Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Wcierki do włosów – czym są i jak stosować?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-10 14:56
Kobieta po kąpieli używa wcierki do włosów.

Wcierki do włosów to niepozorne kosmetyki, które zyskują w ostatnim czasie coraz większe uznanie. Ich dobroczynne działanie na skórę głowy i cebulki włosów może w niedługim czasie znacznie poprawić kondycję i wygląd włosów. Cały sekret tkwi nie tylko w składzie produktu, ale przede wszystkim w wykonywanym masażu skóry głowy tuż po aplikacji. Czym kierować się przy wyborze idealnej wcierki? Jak ją stosować, by uzyskać spektakularne efekty?

Czym są wcierki do włosów?

Wcierki do włosów można nazwać odżywkami w płynie, które przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na skórę głowy. Można je stosować na suchą skórę głowy, ale najlepsze efekty dają po aplikacji na dokładnie oczyszczony skalp. Nanosi się je za pomocą atomizera, pipety lub strzykawki, a następnie wykonuje masaż skóry głowy. Wcieranie tak zaaplikowanej odżywki nie tylko pomaga przeniknąć składnikom w głąb skóry, ale także doskonale poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu skuteczniej transportowane są tlen i składniki odżywcze do cebulek włosów.

Co zawierają wcierki do włosów?

Wcierki zawierają szereg substancji, które wpływają na porost i ogólną kondycję włosów oraz skóry głowy. Mogą mieć formę toniku, hydrolatu lub serum. Głównym składnikiem większości wcierek jest woda i wodne wyciągi, ale można także spotkać wcierki do włosów stworzone na bazie olejów roślinnych.

Wśród dostępnych na rynku wcierek można wyróżnić preparaty zawierające alkohol i te bez alkoholu. Wcierki do skóry głowy niezawierające alkoholu są łagodniejsze, nie powodują podrażnień i przesuszenia, są więc dedykowane dla skóry wrażliwej, suchej i borykającej się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Wcierki alkoholowe najlepiej stosować co 3-4 dni, na zmianę z preparatem bez alkoholu, aby uniknąć podrażnień.

Wcierki do włosów w aptece

W składach najpopularniejszych wcierek do włosów znajdziemy przede wszystkim wyciągi roślinne, np. z pokrzywy, skrzypu, jałowca, oregano i macierzanki. Osoby borykające się z nadmiernym wypadaniem i osłabieniem włosów mogą sięgnąć po wcierki zawierające ekstrakt z kozieradki oraz z bursztynu (JANTAR odzywka-wcierka z wyciagiem z bursztynu do skóry glowy i wlosó zniszczonych). Znana z właściwości stymulujących mikrokrążenie i wzrost nowych włosów jest kofeina (PHARMACERIS H-STIMUFORTEN Preparat hamuje wypad.wł.). Podobne właściwości mają wyciągi z chrzanu i gorczycy. Wcierki zawierają także witaminy A i E, łagodzący pantenol, nawilżającą glicerynę czy ekstrakt z żeń-szenia – takie składniki sprawdzą się w przypadku suchych i zniszczonych włosów (Seboradin Regenerujący lotion do włosów suchych, zniszczonych). Do przetłuszczającej się skóry głowy polecane są wyciągi z czarnej rzodkwi, tataraku oraz mięty (Seboradin Niger lotion do włosów przetłuszczających się i skłonnych do wypadania).

Niezależnie od składu i opinii na temat danej wcierki, każdy produkt może powodować uczulenia i podrażnienia. Jeśli po nałożeniu poczuje się swędzenie i/lub pieczenie, należy zaprzestać jego stosowania i zmyć jak najszybciej ze skóry.

Dostępność preparatów w aptekach w Twojej okolicy można z łatwością sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl

Kiedy sięgnąć po wcierki do włosów?

Wcierki do włosów stosowane są od wielu pokoleń. Przy wyborze produktu należy kierować się potrzebami i problemami skóry głowy. Warto sięgnąć po wcierkę:

  • aby uporać się z nadmiernym wypadaniem włosów,
  • by przyspieszyć wzrost włosów i je zagęścić,
  • w przypadku suchej lub przetłuszczającej się skóry głowy,
  • w przypadku łupieżu,
  • gdy włosy wymagają wzmocnienia i regeneracji.

Jak działają wcierki do włosów?

Wcierki do skóry głowy stosuje się w celu wzmocnienia i odżywienia cebulek włosów. Zawarte w nich składniki poprawiające ukrwienie w połączeniu z masażem skóry głowy sprawiają, że włosy przestają nadmiernie wypadać, szybciej rosną oraz pojawiają się nowe małe włoski, tzw. baby hair. Dodatkowo, w zależności od składu wcierki, wykazują dobroczynny wpływ na skórę głowy:

  • regulują wydzielanie sebum, spowalniając przetłuszczanie się skóry i włosów,
  • nawilżają skalp,
  • zapobiegają swędzeniu i łuszczeniu się skóry,
  • wspomagają leczenie łupieżu i zapobiegają jego nawrotom,
  • łagodzą podrażnienia i stany zapalne.

W jaki sposób stosować wcierki?

Skuteczność wcierki do włosów zależy od regularności jej stosowania i czasu kuracji. Najlepiej aplikować ją codziennie, także w te dni, gdy nie myje się włosów. Do codziennego stosowania najlepiej sprawdzają się wcierki bez alkoholu. Preparaty na bazie alkoholu najlepiej zastosować na około 2 godziny przed umyciem włosów, by skrócić czas jego kontaktu ze skórą i ograniczyć ryzyko nadmiernego przesuszenia. W przypadku problemów z przetłuszczającą się skórą głowy, lepszym wyjściem może okazać się stosowanie preparatu przed myciem. Metoda ta sprawdzi się także przy stosowaniu wcierki na bazie oleju - pomoże to uniknąć nadmiernego obciążenia włosów.

Regularność jest kluczowa, by jak najszybciej cieszyć się efektami działania preparatu. Ważny jest także czas kuracji, nie krótszy niż 3-4 tygodnie. Zazwyczaj tyle potrzeba, by składniki rozwinęły swoje działanie, jednak zawsze należy stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu. Niektóre preparaty należy stosować krócej i robić częste przerwy, inne wymagają kilkumiesięcznego aplikowania.

Jak nanosić wcierkę na skórę głowy?

Najpierw warto zadbać o dokładne oczyszczenie skóry głowy. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie peelingu skóry głowy raz w tygodniu. Następnie należy nanieść wcierkę za pomocą atomizera lub pipety na skórę głowy. Jeśli opakowanie ich nie zawiera to można nanieść wcierkę m.in. za pomocą strzykawki. Najlepiej robić to na lekko przesuszonych włosach, oddzielając pojedyncze pasma i nakładać małe porcje produktu. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów