Jasnota biała – właściwości zdrowotne. Kiedy warto stosować?

Jasnota biała jest niepozorną rośliną wieloletnią, którą możemy napotkać podczas spaceru. Swoim wyglądem najbardziej przypominają pokrzywę zwyczajną, lecz w przeciwieństwie do niej nie parzy. Z tego właśnie powodu bywa również nazywana “pokrzywą głuchą”. Jakie są jej właściwości zdrowotne? Kiedy warto sięgnąć po jasnotę białą?

Artykuł rekomendowany przez:
Jasnota biała z widocznymi, białymi kwiatami.

Jasnota biała – co to jest?

Jasnota biała to roślina z rodziny jasnotowatych (łac. Lamiaceae). Preferuje przede wszystkim klimat umiarkowany, z tego tytułu można ją spotkać w niemal całej Europie oraz Azji. Występuje powszechnie także w Polsce. 

Jasnota jest rośliną synantropijną – oznacza to, że można ją spotkać w miejscach w pobliżu domów, osiedli, itd. Rośnie głównie przy drogach, rowach, w zaroślach, przeważnie w dość sporych zbiorowiskach. Z tego powodu o wiele łatwiej jest ją zbierać niż samemu uprawiać w przydomowym ogródku. Sama roślina osiąga wysokość do 60 centymetrów. Jak wszystkie rośliny z rodziny Lamiaceae, posiada czterokanciastą, nie rozgałęziająca się łodygę. Jej liście mają owalny kształt, a ich rozmiar zmniejsza się wraz ze wzrostem rośliny. Liście jasnoty, w przeciwieństwie do liści pokrzywy zwyczajnej nie parzą – jest to spowodowane brakiem parzących włosków na ich powierzchni. Z tego tytułu często nazywa się ją “pokrzywą głuchą”, martwą lub po prostu pokrzywą białą. 

Jasnota biała rozmnaża się poprzez szeroko rozprzestrzenione pod ziemią kłącze.  Z powodu jej korzystnego działania na zdrowie człowieka jest uprawiana na skalę przemysłową. Jej charakterystyczną cechą są białe kwiaty, które są jadalne, a nektar znajdujący się w ich końcówkach jest uważany za niezwykle smaczny.

Jasnota biała – zastosowanie

W celach leczniczych wykorzystuje się całą roślinę, czyli zarówno liście i kwiaty, jak i korzeń jasnoty.  Za najbardziej wartościową część rośliny uważany jest kwiaty. Ich zbiór przeprowadza się przy słonecznej pogodzie, a następnie poddaje się suszeniu w temperaturze 40 stopni. W skład suszu kwiatowego wchodzą jedynie korony kwiatowe. Zbiór przeprowadza się najczęściej w okresie jej kwitnienia lub też jesienią. Sama roślina charakteryzuje się wysoka zawartością garbników oraz flawonoidów.

Jasnota biała znalazła doustne zastosowanie w problemach związanych z:

Zewnętrznie ziele jasnoty białej może być wykorzystywane pod postacią płukanek jamy ustnej oraz gardła, czy też do przemywań trudnogojących się ran.

Co więcej, jasnota biała dawniej była wykorzystywana przy problemach z biegunką, wykorzystywano jej działanie przeciwkrwotoczne, a także wspomagające w przypadku niedokrwistości.

Jasnota biała – przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania jasnoty jest okres ciąży i laktacji. Wówczas niezalecane jest doustne przyjmowanie jakiejkolwiek postaci jasnoty białej. Stosowanie zewnętrze jest dopuszczalne, jednakże należy wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jasnota biała – jak stosować?

Ziele jasnoty możesz zawsze zbierać i suszyć samodzielnie. Jeżeli nie jest to możliwe, zawsze możesz sięgnąć po gotowe ziele jasnoty białej (np. Zioł. Kwiat Jasnoty Białej, Zioł. Kwiat jasnoty białej) dostępne w aptece.

Jasnotę możesz stosować na kilka sposobów, począwszy od naparów, przyrządzanych zarówno na wodzie jak i mleku, po stosowaną jako dodatek do żywności (ziele jasnoty jest jadalne).

Jasnota biała w kosmetologii

Jasnota biała znalazła również zastosowanie w kosmetykach. Z wyciągu pozyskiwanego z jej kwiatów produkuje się w głównej mierze szampony przeznaczone do włosów delikatnych i łamliwych, a także maseczki na dłonie o działaniu nawilżającym.  Co więcej, w sklepach zielarskich możemy znaleźć kwiaty jasnoty przeznaczone do kąpieli.

Dostępność preparatów z jasnoty białej w Twojej aptece możesz w łatwy sposób sprawdzić przy użyciu portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Porady

Więcej artykułów