Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Arnika górska – właściwości, działanie i zastosowania w farmacji

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-01 15:16
Kwiaty arniki górskiej rosnące na tle górskiego krajobrazu.

Kwiaty arniki są surowcem roślinnym stanowiącym wysuszone koszyczki arniki górskiej. Główną grupą związków czynnych tego surowca są laktony odpowiedzialne przede wszystkim za działanie przeciwzapalne. Jakie są właściwości arniki górskiej? W jaki sposób wykorzystujemy ją w farmacji i jakie ma działanie?

Arnika górska – charakterystyka

Arnika górska znana jako kupalnik górski czy tranek górski, jest cenną rośliną leczniczą. Występuje na terenach górskich i podgórskich Europy. W Polsce roślinę tą można spotkać na Pomorzu, w Karpatach, Sudetach czy w Bieszczadach. Arnika górska jest gatunkiem światłolubnym, preferującym gleby bielicowe, rdzawe i brunatne. Charakteryzuje się krótką łodygą o wysokości 20-60 cm oraz małymi, pomarańczowo-żółtymi kwiatami. Zbiory tej rośliny odbywają się w okresie letnim, w czerwcu i lipcu. Wykorzystywanym surowcem farmakologicznym są suszone kwiaty arniki.

Arnika górska – właściwości

W lecznictwie stosowane są płynne wyciągi z kwiatów arniki. Roślina ta zawiera wiele leczniczych substancji takich jak: garbniki, flawonoidy, goryczki, fenolokwasy, karotenoidy, a także olejki eteryczne. Ekstrakty z kwiatów arniki posiadają właściwości przeciwzapalne, które są uwarunkowane obecnością przede wszystkim helenaliny i jej pochodnych. Związki te hamują aktywację czynników regulujących wydzielanie cytokin prozapalnych. Zawarte w kwiatach laktony inaktywują enzymy odpowiedzialne za szlak przemian metabolicznych kwasu arachidonowego prowadzących do powstawania czynników prozapalnych. Ekstrakt z kwiatów arniki blokuje aktywność histaminy i zapobiega migracji innych czynników prozapalnych.

Arnika górska – działanie

Substancje czynne arniki łatwo wchłaniają się przez naskórek skąd docierają do naczyń włosowatych. Działają wzmacniająco, a także sprzyjają resorpcji płynu wysiękowego w przypadku uszkodzenia ich ścianek. Preparaty z arniką działają głównie:

 • przeciwobrzękowo;
 • przeciwzakrzepowo;
 • bakteriostatyczne;
 • fungistatyczne;
 • immunostymulująco.

Tymol i kwas chlorogenowy znajdujący się w wyciągu z arniki wykazują właściwości dezynfekujące. Jako dodatek wykorzystuje się ją w płynach do płukania ust dzięki czemu, pomaga zwalczyć zapalenie dziąseł, a także owrzodzenia jamy ustnej. Preparaty z wykorzystaniem arniki można również stosować doustnie, by wspomóc proces trawienia. Zawarte w tej roślinie substancje pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.

Arnika górska – zastosowanie w farmacji

Obecne w kwiatach arniki flawonoidy mają działanie synergistyczne z laktonami, dzięki czemu wzmacniają aktywność farmakologiczną tego surowca. Ekstrakty z kwiatów arniki mogą być wykorzystywane w takich dolegliwościach jak: siniaki, skręcenia, zapalenia dziąseł, afty, czyraki, bóle reumatyczne czy stany po ukąszeniach owadów. Jako żel arnika polecana jest w bólach mięśni pojawiających się po intensywnym wysiłku fizycznym. Wykazano także zasadność użycia kwiatów arniki w przewlekłych stanach zapalnych żył. Maść z arniki przynosi korzyści u pacjentów z objawami przewlekłego zapalenia żył, które objawia się mrowieniem, cierpnięciem i opuchlizną nóg. Zasadne jest także stosowanie preparatów z arniką w leczeniu chorób reumatycznych. Najczęściej, preparaty z arniki stosowane są w postaci:

 • nalewek;
 • płukanek;
 • maści;
 • kremów.

Przykładowe produkty dostępne w aptekach, które zawierają arnikę to: Biomaść Arnika, Żel z Arniką, Żel z arniką i bursztynem, FLOS-LEK Żel arnikowy na sińce, potłuczenia, obrzmienia

Należy jednak pamiętać o ostrożnym stosowaniu preparatów zawierających arnikę o wysokim stężeniu, ponieważ może to wywołać pierwotne toksyczne odczyny skórne do zmian martwiczych włącznie. 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Arnika górska – zastosowanie w kosmetyce

Arnika znalazła także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest ona stosowana w kosmetykach do cery z problemami naczynkowymi oraz w kremach nawilżających do dziennego i nocnego stosowania. Napar z arniki może być stosowany do przecierania skóry, zamiast toniku. Jej dodatek znajdziemy także w produktach pielęgnacyjnych do włosów. Jest doskonałym preparatem do płukania przetłuszczających się kosmyków.

Bibliografia:

 1. Nawrot J., Gornowicz-Porowska J., Kroma A., Nowak G. (2021). Arnika Górska jako roślina lecznicza. Post Fitoter; 22(1) s.32-35.
 2. Weremczuk-Jeżyna I., Wysokińska H. (2004). Kultury korzeni transformowanych Arnica montana L. - izolacja metabolitów wtórnych. Biotechnologia, 2 (65), s. 54-60.
 3. Forycka A., Szczyglewska D., Buchwald W. (2004). Ocena wybranych populacji arniki górskiej występujących na terenie Polski. Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych, 497, s. 223-230. 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów