Czy żelazo wzmacnia włosy, skórę i paznokcie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-20 12:00
Odzwierzęce i roślinne źródła żelaza. Na deseczce symbol Fe.

Żelazo jest niezwykle istotnym minerałem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jest składnikiem hemoglobiny oraz występuje w wielu ważnych enzymach biorących udział w powstawaniu DNA, syntezie neuroprzekaźników w mózgu oraz procesach magazynowania i przetwarzania energii przez komórki. Ponieważ żelazo pełni tak ważne funkcje w procesach naszego organizmu, jego niedobory mogą prowadzić do osłabienia, na przykład w postaci anemii oraz do pogorszenia się stanu naszej skóry, włosów oraz paznokci. Jak zapobiegać takim procesom? Jak możemy wzmacniać nasz organizm?

Żelazo - właściwości i zastosowanie

Możemy wyróżnić dwa rodzaje żelaza - hemowe oraz niehemowe. Żelazo hemowe to takie, które występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, natomiast żelazo niehemowe możemy znaleźć w produktach roślinnych. Najlepiej przyswajalne przez nasz organizm jest żelazo hemowe, dlatego osoby, które decydują się na ograniczenie lub zupełne wyeliminowanie ze swojej diety produktów pochodzenia zwierzęcego, muszą pamiętać o dodatkowej suplementacji, która pomoże im uzupełnić niedobory. 

W naszym organizmie żelazo występuje przede wszystkim w hemoglobinie, gdzie wspiera procesy transmisji tlenowych między tkankami. Pierwiastek ten znajduje się również w szpiku kostnym, gdzie odpowiada za procesy tworzenia krwinek czerwonych. Żelazo jest również składnikiem mioglobiny, czyli białka występującego w mięśniach. Bardzo ważne jest również to, że żelazo wspiera detoksykację szkodliwych substancji w wątrobie oraz wpływa na zwiększoną odporność. 

Widzimy więc, że żelazo jest niezwykle istotną substancją, która pełni w naszym organizmie ważne funkcje. Dlatego nie może nas dziwić fakt, że obecność żelaza ma wpływ również na naszą skórę, włosy i paznokcie. Obok innych ważnych składników, żelazo znajdziecie m.in. w suplemencie diety Vitapil.

Włosy, skóra i paznokcie a niedobory żelaza

Skutkiem niedoboru żelaza może być między innymi zahamowanie wzrostu włosów, większa łamliwość paznokci i widocznie słabsza kondycja skóry. Żelazo bierze udział w procesach transportu tlenu do wszystkich komórek naszego organizmu. W czasie tych przemian wytwarzana jest między innymi glukoza, odpowiedzialna za wytwarzanie niezbędnej do rozwoju energii. Jeśli brakuje żelaza, ubywa ważnego elementu całej procedury - brak energii prowadzi do osłabienia między innymi właśnie włosów, paznokci i naszej skóry. 

Kiedy brakuje nam żelaza, nasz skóra będzie zdecydowanie bardziej sucha i zniszczona. Włosy staną się cienkie i łamliwe, mogą również zacząć się przerzedzać i wypadać. Niedobór żelaza może również doprowadzić do zahamowania ich wzrostu. Jeśli chodzi o paznokcie, brak odpowiednich ilości żelaza może dla nich oznaczać większą łamliwość i kruchość. 

Na niski poziom żelaza w organizmie o wiele częściej są narażone kobiety. Ma to związek głównie z miesiączkami, okresem ciąży i laktacji. W tym czasie kobiety potrzebują szczególnie dużo energii, którą ich organizm będzie mógł rozdysponować. 

Gdzie znajdziemy żelazo?

Głównym źródłem żelaza jest mięso, szczególnie czerwone, ale również podroby mięsne takie jak na przykład wątróbka. Tego minerału możemy również szukać w żółtkach jaj, pestkach dyni, nasionach lnu, otrębach pszennych, jajach, soczewicy czerwonej, fasoli, brokułach, grochu, ciecierzycy, pietruszce zielonej, sezamie i pistacjach. 

Musimy pamiętać o tym, że istnieją takie substancje, które znacznie zmniejszają szansę na to, że żelazo zostanie przyswojone. Są to na przykład błonnik pokarmowy (obecny na przykład w płatkach owsianych), tanina (dostarczamy ją do naszego organizmu razem z kawą i herbatą) oraz takie minerały jak cynk czy wapń. 

Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, możemy włączyć do naszej diety witaminę C, na przykład w postaci szklanki soku z pomarańczy w czasie śniadania, lub dzięki kiszonkom, które doskonale urozmaicą naszą codzienną dietę. 

Mocne włosy, skóra i paznokcie - podejście holistyczne

Obecnie coraz częściej podchodzimy do kwestii związanych z naszym zdrowiem i samopoczuciem w sposób holistyczny. Dzięki temu możemy wspierać nasz organizm, dostarczając mu nie tylko wszelkich niezbędnych substancji, ale również dbając o styl życia, dietę czy czas na odpoczynek. Holistyczne podejście do zdrowia uczy nas tego, że jeśli coś przestaje działać, trzeba się dokładnie przyjrzeć różnym aspektom naszej codzienności, tak, aby znaleźć źródło problemu. Dlatego jeśli zauważymy osłabienie naszych włosów, skóry czy paznokci, powinniśmy sprawdzić między innymi czy problem nie leży w niedoborach żelaza. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem, tak aby włączyć do naszej codzienności odpowiednie suplementy i nawyki. 

Żelazo jest obecne w suplemencie diety Vitapil. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na https://vitapil.pl. Zapraszamy!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów