Jaki peeling do skóry wybrać? Dowiedz się, dlaczego warto robić peeling skóry głowy

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-02 15:08
Kobieta wykonuje peeling skóry głowy.

Oczyszczanie skóry twarzy i ciała jest podstawowym zabiegiem, który wykonujemy by zachować jej piękny wygląd i dobrą kondycję. Niebagatelną rolę w tym procesie pełnią peelingi do skóry, które doskonale usuwają martwy naskórek i pozostałe zabrudzenia oraz przygotowują ją do dalszych zabiegów i pielęgnacji. Jednym z rodzajów peelingu jest peeling skóry głowy. Dlaczego warto go robić?

Czym jest peeling?

Peelingi stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia martwego, zrogowaciałego naskórka, jednak niesie on ze sobą mnóstwo innych korzyści. Regularnie wykonywane peelingi poprawiają kondycję i wygląd skóry. Jest to zabieg kosmetyczny, który z powodzeniem można wykonywać samodzielnie w domu. W przypadku poważniejszych problemów skórnych, np. przebarwień czy blizn potrądzikowych, warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego i oddać się w ręce specjalisty.

Po co stosować peelingi skóry?

Stosowanie peelingu przynosi skórze wiele korzyści:

 • dokładne oczyszczenie skóry z martwego naskórka i resztek kosmetyków;
 • natychmiastowy efekt wygładzenia;
 • przygotowanie skóry na dalsze zabiegi;
 • pobudzenie zdolności regeneracyjnych skóry;
 • łatwiejsze i bardziej efektywne wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków;
 • rozjaśnienie przebarwień, dzięki ich regularnemu stosowaniu;
 • dotlenienie skóry w wyniku jej masowania;
 • poprawa mikrokrążenia w skórze.

Rodzaje peelingów

Ze względu na głębokość działania, możemy wyróżnić peelingi powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Najbardziej inwazyjne zabiegi powinny być przeprowadzane przez specjalistów w gabinecie kosmetycznym i poprzedzone odpowiednim wywiadem i przygotowaniem skóry. Zabieg złuszczania martwego naskórka możemy z powodzeniem wykonać w domu. By uzyskać zadowalające efekty, kluczowa będzie regularność i odpowiedni dobór preparatu. 

W drogeriach możemy znaleźć kilka rodzajów peelingów:

 • peelingi mechaniczne - grubo i drobnoziarniste;
 • peelingi enzymatyczne;
 • peelingi chemiczne (m.in. kwasowe);
 • peelingi kawitacyjne;
 • peelingi peel-off.

Peeling do twarzy i ciała - jak wybrać odpowiedni produkt?

Dobór odpowiedniego kosmetyku lub zabiegu ma duże znaczenie, jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty jego zastosowania i uniknąć niepotrzebnych podrażnień.

Peeling mechaniczny

Działanie peelingów mechanicznych polega na złuszczaniu naskórka z pomocą zawartych w kosmetyku drobinek o różnej wielkości, a tym samym odmiennym stopniu ścierania martwego naskórka. Granulkami są sól, cukier, kawa lub zmielone ziarna czy łupiny nasion.
 
Jest to najprostszy i najbardziej popularny rodzaj peelingu, który można przygotować samodzielnie ze składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Niestety, nie nadaje się do każdego typu skóry - peelingi gruboziarniste polecane są w zasadzie wyłącznie do ciała, natomiast peelingów drobnoziarnistych nie powinny stosować posiadaczki cery wrażliwej, naczynkowej czy trądzikowej z wypryskami.

Peeling peel-off

Ma postać maseczki w formie żelu, która zasycha po kilkunastu minutach. Usuwa się ją bez użycia wody, zrywając zdecydowanym ruchem, a wszelkie zabrudzenia i martwy naskórek zostają w zastygniętym żelu (np. INITIALE PROBIOTICA Maska peel-off oczyszcz.i wygładz.(czarna porzeczka), URIAGE HYSEAC Maska Peel-off).

Peeling enzymatyczny

Delikatniejszym rodzajem peelingu jest zabieg oparty na działaniu enzymów, które rozpuszczają martwe komórki naskórka. Producenci wykorzystują enzymy chemiczne lub pozyskiwane w owoców, np. papai, dyni czy ananasa (np. Sylveco peeling enzymatyczny do twarzy, Tołpa dermo face peeling 3 enzymy). Najczęściej są to produkty typu maseczki do twarzy, którą zmywa się wodą po około 10-20 minutach. Jest polecany do każdego typu cery, również suchej, wrażliwej czy naczynkowej.

Do peelingów enzymatycznych zaliczane są również peelingi typu gommage. Po kilkunastu minutach od aplikacji produkt tworzy elastyczną warstwę, którą usuwa się poprzez delikatne pocieranie na sucho - można ten proces nazwać “rolowaniem” lub “gumkowaniem”. W przypadku delikatnej, mało elastycznej czy przesuszonej cery zalecane jest zmycie tego rodzaju peelingu ciepłą wodą, by uniknąć nadmiernego podrażnienia.

Peeling chemiczny

Peelingi chemiczne, a szczególnie należące do tej grupy peelingi kwasowe, w ostatnich latach stały się szczególnie popularne. Silne kwasy, o wysokich stężeniach, są wykorzystywane w zabiegach w gabinetach kosmetycznych, a delikatniejsze są obecnie szeroko dostępne w drogeriach i aptekach. Ich stosowanie ma na celu nie tylko rozpuszczenie martwego naskórka, ale przede wszystkich wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, co pobudza komórki różnych warstw skóry do wzrostu i regeneracji. 

Najczęściej używanymi kwasami w peelingach chemicznych do skóry są:

 • mlekowy;
 • laktobionowy;
 • glikolowy;
 • migdałowy;
 • azelainowy;
 • salicylowy;
 • ferulowy;
 • pirogronowy;
 • trójchlorooctowy.

Zabiegi i kosmetyki z dodatkiem kwasów najlepiej włączyć do pielęgnacji jesienią i zimą, kiedy ryzyko powstania przebarwień spowodowanych promieniami UV jest mniejsze. Jednak z niektórych kwasów nie trzeba rezygnować latem (można stosować np. kwas laktobionowy, azelainowy i migdałowy), ale należy pamiętać wtedy o wysokiej fotoprotekcji. Przykładowe kosmetyki to: PHARMACERIS T SEBO-ALMOND PEEL 10%Krem d/tw. II stop.złuszczania, BASICLAB DERMOCOSMETICS ACIDUMIS Peeling Kwasowy zmniejszający niedoskonałości, Bandi Anti-Dry peeling kwasowy silnie nawilżający.

Dostępność preparatów w aptekach w Twojej okolicy można z łatwością sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl

Peeling kawitacyjny

To rodzaj peelingu znany przede wszystkim z gabinetów kosmetycznych, ale w ostatnich latach pojawiły się niewielkie urządzenia do użytku domowego. Zabieg wykorzystuje drgania fal ultradźwiękowych w celu usunięcia naskórka i poprawy mikrokrążenia. Peeling kawitacyjny jest bardzo delikatny, choć należy do grupy peelingów głębokich, i nadaje się do każdego rodzaju skóry.

Peeling do ciała

W większości przypadków do ciała nadają się peelingi mechaniczne gruboziarniste, które można wykonać pod prysznicem (np. BIELENDA Professional Peeling d/ciała cukrowy, VIANEK Energetyzująco-detoksykujący Peeling d/ciała) . Możemy przygotować go samodzielnie - wystarczy zmieszać zmieloną kawę, płatki owsiane lub gruboziarnisty cukier z ulubionym żelem do mycia ciała lub balsamem i masować ciało okrężnymi ruchami, po czym obficie je spłukać. Do peelingu ciała można wykorzystać rękawice lub gąbki masujące. Świetnie w tym celu sprawdzą się coraz modniejsze szczotki do szczotkowania ciała na sucho lub na mokro. 

Peeling do skóry głowy - dlaczego warto go robić?

Peeling do skóry głowy ma za zadanie przede wszystkim złuszczenie martwego naskórka i oczyszczenie skóry głowy z resztek kosmetyków, łoju i brudu. Jest dopełnieniem codziennej pielęgnacji włosów, a dodatkowo niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak:

 • pomaga pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry głowy i włosów;
 • przedłuża świeżość fryzury;
 • pobudza mikrokrążenie skóry głowy, a tym samym wzrost włosów;
 • sprzyja lepszemu odżywieniu i dotlenieniu cebulek włosów;
 • łagodzi podrażnienia oraz świąd;
 • pozostawia wrażenie większej objętości włosów, gdyż łatwiej odbijają się od nasady.

Najlepsze efekty dają peelingi wykonywane regularnie, raz w tygodniu lub z częstotliwością dopasowaną do potrzeb skóry głowy. W drogeriach i aptekach pojawia się coraz więcej tego typu produktów, zazwyczaj są to peelingi mechaniczne lub enzymatyczne (np. H STIMUPEEL Peeling trychologiczny oczyszcz.d/sk.głowy z probl.wypad.wł.i łup, Biovax Botanic Trychologiczny peeling do skóry głowy, Regenerum Trychologiczny peeling enzymatyczny do skóry głowy). Peeling do skóry głowy może być stosowany również w przypadku łojotoku, łuszczycy i innych problemów skórnych, należy wybrać jedynie odpowiedni preparat.

Bibliografia:

 1. Facial Skin Exfoliation. Dostępne na: https://www.wdxcyber.com/exfoliation.html (Dostęp: maj 2022)
 2. Noszczyk, M. (2010). Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
 3. Nowicka, D. (2014). Dermatologia. Wydawnictwo KosMeD, Wrocław.
 4. Palacz, A. (2016). Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych. Rozprawa Doktorska, Katedra i Klinika Dermatologii UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dostępne na: http://www.wbc.poznan.pl/Content/458429/index.pdf.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów