Jemioła pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Jemioła pospolita jest półpasożytem, pospolicie występującym na terenie Europy. Poza dekoracyjnym zastosowaniem tej rośliny wykorzystuje się ją także w celach leczniczych. Jakie działanie wykazuje jemioła i jak ją stosować?
Jemioła pospolita — właściwości
Jemioła pospolita (łac. Viscum album) od lat była znana ze swoich właściwości leczniczych. Już w starożytności opisywano ją jako roślinę wspomagającą leczenie kokluszu, gruźlicy czy nawet bezpłodności. Jemiołę pospolitą stosowano również w leczeniu padaczki oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, tj. biegunek i chorób pasożytniczych. Okłady z jemioły były pomocne w leczeniu bólów reumatycznych oraz owrzodzeń.
Obecnie wyciągi z ziela jemioły są również wykorzystywane w lecznictwie, ale w nieco innych gałęziach. Jest to związane z zawartością w niej licznych związków aktywnych. Ziele jemioły jest m.in. źródłem flawonoidów, wiskotoksyny (0,05–0,1%) amin (m.in. choliny, histaminy), triterpenów, kwasów organicznych (m.in. kwasu kawowego, ferulowego, betulinowego, oleanolowego, ursolowego), syrengininy i jej glikozydów. Ponadto w zielu jemioły znajdują się glikoproteiny, z których istotne znaczenie ma lektyna. Obecnie prowadzone są liczne badania nad tym białkiem, ze względu na jego potencjał w leczeniu chorób nowotworowych.
Jemioła pospolita — jak wygląda i skąd pochodzi?
Jemioła pospolita jest rośliną należącą do rodziny sandałowcowatych (łac. Santalaceae). Jest półpasożytem, ponieważ z jednej strony samodzielnie przeprowadza proces fotosyntezy, w którym wytwarza związki odżywcze, ale wodę i sole mineralne pozyskuje od żywiciela, na którym bytuje. Jemioła pospolita rośnie na drzewach liściastych, głównie na bukach, grabach, brzozach i dębach. Jest to roślina zielna i zimozielona. Jemioła pospolita występuje głównie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jej owoce mają kolor biały lub czerwony i są często wykorzystywane w dekoracjach świątecznych. Z kolei właściwości lecznicze posiadają młode pędy i liście jemioły (łac. Herba Visci).
Jemioła pospolita — działanie, wskazania do stosowania
Ziele jemioły pospolitej wykazuje działanie hipotensyjne i rozszerzające naczynia krwionośne. Dodatkowo wyciągi z jemioły zwiększają ilość wydalanego moczu i działają spazmolitycznie. Ziele jemioły wykorzystuje się też w leczeniu problemów ze snem i wzmożonym napięciem, również u kobiet w okresie menopauzy. Wyciągi z ziela jemioły są obecne także w składach wielu maści o działaniu rozgrzewającym.
Jemioła pospolita na nadciśnienie
Nie ma badań klinicznych potwierdzających skuteczność leczenia zielem jemioły nadciśnienia tętniczego, jednak bywa ona stosowana w tym wskazaniu. Pomimo tego, że leki te są dostępne bez recepty, nie powinny być zażywane bez kontroli lekarza. Preparaty na bazie jemioły są wskazane do stosowania u osób zagrożonych nadciśnieniem tętniczym, u których lekarz zalecił zmianę trybu życia. Mechanizm ich działania hipotensyjnego nie jest dokładnie znany. Najprawdopodobniej wiąże się on z bezpośrednim działaniem na śródbłonek i mięśniówkę naczyń. Należy pamiętać, że preparat taki nie obniża ciśnienia u osób z prawidłowymi jego wartościami.
Jemioła pospolita a dolegliwości menopauzalne
Wyciągi z ziela jemioły są składnikami leków złożonych, które stosuje się w łagodnych zaburzeniach pracy serca na tle nerwowym i rozdrażnieniu. Leki te, poza jemiołą, zawierają również wyciągi z ziela melisy o działaniu uspokajającym, a także wyciągi z kwiatostanu głogu, wpływającego pozytywnie na pracę serca, co często jest korzystnym działaniem u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.
Jemioła pospolita a niewydolność żylna
Ziele jemioły wykazuje działanie w obrębie naczyń krwionośnych i wraz z innymi surowcami, m.in. kasztanowcem, miłorzębem, głogiem i arniką są stosowane w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego, mózgowego i objawach niewydolności żylnej. Pacjenci, którzy mają problemy z pamięcią, szumami usznymi, zawrotami głowy, drętwieniem i uczuciem zimna w kończynach dolnych sięgają po leki na bazie tych roślin.
Jemioła pospolita — jak dawkować?
Dawkowanie ziela jemioły zależy od konkretnego preparatu i wskazania do stosowania. U pacjentów zagrożonych nadciśnieniem intrakt z ziela jemioły najczęściej dawkuje się 3 razy na dobę po 2,5 ml, a leczenie powinno trwać około 4 tygodni, pod kontrolą lekarską. W przypadku stosowania leków z jemiołą, kasztanowcem, miłorzębem i arniką w leczeniu objawów niewydolności żylnej lub niewydolności krążenia mózgowego standardowa dawka dla osoby dorosłej to 4 ml zażywane 3 razy dziennie.
Leki i suplementy zawierające jemiołę pospolitą
Ziele jemioły jest dostępne w postaci sypkiego ziela, tabletek oraz w postaci płynnej — wyciągów i intraktów. Warto zaznaczyć, że wyciągi płynne są wytwarzane na bazie alkoholu.
Jemioła pospolita w ciąży
Europejska Agencja Leków nie zaleca stosowania preparatów z jemiołą kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, ze względu na obecność w zielu lektyn i wiskotoksyn.
Jemioła pospolita — przeciwwskazania i środki ostrożności
Przeciwwskazaniem do stosowania produktów z zielem jemioły jest nadwrażliwość na substancje czynne w niej zawarte, okres ciąży i karmienia piersią oraz wiek poniżej 12. roku życia. Preparaty z jemiołą są przeciwwskazane u pacjentów z niewydolnością nerek, ze względu na działanie moczopędne tego zioła. Należy zwrócić szczególną uwagę na osoby prowadzące pojazdy, ze względu na obecność etanolu w wyciągach płynnych.
Jemioła pospolita — możliwe działania niepożądane
Skutki uboczne po stosowaniu preparatów z jemiołą są rzadkie, jednak może wystąpić reakcja uczuleniowa oraz podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit. Działania niepożądane po zażywaniu leków płynnych z jemiołą mogą być również związane z wysoką zawartością alkoholu w wyciągach.
Jemioła pospolita — interakcje z lekami i innymi ziołami
Nie są znane interakcje ziela jemioły z innymi ziołami i lekami.
Jemioła pospolita w Ziołopedii — podsumowanie
Właściwości lecznicze ziela jemioły są znane od starożytności. Obecnie surowiec ten jest znany ze swojego działania obniżającego ciśnienie oraz pomocnego w łagodzeniu objawów niewydolności żylnej. Pomimo że leki z jemiołą są dostępne bez recepty, powinny być one zażywane pod kontrolą lekarską.
Bibliografia
- EMA: Assessment report on Viscum album L., herba, 2012.
- Wykurz, Piotr, and Bożena Muszyńska. "Fitoterapia jako alternatywna metoda wspomagająca leczenie nadciśnienia." Medicina Internacia Revuo 28.108 (2017): 202-215.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.