Co nowego na liście leków refundowanych? (marzec 2022 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-23 16:25
Szare i białe blistry leków na turkusowym tle.

Po blisko 2 miesiącach prac Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowaną listę leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 marca 2022 roku. Zmiany są mniej dotkliwe niż miało to miejsce na początku roku – dużo mniej leków utraciło refundację, jest też sporo preparatów, dla których obniżono dopłatę pacjenta, co oznacza, że od początku marca kilka leków znacząco stanieje.

Co się zmieniło na liście leków refundowanych?

Wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych aktualizowany jest co dwa miesiące. Ostatnia nowelizacja miała miejsce w styczniu, wówczas pacjenci musieli się przygotować na znaczne zmiany, w tym wzrost dopłat dla przeszło 500 leków, a także utratę refundacji dla przeszło 300 produktów z listy.

Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem refundacyjnym, które opublikowano na stronie Ministerstwa Zdrowia, do wykazu wprowadzone zostaną następujące zmiany:

 • dla 319 pozycji dopłata pacjenta zostanie obniżona;
 • w przypadku 129 pozycji dopłata pacjenta wzrośnie;
 • 103 produkty otrzymały pozytywną decyzję o objęciu refundacją lub nowym wskazaniem;
 • 95 produktów zniknie z wykazu na skutek skrócenia terminy obowiązywania refundacji, upłynięcia terminu obowiązywania decyzji refundacyjnej lub odmowy refundacji.

Leki, które utracą refundację

Choć z listy refundacyjnej zniknie blisko 100 preparatów, żadna substancja czynna nie utraci finansowania, co oznacza, że pacjenci będą mieli dostęp do leczenia. Wśród tych leków znalazły się m.in.:

 • Accordeon (10 mg i 20 mg) - opioidowy lek przeciwbólowy, stosowany w terapii silnego ból, w tym u pacjentów onkologicznych;
 • Arkvimma (50 mg, 100 mg, 150 mg i 200 mg) - lek przeciwpadaczkowy wskazany w terapii pacjentów powyżej 16. roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej dwóch prób terapii dodanej;
 • Doxar (2 mg i 4 mg po 28 tabletek) - lek stosowany zarówno w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego, jak również terapii łagodnego rozrostu gruczołu krokowego;
 • Dropzol 20 mg/ml - krople do oczu stosowane u pacjentów z jaskrą;
 • Glitoprel (1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg) - doustny lek przeciwcukrzycowy obniżający stężenie glukozy we krwi i stymulujący uwalnianie insuliny.
 • Opatrunki Tielle i Tielle Non Adhesive - opatrunki stosowane w przewlekłych owrzodzeniach i pęcherzowym oddzielaniu się naskórka (epidermolysis bullosa).

Za które leki pacjenci zapłacą mniej?

Zmiany na liście leków refundowanych zazwyczaj wiążą się ze zmianą cen dla części leków. Pacjentów przede wszystkim interesują wysokości dopłat świadczeniobiorców, czyli ile trzeba będzie zapłacić za dany lek w aptece. Od marca za 319 leków pacjenci zapłacą mniej, a obniżki przekraczające 10 zł dotyczą 28 preparatów. Te najbardziej znaczące objęły wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot, preparat Rekovelle stosowany w leczeniu niepłodności, oraz liczne preparaty zawierające arypiprazol, wskazane w terapii schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej.

 

Novo-Helisen Depot, wyciągli alergenowe roztoczy kurzu domowego (2 fiol. po 4,5 ml (stężenie 3)
Aktualna cena: 486,30 zł
​Cena od 1 marcaa: 33,60 zł

Zarezerwuj lek

Xeplion, zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 100 mg
Aktualna cena: 0,03 zł
​Cena od 1 marca: 9,01

Zarezerwuj lek

Trevicta, zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 263 mg
Aktualna cena: 0,00 zł
​ Cena od 1 marca: 8,46 zł

Zarezerwuj lek

Xeplion, zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 75 mg
Aktualna cena: 0,02 zł
​Cena od 1 marca: 6,76 zł

Zarezerwuj lek

Ivohart, tabl. powl., 5 mg
Aktualna cena: 3,98 zł
​Cena od 1 marca: 10,30 zł

Zarezerwuj lek

Arava, tabl. powl., 20 mg
Aktualna cena: 3,20 zł
​Cena od 1 marca: 8,86 zł

Zarezerwuj lek

Nowości na liście refundacyjnej

Wśród preparatów, które objęto refundacją od 1 marca 2022 r., znalazły się:

 • Adatam XR 0,4 mg – preparat wskazany u pacjentów z objawami ze strony dolnych dróg moczowych wynikających z łagodnego rozrostu gruczołu krokowego;
 • Medisorb A i Medisorb H, Medisorb Silver, Medisorb Silver PAD w różnych rozmiarach – szeroki wybór opatrunków alinianowych na rany, stosowanych u pacjentów z przewlekłymi owrzodzeniami i chorujących na Epidermolysis bullosa;
 • Pulmicort (zawiesina do nebulizacji) w wyborze dawek (0,125 mg/ml, 0,25 mg/ml, 0,5 mg/ml) – lek z budezonidem, wskazany u pacjentów z astmą oskrzelową i zespołem krupu oraz pacjentów z zaostrzoną przewlekła obturacyjną chorobą płuc (POChP);
 • Rozesta (3 różne dawki) – preparat wskazany u pierwotną hipercholesterolemią jako leczenie zastępcze.

Jest też kilka nowości w ramach programów lekowych. Refundacją objęto m.in. leki Erleada (apalutamidum) i Nubeqa (darolutamidum), które dostępne będą dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, opornym na kastrację. Chorzy na mukowiscydozę zyskali dostęp do kolejnych form leczenia – leki Orkambi (iwakaftor + lumakaftor), Symkevi (iwakaftor + tezakaftor) i Kaftrio (eleksakaftor + iwakaftor + tezakaftor).

Co nowego na liście 75+ i ciąża+?

Zarówno na liście „S”, jak i liście bezpłatnych leków dla kobiet ciężarnych nie pojawiła się żadna nowa substancja czynna. Co równie ważne, żadna substancja czynna nie utraciła finansowania. 

Źródłohttp://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/18

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów