Olejowanie włosów – czy warto? Metody olejowania włosów i polecane oleje

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-06-15 22:02
Kosmetyczka wykonuje u klientki olejowanie włosów.

Mimo, że olejowanie włosów było znane już od wieków, to dopiero niedawno stało się koniecznym rytuałem w dbaniu o piękne i zdrowe włosy. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich preparatów do typu i kondycji włosa. Dlaczego warto olejować włosy? Jakie są metody olejowania? Jak odpowiednio dobrać olej do naszych włosów?

Czy warto olejować włosy?

Olejowanie to prosty sposób na utrzymanie włosów w dobrym stanie. Dzięki temu zabiegowi włosy mają odpowiednią strukturę i poziom nawilżenia. Olejowanie uelastycznia włosy, pomaga im naturalnie się układać, a dodatkowo podkreśla naturalną formę włosa. 

Korzyści z olejowania włosów:

 • ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
 • ograniczenie wydzielania sebum;
 • pozytywny wpływ na porost włosów;
 • zmniejszenie stopnia rozdwajania się końcówek;
 • ułatwienie rozczesywania włosów;
 • skuteczna regeneracja, nawilżenie i wzmocnienie włosów;
 • przywrócenie blasku i miękkości;
 • mniejsza liczba wypadających włosów.

Metody olejowania włosów

Aby olejowanie włosów przyniosło pożądane efekty, warto zadbać o odpowiedni wybór oleju, dobranie najkorzystniejszej metody olejowania oraz o systematyczność. Możemy wyróżnić kilka sposobów na olejowanie włosów.

Olejowanie na sucho 

Polega ono na nałożeniu na włosy oleju rozprowadzonego wcześniej na dłoniach. Warto pamiętać aby nie przesadzić z nadmiarem oleju, gdyż może to powodować trudności w spłukiwaniu go z włosów. Jest to najszybszy sposób aplikacji oleju. 

Olejowanie mgiełką 

W metodzie tej należy zmieszać olej i wodę. Do takiej mikstury można dodać składniki dodatkowe (glicerynę, panthenol, żel aloesowy). Zastosowanie tego sposobu znacznie zmniejsza zużycie oleju natomiast spryskiwanie całych włosów może okazać się czasochłonne. 

Olejowanie w misce 

Metoda ta polega na dodaniu oleju do miski z wodą, a następnie zanurzenia włosów w przygotowanej mieszance. Olej równomiernie pokrywa włosy.

Olejowanie na podkład nawilżający 

Olejowanie na podkład to idealny sposób na dostarczenie włosom humektantów (podkład) i emolientów (olej) w jednym zabiegu. Mgiełke nawilżającą można wykonać w domowych warunkach. Do szklanki wody należy dodać łyżeczkę miodu, cukru, syropu klonowego lub fruktozy.

Produkty, które nadają się jako podkład nawilżający to także: woda różana, hydrolaty oraz woda kewra.  

Olejowanie na mokro

Metoda ta polega na nałożeniu oleju na mokre i umyte włosy, odsączone papierowym ręcznikiem. 

Olejowanie dwuetapowe 

Olejowanie dwuetapowe polega na naolejowaniu włosów na jeden z powyższych sposobów, a następnie zemulgowaniu go odpowiednią odżywką. Ta metoda zwiększa dobroczynne działanie oleju. 

Olejowanie z odżywką 

Dodanie oleju do odżywki to jedna z form wprowadzania olejów do pielęgnacji. Kilka kropel oleju należy wymieszać z maską/odżywką i nałożyć na włosy na kilkanaście minut. 

Olejowanie skóry głowy

Olejowanie skóry głowy może mieć na celu poprawienie gęstości, stymulację porostu lub rozwiązanie problemów z łupieżem lub przetłuszczaniem się skóry głowy. Olejowanie skóry głowy wykonuje się na pół godziny przed myciem. Oleje świetnie wspomagają i ułatwiają masaż skóry głowy.

Olejowanie włosów – jak dobrać odpowiedni olej do typu włosa?

Aby olej dobrze działał na włosach, powinien być dobrany do ich potrzeb i porowatości. Włosy dzielą się na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Do włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje nasycone:

 • olej kokosowy;
 • olej palmowy;
 • masło shea;
 • masło kakaowe;
 • masło mango;
 • masło babassu.

Do włosów średnioporowatych najlepiej sprawdzą się oleje jednonienasycone:

Do włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone:

Część tych preparatów można dostać w aptece: Olej makadamia Profarm, ETJA Naturalny Olej Arganowy BIO, Olej lniany Linolia, Olej z wiesiołka KEJ, Olej z ostropestu i inne. 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Olejowanie chroni włosy przed utratą wilgoci, a poprzez częściowe wnikanie w strukturę włosa, poprawia ich stan. Należy pamiętać, że źle dopasowany olej może również sprawić, że włosy będą szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Ważne w olejowaniu włosów są wytrwałość oraz systematyczność, ponieważ na efekty należy odczekać od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od kondycji oraz typu włosów. 

Bibliografia:

 1. Piotrowska A., Totko-Borkusiewicz N., Klucznik A.(2019). Olej kokosowy - możliwości zastosowań kosmetycznych. Postępy fitoterapii, s. 139.
 2. Białas I., Pytkowska K., Romanowska-Zygmunt A., Polimery filmotwórcze w preparatach do pielęgnacji włosów. Wiadomości Polskiego Towarzystwa Kosmetologów, 2005 nr 3/4.
 3. Keis K. et al. Investigation of penetration abilities of various oils into human hair fibers. J Cosmet Sci, 2005; 56 (5).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów