GIF wycofuje 2 serie leku Memantin NeuroPharma

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-28 14:18
Białe, owalne tabletki na czarnym tle.

28 lutego 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu dwie serie leku Memantin NeuroPharma, stosowanego w leczeniu choroby alzheimera. Co było przyczyną wycofania tego preparatu ze sprzedaży i których partii leku dotyczy decyzja GIF?

Lek Memantin NeuroPharma – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Memantin NeuroPharma jest chlorowodorek memantyny – antagonista receptora NMDA. Modyfikuje efekty patologicznie zwiększonych stężeń glutaminianu, które mogą prowadzić do zaburzenia czynności neuronów. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego, preparat ten stosuje się u pacjentów z chorobą Alzheimera o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu.

Dlaczego wycofano 2 serie leku Memantin NeuroPharma?

Wycofanie 2 serii leku Memantin NeuroPharma nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Producent leku wystąił do GIF z prośbą o wycofanie dwóch serii leku, ponieważ przeprowadzone badania stabilności wykazały wynik poza specyfikacją w zakresie parametru uwalniania.

Według danych serwisu KtoMaLek.pl ciągu minionych 30 dni w aptekach sprzedano przeszło 250 opakowań wycofanych serii leków. Najwięcej w takich miastach, jak Warszawa, Opole, Mielec, Wrocław oraz Katowice i Rzeszów.

Zgodnie z decyzja z dnia 28 lutego 2022 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze:

  • Memantin NeuroPharma (Memantini hydrochloridum) tabletki powlekane, 20 mg, opakowanie 42 tabletek
    • numer serii: P1444, termin ważności: 09.2023
  • Memantin NeuroPharma (Memantini hydrochloridum) tabletki powlekane, 20 mg, opakowanie 28 tabletek
    • numer serii: P1443, termin ważności: 09.2023

Podmiotem odpowiedzialnym jest neuraxpharm Arzneimittel GmbH z siedzibą w Niemczech. Niniejszej decyzji GIF nadano rygor natychmiastowe wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4288

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów