Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Sport a alergia. Jak i kiedy ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Materiał informacyjny

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-30 10:00
Kobieta i mężczyzna biegają po leśnej drodze.

Do tego, że sport to zdrowie, nikogo nie trzeba przekonywać. Regularna aktywność fizyczna poprawia naszą kondycję i wydolność, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, a także korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Choć sport zdaje się dawać same plusy, nie wszyscy mogą w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Osoby zmagające się z sezonową alergią często rezygnują z aktywności na świeżym powietrzu, aby uniknąć kataru alergicznego, kichania i swędzenia oczu. Jednak, jeśli dobrze się do tego przygotujemy, trening w plenerze może być prawdziwą przyjemnością, a alergia przestanie być ograniczeniem.

Dlaczego warto uprawiać sport, będąc alergikiem?

Regularne uprawianie sportu daje długofalowe pozytywne rezultaty. Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na przemianę materii i usprawnia metabolizowanie białek, tłuszczów i węglowodanów. Ponadto normuje ciśnienie tętnicze i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Co ważne, systematyczne treningi oddziałują korzystnie również na układ immunologiczny, dlatego alergicy nie powinni rezygnować z aktywności.

Osobnym zagadnieniem jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu, które również niesie wiele korzyści. Aktywności outdoorowe dostarczają więcej tlenu – zazwyczaj są to dyscypliny aerobowe, takie jak bieganie, nordic walking, jazda na rolkach czy na rowerze. Dzięki kontaktowi z naturą wpływają też na poprawę samopoczucia, niwelują uczucie stresu i problemy z zasypianiem. Niestety wielu alergików ogranicza lub całkowicie porzuca ulubione aktywności na świeżym powietrzu, z powodu uciążliwych objawów alergii. Wcale nie musi tak być!

Kobieta w fioletowej bluzce na tle bujnej zieleni. Obok napis

Kiedy i jak ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Alergia i aktywności na świeżym powietrzu nie muszą się wykluczać, jeśli tylko będziemy stosować się do kilku prostych zasad.

Sprawdzaj kalendarz pyleń i unikaj alergenów

Każdy alergik, który chce aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, powinien zapoznać się z kalendarzem pyleń. Ta prosta tabela dostarcza cennych informacji na temat tego, w jakich okresach pylą poszczególne rośliny. Warto też sprawdzać informacje o aktualnych stężeniach pyłków w poszczególnych regionach Polski, gdyż znacznie się one różnią. Jeżeli wiemy, co nas uczula, łatwiej nam będzie zaplanować codzienną aktywność.

Rada, aby unikać alergenów, być może brzmi trochę trywialnie, zwłaszcza w kontekście wszędobylskich pyłków, jednak ma wiele sensu. Jeżeli jesteśmy uczuleni na pyłki traw lub chwastów, lepiej nie biegać w okolicach łąk i sielskich polanek, zwłaszcza tych nieskoszonych. Gdy uczulają nas pyłki brzozy, rozsądniej będzie omijać pobliskie brzeziny.

Jeżeli doskwierają nam oczne objawy alergii, podczas treningu warto stosować okulary ochronne. Bardziej przylegające modele osłonią oczy przed słońcem i wiatrem oraz ograniczą kontakt z alergenami. Jeśli decydujemy się na trening w okresie najwyższego stężenia pyłków, możemy założyć maseczkę na twarz, która będzie ograniczać wdychanie pyłków. Po powrocie do domu można wypłukać nos roztworem soli fizjologicznej, by usunąć pyłki, które mogły dostać się do jamy nosowej.

Stosuj leki antyalergiczne z wyprzedzeniem

Zdecydowana większość alergików stosuje leki ograniczające objawy alergii. Jeżeli są one wyjątkowo dokuczliwe, leki antyhistaminowe warto stosować z większym wyprzedzeniem, nawet jedno- lub dwutygodniowym, aby zapobiec objawom lub znacząco ograniczyć ich intensywność. Im wcześniej nastąpi zahamowanie nieprawidłowej reakcji zapalno-alergicznej, tym mniejsze będzie nasilenie uciążliwych objawów. Nowoczesne leki przeciwhistaminowe, które skutecznie leczą objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, nie powodują ociężałości czy spowolnienia myślenia, nie powinny więc wpłynąć na efektywność treningu oraz zdolność koncentracji. Warto jednak omówić rodzaj i schemat przyjmowania leków ze swoim lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Ćwicz o właściwej porze

Są takie momenty w ciągu dnia, gdy unoszących się w powietrzu pyłków jest znacząco mniej. Trening na świeżym powietrzu najlepiej planować:

  • w godzinach porannych lub wieczornych, gdy temperatury są niższe, a ilość pyłków się zmniejsza;
  • po opadach deszczu, które skutecznie (choć na krótko) oczyszczają powietrze z alergenów.

Pamiętaj o higienie

Po wykonanym treningu najlepiej od razu wskoczyć pod prysznic i usunąć z powierzchni skóry i włosów wszelkie zanieczyszczenia i alergeny, które mogłyby dostać się do śluzówki nosa lub oczu. Treningowe ubranie oczywiście pierzemy z tych samych powodów.

MAT-PL-2200318-1.0-02/22


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów