Perełkowiec japoński — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Perełkowiec japoński jest rośliną ozdobną, która została sprowadzona do Europy w XVIII wieku przez francuskiego misjonarza z Japonii. Poza walorami estetycznymi stosowany jest również w medycynie dzięki swoim właściwościom leczniczym.

Kwitnący perełkowiec japoński.

Perełkowiec japoński — właściwości

Perełkowiec japoński ma bardzo bogaty skład chemiczny, który wpływa na jego właściwości lecznicze. Z rośliny tej wyodrębniono aż 153 związków czynnych, a do najważniejszych z nich należą flawonoidy, rutyna, alkaloidy, błonnik oraz mikro- i makroelementy, jak na przykład potas, żelazo, cynk, wapń, magnez i miedź.

Dzięki swojemu złożonemu składowi chemicznemu perełkowiec japoński wykazuje wiele właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie organizmu. Należą do nich właściwości przeciwutleniające, obniżające ciśnienie krwi, a w szczególności uszczelniające naczynia krwionośne oraz obniżające poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

Perełkowiec japoński — jak wygląda i skąd pochodzi?

Perełkowiec japoński (łac. Styphnolobium japonicum, syn. Sophora japonica) jest drzewem ozdobnym osiągającym wysokość nawet do trzydziestu metrów. Posiada szeroką i zaokrągloną koronę. Charakterystyczną cechą perełkowca są jego pędy posiadające przetchlinki, czyli otwory ułatwiające roślinie wymianę gazową. 

Liście perełkowca japońskiego ułożone są skrętolegle i osiągają rozmiary do 25 centymetrów, składając się z 11 do 17 listków o długości do 5 centymetrów. Owocami tej rośliny są zielone strąki zawierające od 3 do 6 czarnych nasion.

Perełkowiec japoński, wbrew swojej nazwie nie wywodzi się z Japonii, lecz z terenów Chin i Korei. Swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu misjonarzowi, który w XVIII wieku sprowadził go do Europy z kraju kwitnącej wiśni. Perełkowiec japoński naturalnie występuje na obszarach Zachodniej Azji, a od czasów sprowadzenia go do Europy jest w niej również powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna.

Perełkowiec japoński — działanie, wskazania do stosowania

Perełkowiec japoński i substancje chemiczne, które zawiera w swoim składzie, wykazują przede wszystkim działanie uszczelniające na naczynia krwionośne. Dzięki temu jego głównym zastosowaniem jest leczenie żylaków oraz hemoroidów. Pozytywny wpływ na układ krwionośny jednak na tym się nie kończy, perełkowiec obniża stężenie „złego” cholesterolu we krwi, zapobiegając powstawaniu miażdżycy. Bogaty skład chemiczny tej rośliny wpływa również na działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne, dzięki czemu stosowany zewnętrznie może być skuteczny w leczeniu trądziku.

Perełkowiec japoński w leczeniu żylaków i hemoroidów

Perełkowiec japoński zawiera w swoim składzie rutynę, która wykazuje działanie uszczelniające na naczynia krwionośne. Dzięki niej oraz innym związkom aktywnym perełkowiec japoński skutecznie wspiera leczenie żylaków, w tym również żylaków odbytu, czyli hemoroidów.

Perełkowiec japoński w hipercholesterolemii

Perełkowiec japoński jest rośliną, która korzystnie wpływa na profil lipidowy krwi. Powoduje on obniżenie stężenia „złego” cholesterolu LDL oraz podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL, dzięki czemu może być stosowany w profilaktyce miażdżycy. Dodatkowym atutem preparatów zawierających w swoim składzie wyciągi i ekstrakty z perełkowca japońskiego jest obniżanie poziomu glukozy we krwi.

Perełkowiec japoński w leczeniu trądziku

Perełkowiec japoński wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwutleniające. Dzięki tym właściwościom stosowany zewnętrznie na skórę skutecznie niweluje problemy związane z przewlekłymi i nawracającymi zmianami trądzikowymi.

Perełkowiec japoński — jak dawkować?

Napar z kwiatów perełkowca japońskiego

Napar z kwiatów perełkowca japońskiego przygotowuje się poprzez zalanie niewielkiej ilości suszonego surowca szklanką wody oraz doprowadzenie całości do wrzenia i gotowanie pod przykryciem przez 15 minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu napar należy stosować kilka razy dziennie w małych dawkach. Tak przygotowany napar można również stosować do okładów w celu leczeniu trądziku.

Nalewka z kwiatów perełkowca japońskiego

Nalewka z kwiatów perełkowca japońskiego jest wykorzystywana w chińskiej medycynie ludowej. Należy ją stosować zgodnie z zaleceniami producenta — najczęściej 2-3 razy dziennie w małych dawkach. Z nalewki z perełkowca również można przygotować okłady zewnętrzne.

Perełkowiec japoński w stosowaniu doustnym

Perełkowiec japoński w suplementach diety dostępnych na rynku do doustnego stosowania należy za każdym razem stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Perełkowiec japoński nie występuje w produktach gotowych jako jedyna substancja aktywna, lecz w połączeniu z innymi ziołami lub związkami chemicznymi i z tego powodu każdy produkt może różnić się częstotliwością stosowania.

Leki i suplementy zawierające perełkowiec japoński

Perełkowiec japoński na polskim rynku występuje w wielu suplementach diety o złożonym składzie do stosowania przede wszystkim w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych. Poza suplementami diety stosowany jest również w kosmetykach i wyrobach medycznych w postaci maści do stosowania na żylaki. 

Perełkowiec japoński zarówno w suplementach, jak i wyrobach medycznych czy kosmetykach znajduje się w postaci wyciągu lub ekstraktu. W sklepach zielarskich można również kupić suszone surowce roślinne do domowego przygotowania naparu lub nalewki z kwiatów perełkowca.

Perełkowiec japoński w ciąży

Perełkowiec japoński, ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania, nie powinien być przyjmowany przez kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią. Należy pamiętać, żeby wszystkie leki, zioła oraz suplementy diety przyjmowane w tym okresie były za każdym razem konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Perełkowiec japoński — przeciwwskazania i środki ostrożności

Perełkowiec japoński nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Szczególną ostrożność powinny również zachować osoby z chorobami śledziony. Jeżeli w przeszłości w trakcie przyjmowania preparatów z perełkowca japońskiego doszło do reakcji alergicznej, należy zgłosić się do lekarza i powstrzymać się od dalszego ich stosowania.

Perełkowiec japoński — możliwe działania niepożądane

Perełkowiec japoński, jak każda roślina, może wywoływać działania niepożądane, jeżeli będzie przyjmowany niewłaściwie lub w zbyt dużych ilościach. Chociaż uważany jest za stosunkowo bezpieczną roślinę, to jednak mogą wystąpić reakcje alergiczne na preparaty zawierające ekstrakt lub wyciąg z perełkowca, a u osób przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi może dochodzić do zawrotów głowy.

Perełkowiec japoński — interakcje z lekami i innymi ziołami

Perełkowiec japoński ze względu na swój bogaty skład chemiczny może wchodzić w interakcje z lekami i innymi ziołami. Do najczęstszej i najbardziej niebezpiecznej interakcji dochodzi w przypadku stosowania leków i innych roślin obniżających ciśnienie krwi. Ich wspólne stosowanie może doprowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia, co będzie się przejawiało zawrotami głowy oraz uczuciem senności. W skrajnych sytuacjach może dochodzić do omdlenia.

Perełkowiec japoński w Ziołopedii — podsumowanie

Perełkowiec japoński jest rośliną uprawianą przede wszystkim jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach botanicznych. Dzięki swojemu bogatemu składowi chemicznemu stosowany jest również jako roślina lecznicza w medycynie ludowej, jak i jest składnikiem wielu suplementów diety oraz wyrobów medycznych. Stosowany jest przede wszystkim do zwalczania żylaków i hemoroidów, ale także w obniżaniu poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.

 

Bibliografia

  1. Madden, E., McLachlan, C., Oketch-Rabah, H., Calderon, A.I. United States Pharmacopeia comprehensive safety review of Styphnolobium japonicum flower and flower bud. Phytotherapy Research. 2022, 36(5). str.: 2061-2071
  2. Kite, G.C., Stoneham, C.A., Veitch, N.C. Flavonol tetraglycosides and other constituents from leaves of Styphnolobium japonicum (Leguminosae) and related taxa. Phytochemistry. 2007, 68(10). str.: 1407-1416
  3. Kim, B.H., Lee, S. Sophoricoside from Styphnolobium japonicum improves experimental atopic dermatitis in mice. Phytomedicine. 2021, 82. art.: 153463

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Ziołopedia

Więcej artykułów