Najnowsza lista antywywozowa (marzec 2022), czyli leki zagrożone wywozem

Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem Ministra Zdrowia od 1 marca 2022 r. obowiązuje zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Lista ta modyfikowana jest co dwa miesiące (lub częściej) i dostosowywana do aktualnej sytuacji na rynku leków. Tym razem lista ponownie się skróciła o kilka pozycji.

Artykuł rekomendowany przez:
Grafika 2D rąk trzymających różne leki i dłoni trzymającej szkło powiększające.

Ponowne skrócenie listy antywywozowej

Lista antywywozowa służy zapobieganiu nielegalnemu wywozowi leków poza granice kraju. Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową trafiają na nią leki, których brak zgłosiło co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych na terenie danego województwa. Informacje na ten temat gromadzone są przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne, które następnie przekazują je do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Stamtąd trafiają one do Ministerstwa Zdrowia, które je opracowuje i publikuje w formie znanego nam wykazu. 

Zazwyczaj wykaz aktualizowany jest co dwa miesiące, niejako przy okazji nowelizacji listy refundacyjnej. W uzasadnionych sytuacjach lista aktualizowana jest częściej, co miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z zaostrzającą się sytuacją epidemiczną w kraju. 

W najnowszym obwieszczeniu znalazło się 207 produktów, co oznacza, że lista została skrócona o 8 pozycji. 

Które leki zniknęły z listy antywywozowej?

Z listy usunięto w sumie 15 produktów. Dotyczy to między innymi kropli do oczu Combigan, stosowanych u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym. Z listy wykreślono także leki Dilzem retard, Dilzem 120 retard i Dilzem 180 retard oraz Oxycardil 60 i Oxycardil 60. Preparaty te zawierają substancję czynna diltiazem, która wskazana jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego bądź stabilnej, niestabilnej i naczynioskurczowej dławicy piersiowej.

Wykaz uszczuplono również o lek Enbrel w wyborze dawek. Preprarat ten wykazuje działanie immunosupresuje, dlatego stosuje się go w terapii łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów czy młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Podobnie postąpiono w przypadku leku Xeljanz, który stosuje się nie tylko w łuszczycy i chorobach zapalnych stawów, lecz również w leczeniu czynnej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zrezygnowano też z dodatkowego nadzoru nad lekiem Envarsus z wyborze dawek, który stosuje się u pacjentów po przeszczepie nerki lub wątroby.

Leki, które uzupełniły wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności

Mimo usunięcia części leków do wykazu dołączyło kilka nowych pozycji:

  • Alvesco 160 – lek wziewny zawierający kortykosteroid, działający przeciwzapalnie. Stosowany jest u pacjentów zmagających się z astmą oskrzelową, gdyż redukuje częstość i nasilenie objawów choroby;
  • Albumina ludzka Flexbumin 200g/l (dwa rodzaje opakowania);
  • Menopur (1200 IU FSH + 1200 IU LH) – lek wskazany do leczenia niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn;
  • Pentasa – tabletki przedłużonym uwalnianiu (500 mg i 1 g) oraz zawiesina doodbytnicza. Lek Pentasa zawiera masalazyne, którą wykorzystuje się w terapii chorób zapalnych jelit – choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Jak szukać leków trudno dostępnych? Wypróbuj KtoMaLek.pl

Szukanie leków trudno dostępnych to dla wielu pacjentów problem trudny do pokonania. Chodzenie od apteki do aptek oraz wykonywanie telefonów do aptek w celu potwierdzenia dostępności leku pochłania dużo czasu i nie zawsze kończy się sukcesem.

Narzędziem, które oszczędza czas i usprawnia proces poszukiwania leków jest KtoMaLek.pl - intuicyjna wyszukiwarka, dzięki której można sprawdzić dostępność leku w przeszło 10 000 aptek w Polsce! 

Jak szukać leków przy pomocy KtoMaLek.pl? Wystarczy podać swoją lokalizację i wpisać nazwę leku, a system wygeneruje listę pobliskich aptek, które zadeklarowały posiadanie wskazanego preparatu. Warto skorzystać z opcji rezerwacji leku, aby mieć pewność, że będzie on czekał na nas w aptece.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2022/23/akt.pdf

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów