GIF wycofuje 2 serie leku Memantin NeuroPharma
28 lutego 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu dwie serie leku Memantin NeuroPharma, stosowanego w leczeniu choroby alzheimera. Co było przyczyną wycofania tego preparatu ze sprzedaży i których partii leku dotyczy decyzja GIF?
Lek Memantin NeuroPharma – kiedy się stosuje?
Substancją czynną leku Memantin NeuroPharma jest chlorowodorek memantyny – antagonista receptora NMDA. Modyfikuje efekty patologicznie zwiększonych stężeń glutaminianu, które mogą prowadzić do zaburzenia czynności neuronów. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego, preparat ten stosuje się u pacjentów z chorobą Alzheimera o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu.
Dlaczego wycofano 2 serie leku Memantin NeuroPharma?
Wycofanie 2 serii leku Memantin NeuroPharma nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Producent leku wystąił do GIF z prośbą o wycofanie dwóch serii leku, ponieważ przeprowadzone badania stabilności wykazały wynik poza specyfikacją w zakresie parametru uwalniania.
Według danych serwisu KtoMaLek.pl ciągu minionych 30 dni w aptekach sprzedano przeszło 250 opakowań wycofanych serii leków. Najwięcej w takich miastach, jak Warszawa, Opole, Mielec, Wrocław oraz Katowice i Rzeszów.
Zgodnie z decyzja z dnia 28 lutego 2022 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze:
- Memantin NeuroPharma (Memantini hydrochloridum) tabletki powlekane, 20 mg, opakowanie 42 tabletek
- numer serii: P1444, termin ważności: 09.2023
- Memantin NeuroPharma (Memantini hydrochloridum) tabletki powlekane, 20 mg, opakowanie 28 tabletek
- numer serii: P1443, termin ważności: 09.2023
Podmiotem odpowiedzialnym jest neuraxpharm Arzneimittel GmbH z siedzibą w Niemczech. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowe wykonalności.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4288
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.