Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Robinia akacjowa – właściwości zdrowotne

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-17 12:30
Kwitnąca robinia akacjowa.

Robinia akacjowa (łac. Robinia pseudoacacia) to gatunek drzewa powszechnie występujący w regionach o klimacie umiarkowanym na całym świecie. Wykorzystywana jest głównie jako roślina ozdobna i miododajna. Jakie właściwości zdrowotne posiada i do czego można ją wykorzystać?

Robinia akacjowa – surowiec

Robinia akacjowa, popularnie nazywana akacją, to drzewo dorastające nawet do 30 m wysokości. Pierwotnie pochodząca z południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, dziś jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Można ją spotkać w zasadzie wszędzie jako dziko rosnące drzewo, roślinę ozdobną w parkach lub przydomowych ogródkach. Wykorzystywana jest przez pszczelarzy do wyrobu miodu akacjowego.

Surowcem pozyskiwanym z robini akacjowej są jej kwiaty (Flos pseudoacaciae). Jest to jedyny element tej rośliny nadający się do spożycia. W zależności od miejsca występowania kwiaty mogą mieć barwę od białej do lekko różowej, charakteryzują się intensywnym słodkim aromatem. Kwitnienie przypada na maj i czerwiec. Zbiera się je na początku tego okresu ze stanowisk naturalnych lub z upraw, odrywając je od szypułek, a następnie suszy w temperaturze ok. 35-40 st. C w przewiewnym miejscu.

Robinia akacjowa – właściwości zdrowotne

Kwiaty robinii akacjowej są bogate w składniki aktywne, posiadające właściwości zdrowotne. Są to flawonoidy (głównie robinia i kemferol), olejki eteryczne, kwasy organiczne i antocyjany. Obecność tych substancji w kwiatach robinii akacjowej warunkuje działanie:

 • moczopędne,
 • rozkurczowe,
 • uszczelniające naczynia krwionośne i przeciwagregacyjne,
 • uspokajające,
 • żółciopędne,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwgrzybicze,
 • antyoksydacyjne.

Kwiaty robinii akacjowej są również bogate w białka i mikroelementy, dzięki temu można je wykorzystać jako dodatek do żywności.

Robinia akacjowa – zastosowanie

Ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne i odżywcze, kwiaty robinii akacjowej są wykorzystywane zarówno w medycynie ludowej jako środki lecznicze i wspomagające leczenie, jak i w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym (np. w postaci kremów czy pianek). Odpowiednio przygotowane kwiaty robinii można wykorzystać na wiele różnych sposobów i w wielu dolegliwościach. Można z nich przygotować toniki, napary, syropy, nalewki czy soki. 

Kwiaty robinii świetnie sprawdzą się: 

 • W stanach skurczowych przewodu pokarmowego, układu moczowego, dróg żółciowych i zwieracza Oddiego o niewielkim nasileniu. Tradycyjnie stosuje się szklankę naparu z suszonych kwiatów robinii akacjowej dwa razy dziennie.
 • Jako środek działający moczopędnie i rozkurczowo w łagodnych stanach zapalnych układu moczowego, nerek, lekkich obrzękach czy skąpomoczu.
 • Jako środek uspokajający i kojący na układ nerwowy. Polecany szczególnie osobom narażonym na ciągły stres i zmęczenie.
 • Wspomagająco w leczeniu reumatyzmu i stanów zapalnych stawów.
 • Jako środki napotne w przeziębieniu w połączeniu z kwiatami bzu czarnego i lipy. Łagodzą gorączkę (o niewielkim nasileniu), ból gardła i kaszel.
 • W połączeniu z innymi wyciągami roślinnymi jako toniki wzmacniające i wspomagające krążenie. Dzięki obecności flawonoidów i antocyjanów uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne redukując ich kruchość i przepuszczalność. Stosowane tradycyjne jako preparaty zapobiegające i łagodzące u osób borykających się z częstymi krwotokami z nosa
 • Jako toniki do pielęgnacji skóry suchej i naczynkowej. Zmniejszają przekrwienie i zaczerwienienie twarzy, a także łagodzą stan zapalny.
 • W postaci okładów łagodzących stany zapalne i opuchnięcie powiek.
 • Jako żywność funkcjonalna ze względu na swoje liczne właściwości odżywcze i antyoksydacyjne. Domowe przetwory z kwiatów sprawdzą się jako dodatki do ciast, soki do herbaty, nalewki czy aromatyczne nadzienia do pączków.

Ważne jest, aby najpierw znaleźć źródło problemów zdrowotnych i skonsultować się z lekarzem w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Tradycyjne stosowanie surowców zielarskich nie może opóźniać właściwego leczenia i należy je zawsze ustalać z odpowiednim specjalistą.

Robinia akacjowa – środki ostrożności

Jak wszystkie środki roślinne kwiaty robinii akacjowej należy stosować ostrożnie i z umiarem, nie należy przekraczać zalecanych dziennych dawek dla tego surowca. Zewnętrzne stosowanie w postaci okładów czy toników może powodować alergie i podrażnienia skóry. Nie należy stosować innych części rośliny ze względu na jej trujące właściwości. Stosowanie przetworów z liści czy kory robinii może powodować zatrucia, wymioty i biegunki.

Nie należy stosować kwiatów robinii akacjowej u kobiet w ciąży i karmiących piersią, gdyż nie przeprowadzono badań potwierdzających ich bezpieczeństwo.

Dostępność wybranych preparatów w najbliższej aptece, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów