnio w 60%. Z wiekiem ilość ta ulega zmniejszeniu. Co robić, jeśli dochodzi do zatrzymania wody w organizmie i mamy jej za dużo?

Podbiał pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Surowce roślinne stosowane były niegdyś w medycynie ludowej. Obecnie również chętnie korzysta się z drogocennych właściwości naturalnych surowców leczniczych. Jedną z roślin, które wspomagająco można stosować w wielu stanach chorobowych, jest podbiał pospolity. Jakie surowce podbiału są wykorzystywane w lecznictwie? Na co pomaga podbiał pospolity?

Leki na potencję - działanie, rodzaje, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane
Współczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań dla mężczyzn borykających się z problemami potencji. Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże fizyczne lub psychologiczne. Leki na potencję to jeden z popularniejszych sposobów leczenia tego problemu. Jak działają leki na potencję? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne ich stosowania?

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Jedną z trudniejszych sytuacji życiowych jest obserwowanie drugiej osoby zmagającej się z chorobą. Choć często choroby, które atakują nasz organizm są uleczalne, zdarza się że schorzenie nie daje za wygraną i postępuje, stopniowo odbierając funkcje pacjentowi. Jedną z takich chorób jest stwardnienie zanikowe boczne (SLA), znane jako choroba Stephena Hawkinga. To jedna z cięższych, postępujących chorób neurologicznych, która utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym. Jakie są przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego? Jak objawia się choroba SLA? Czy stwardnienie zanikowe boczne jest uleczalne?

Dziurawiec zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Dziurawiec od wieków stosowany był jako roślina lecznicza. Występuje powszechnie niemal na całym świecie, w Polsce na całym jej obszarze. Ziele dziurawca można kupić w aptekach i sklepach zielarskich, cieszy się ono dużą popularnością ze względu na swoje korzystne dla zdrowia właściwości. Na co może pomóc napar z dziurawca?

Śluz przed okresem - jak się zmienia i jak powinien wyglądać?
W trakcie cyklu miesiączkowego organizm kobiety przechodzi wiele zmian. Wśród widocznych objawów, zależnych od fazy cyklu, jest charakter śluzu przed okresem. Jaki jest prawidłowy kolor śluzu przed okresem? Co powinno niepokoić w wyglądzie wydzieliny z pochwy?

Melisa lekarska — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Melisa jest jednym z ziół, które ma szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Znana jest ze swojego działania relaksującego i kojącego, dlatego chętnie przygotowujemy z niej aromatyczne napary. W jaki sposób działa melisa i czy rzeczywiście uspokaja?

Bylica piołun — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Bylica piołun jest zielem, które od wieków stosowano w medycynie ludowej na problemy kobiece i rozmaite dolegliwości trawienne. W Polsce piołun najczęściej rośnie jako pospolity chwast, który można spotkać na polach, łąkach oraz zboczach i przydrożach. W jaki sposób obecnie wykorzystuje się ziele piołunu i czy jest ono bezpieczne dla zdrowia?

Nagietek lekarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Nagietek lekarski słynie ze swoich właściwości kojących, łagodzących i przeciwzapalnych. Wykorzystuje się go m.in. w leczeniu ran, a także jako środek o działaniu przeciwgrzybiczym. W Polsce można go spotkać w przydomowych ogrodach, gdzie pełni funkcję rośliny ozdobnej.

Rokitnik zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Rokitnik zwyczajny to niepozorny krzew, którego owoce kryją w sobie wiele cennych substancji bioaktywnych, mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Są one bogatym źródłem witaminy C, przeciwutleniaczy oraz mikro- i makroelementów, nie dziwi więc, że rokitnik znalazł zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii. Jakie dobroczynne właściwości wykazują preparaty z rokitnika?

Ostropest plamisty — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Ostropest plamisty to niepozorna, choć niezwykle popularna roślina, której cenne właściwości znano już w starożytności. Surowcem zielarskim pozyskiwanym z tej rośliny są owoce, które kryją w sobie liczne związki o działaniu prozdrowotnym, w tym flawonoidy, garbniki, sole mineralne, a także sylimarynę - kompleks flawonolignanów, który wykazuje działanie hepatoprotekcyjne. Jakie inne właściwości posiada ostropest?

Rumianek pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Rumianek pospolity to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych roślin w Polsce. Spotkać go można pod innymi nazwami - rumianek lekarski, rumianek apteczny lub kamilka. Występuje pospolicie na wielu obszarach naszego kraju i jest stosowany zarówno w medycynie ludowej, jak i tradycyjnej.

Lawenda lekarska — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Lawenda jest jedną z bardziej rozpoznawalnych roślin, kojarzoną z niekończącymi się, fioletowymi polami na terenach francuskiej Prowansji. Prócz niezaprzeczalnych wartości estetycznych, lawenda jest szeroko wykorzystywana w lecznictwie oraz kosmetyce. Co takiego kryją w sobie te niewielkie, fioletowe kwiaty oraz kiedy i w jakiej formie warto po nie sięgnąć?
Preparaty stosowane w profilaktyce miażdżycy
Leki stosowane w chorobach dróg żółciowych i wątroby
Leki na zaburzenia przewodu pokarmowego

Laktuloza - właściwości, zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Laktuloza jest popularną substancją stosowaną w leczeniu zaparć. To lek dostępny bez recepty w postaci syropu. Laktuloza może być stosowana już u niemowląt i dzieci, a także jest lekiem bezpiecznym dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Jak działa laktuloza i jak prawidłowo ją stosować?

Jak rzucić palenie? Apteczne (i nie tylko) sposoby na walkę z nałogiem nikotynowym
Walka z nałogiem nikotynowym jest niezwykle trudnym wyzwaniem. Warto go jednak podjąć, aby poprawić swoje zdrowie i zadbać o jakość życia. Rzucenie palenia to krok nie tylko w kierunku lepszej kondycji fizycznej, ale także psychicznej. Sama silna wola może nie wystarczyć, by wygrać walkę z nałogiem. Jak przestać palić? Jakie mogą być objawy odstawienia nikotyny?

Opioidy (opioidowe leki przeciwbólowe) - rodzaje, działanie, wskazania i przeciwwskazania, ryzyko uzależnienia
Ból mocno ogranicza codziennie funkcjonowanie. Często w takim przypadku sięgamy po leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. Co zrobić, jeśli ból jest na tyle silny, że nie jesteśmy go w stanie zwalczyć na własną rękę? W takiej sytuacji należy zgłosić się po pomoc do lekarza, który może zaordynować nam silniejsze leki przeciwbólowe. Do tej grupy należą leki opioidowe. Czym są opioidy? W jakich przypadkach się je stosuje i czy można uzależnić się od opioidów?

Glistnik jaskółcze ziele — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Glistnik jaskółcze ziele to roślina wykazująca wszechstronne właściwości lecznicze. Stosowana jest w leczeniu kurzajek oraz brodawek. Posiada również działanie łagodzące w menstruacyjnym bólu brzucha. Jakie jeszcze właściwości posiada glistnik jaskółcze ziele? Gdzie znalazł on swoje zastosowanie?

Cynamonowiec cejloński — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Cynamon znany jest wszystkim głównie jako przyprawa stosowana w kuchni. Jego aromat nierozerwalnie wiąże się z zimą, świętami i słodkimi wypiekami. Jednak już od dawien dawna używany był przede wszystkim w celach leczniczych. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje cynamonowiec cejloński? Dla kogo używanie go będzie dobrym wyborem, a kto powinien ograniczyć cynamon?

Szałwia lekarska — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Szałwia znana jest ze swojego wszechstronnego działania — oprócz właściwości leczniczych, często wykorzystywana jest również w kuchni jako przyprawa, głównie do wzbogacania smaku mięs. W tym artykule nie będziemy skupiać się na jej niewątpliwych walorach smakowych, a przyjrzymy się bliżej jej działaniu na nasze zdrowie.

Skurcze łydek - przyczyny, objawy i zapobieganie skurczom mięśni nóg
Skurcze łydek to powszechny problem, który dotyka wiele osób. Pojawiają się nagle, są bolesne, powodują dyskomfort i ograniczają codzienną aktywność. Poważnym problemem są zwłaszcza nocne skurcze mięśni. Jakie mogą być przyczyny bolesnych skurczy łydek? Czy można im zapobiegać?

GIF wycofuje z obrotu 4 serie leku Oxylaxon
27 listopada 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, na mocy której wycofano z obrotu 4 serie leku Oxylaxon – silnego leku przeciwbólowego z grupy opioidów. Ponadto zakazano wprowadzania do obrotu 17 serii tego leku. Co było przyczyną tej decyzji GIF i których partii leku ona dotyczy?

Opryszczka narządów płciowych - jak dochodzi do zakażenia? Objawy i leczenie opryszczki wenerycznej
Opryszczka narządów płciowych to choroba wywoływana przez wirusa Herpes simplex (HSV), przede wszystkim HSV1 i HSV2. Okres wylęgania wynosi od 1 do 26 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Wirus HSV ma zdolność do przemieszczania się do zwojów rdzeniowych i bytowania w nich w formie utajonej przez lata. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty? Czy opryszczkę intymną da się wyleczyć?

Angina paciorkowcowa (bakteryjna) - charakterystyczne objawy, drogi zakażenia, metody leczenia
Angina paciorkowcowa jest chorobą, w której dochodzi do paciorkowcowego zapalenia gardła i migdałków podniebiennych. Najczęściej choruje się na nią w okresie wiosenno-jesiennym. Oprócz anginy bakteryjnej, istnieje także angina o etiologii wirusowej. Ile trwa angina? Czy angina jest chorobą zaraźliwą? Jak według wytycznych powinno się leczyć anginę paciorkowcową?

Seria leku Benodil wycofana z obrotu
17 listopada 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię zawiesiny do nebulizacji Benodil. Decyzja ta jest rezultatem przeprowadzonego postępowanie – kilka dni wcześniej lek został wstrzymany w obrocie do wyjaśnienia. Co zatem było przyczyną wycofania tego leku z obrotu?

Tadalafil - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Tadalafil, obok sildenafilu, jest jednym z najpopularniejszych leków stosowanych w zaburzeniach erekcji. Od niedawna można otrzymać go w aptekach bez recepty. Jak działa tadalafil? Jakie są możliwe skutki uboczne i czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tadalafilu?

Czego objawem może być swędzenie odbytu? Jak radzić sobie z tą przypadłością?
Swędzenie odbytu to powszechny problem, który może dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. To dość wstydliwa dolegliwość, która wpływa negatywnie na jakość życia. Z poniższego tekstu dowiesz się, jakie są przyczyny świądu odbytu, o czym może świadczyć jego obecność i jak sobie z nim poradzić.

Morwa biała — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Gdy mówi się o naturalnych sposobach kontrolowania glikemii, najczęściej wskazuje się na pewien niepozorny owoc – morwę białą. Z wyglądu przypomina malinę, choć jest bardziej podłużna, a jej owoce są barwy białej. Oprócz owoców wykorzystuje się również liście tej rośliny. W jaki sposób można wykorzystać morwę białą?

Pokrzywa zwyczajna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Pokrzywa zwyczajna to jedna z najbardziej pospolitych roślin występujących na terenie Polski. Można spotkać ją na spacerze w lesie, w przydrożnej uliczce czy parku. Znakomitej większości kojarzy się głównie z “parzeniem”, a to ze względu na obecne na jej liściach włoski parzące, które po kontakcie ze skórą zostawiają na niej charakterystyczne, swędzące bąble, lecz pokrzywa wykazuje również szereg właściwości leczniczych, korzystnych dla zdrowia.

Mniszek lekarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Mniszek lekarski to jedna z najbardziej znanych i powszechnie występujących roślin w Polsce. Jego dobroczynny wpływ na nasze zdrowie został już dawno doceniony i z tego też powodu znalazł szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. A jakie właściwości posiada mniszek lekarski? Przy jakich schorzeniach może nam pomóc? Czy warto po niego sięgać?

Tymianek pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
W skład popularnej w Polsce mieszanki ziół prowansalskich wchodzi m.in. tymianek – zioło charakterystyczne dla krajów basenu Morza Śródziemnego. Jest częstym bywalcem polskiej kuchni, jednak ma też liczne właściwości lecznicze, zwłaszcza wytłaczany z tej rośliny olejek tymiankowy, który stosuje się m.in. w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

GIF wstrzymuje w obrocie serię leku Benodil
10 listopada 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie serię stosowanego m.in. w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – zawiesinę do nebulizacji Benodil. Co było powodem tej decyzji i której serii leku dotyczy decyzja GIF?

Zapalenie cewki moczowej - jak rozpoznać objawy? Przyczyny, leczenie, profilaktyka
Zapalenie cewki moczowej (ZCM) to jedna z postaci infekcji dolnych dróg moczowych. Może jej towarzyszyć zapalenie pęcherza moczowego. Najczęściej spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym. Aby uniknąć poważnych powikłań związanych z tą chorobą, należy wdrożyć odpowiednie leki. Jak leczyć zapalenie cewki moczowej? Ile trwa zapalenie cewki moczowej?

Glikokortykosteroidy - jak działają i kiedy się je stosuje? Działania niepożądane glikokortykosteroidów
Glikokortykosteroidy to grupa substancji, które są naturalnie wydzielane w organizmie człowieka. Związki te odpowiadają za wiele procesów regulacyjnych, niezbędnych dla utrzymania równowagi w organizmie. Ich syntetyczne pochodne znalazły zastosowanie w leczeniu różnych chorób. Kiedy wykorzystuje się glikokortykosteroidy? Jakie są ich działania niepożądane? Czy glikokortykosteroidy to sterydy?

GIF wycofuje z obrotu wszystkie serie leku Mebelin
30 października 2023 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu wszystkie serie leku Mebelin, stosowanego w objawowym leczeniu zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie zakazano wprowadzania do obrotu tego leku. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

Ból jajnika i jajników - co może być przyczyną? Objawy, możliwe schorzenia, leczenie
Ból jajników to przypadłość pojawiająca się u około 5-10 % kobiet podczas owulacji. Może lokalizować się w rzucie zarówno prawego, jak i lewego jajnika. Bóle jajników mogą być fizjologiczne, lecz zdarza się, iż przyczyny ich pojawienia się są chorobowe. Gdzie dokładnie boli jajnik? Od czego mogą boleć jajniki? Co pomaga na ból jajnika?

Lista leków refundowanych od 1 listopada 2023 r. Jakie zmiany czekają pacjentów?
Już 1 listopada 2023 r. wejdzie w życie znowelizowana lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a wraz z nią sporo zmian, które obejmą także listę bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów 65+. Dla wielu leków dopłata pacjenta spadnie, lecz jednocześnie sporo preparatów zdrożeje. Co więcej, kilka istotnych leków utraci finansowanie.

Ból gardła przy przełykaniu (odynofagia) - przyczyny i sposoby leczenia
Ból gardła przy przełykaniu jest jedną z częstszych dolegliwości, z jaką zgłaszają się pacjenci do apteki. Silny ból gardła przy przełykaniu jest częstym objawem zapalenia gardła, migdałków lub przeziębienia i grypy. Jak leczyć ból gardła i czy są domowe sposoby na złagodzenie tych dolegliwości?