Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Endometrioza – objawy, diagnostyka i leczenie

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-11-10 14:42
endometrioza

Wyjątkowo złe samopoczucie i silny ból podczas miesiączki często nie są jedynie przesadnie odczuwanymi objawami. Coraz więcej młodych kobiet choruje na gruczolistość błony śluzowej macicy, co jest poważnym schorzeniem oraz bezpośrednio przyczynia się do bezpłodności. Wyjaśniamy, czym jest endometrioza, a także jak wygląda jej diagnostyka oraz proces leczenia!

Endometrioza – objawy

Endometrioza jest chorobą trudną w rozpoznaniu, ponieważ jej objawy bywają niejednoznaczne. Zwykle diagnozuje się ją przypadkiem, np. podczas badania ginekologicznego lub leczenia innych schorzeń. Mimo wszystko da się jednak wymienić kilka symptomów, które mogą świadczyć o wystąpieniu tej przypadłości. Zalicza się do nich m.in.:

  • bardzo bolesne i obfite miesiączki,
  • ból towarzyszący kontaktom intymnym,
  • ból podczas oddawania moczu lub defekacji,
  • krwawienie z odbytu lub dróg moczowych,
  • ból w okolicy krzyżowej,
  • przewlekły ból brzucha,
  • wzdęcia i biegunki,
  • problemy z zajściem w ciążę.

Jeśli martwi cię któryś z tych objawów, udaj się do lekarza. Na wizytę do specjalisty umówisz się na stronie: https://www.kliniki.pl/ginekologia/.

Diagnostyka endometriozy

Najbardziej dokładnym sposobem na diagnostykę endometriozy jest laparoskopia. Zabieg ten polega na wprowadzeniu wziernika przez powłoki brzuszne, podczas ogólnego znieczulenia. W ten sposób można określić stadium choroby, zlokalizować ogniska zapalne oraz inne nieprawidłowości (np. torbiele, zrosty czy polipy), a także od razu je usunąć. Zanim ten zabieg będzie konieczny, można najpierw wykonać USG przez pochwę oraz powłoki brzuszne. W niektórych przypadkach zaleca się też wykonanie rezonansu magnetycznego. Doświadczeni lekarze wykrywają jednak torbiele endometrialne nawet podczas zwykłego ginekologicznego badania palpacyjnego. Przy okazji takiej diagnostyki można wykryć też inne przypadłości, np. mięśniaki macicy. Więcej informacji o tych nowotworach znajdziesz na: http://zdrowietiens.pl/miesniaki-macicy-przyczyny-objawy-leczenie/.

Proces leczenia endometriozy

Leczenie endometriozy to trudny i często długotrwały proces. Może odbywać się za pomocą odpowiednio dobranych środków farmakologicznych oraz zabiegów z wykorzystaniem laparoskopu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zmniejszają dolegliwości bólowe, a preparaty hormonalne hamują rozrost ognisk zapalnych. W niektórych przypadkach takie działania okazują się wystarczające. Wielu pacjentkom zaleca się też specjalną dietę, wyłączającą m.in. produkty wysoko przetworzone czy zawierające dużo cukru. W poważniejszych stadiach choroby konieczne jest chirurgiczne usunięcie torbieli endometrialnych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów