Jałowiec pospolity – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Jałowiec pospolity (łac. Juniperus communis) to powszechnie występująca w Polsce roślina z rodziny Cyprysowatych. Jego owoce są od wielu lat wykorzystywane w medycynie ludowej w leczeniu schorzeń różnego pochodzenia. Jakie właściwości lecznicze ma ta roślina i do czego może być wykorzystywana?

Artykuł rekomendowany przez:
Krzew jałowca pospolitego z widocznymi owocami (szyszkojagodami).

Jałowiec pospolity – surowiec

Jałowiec pospolity jest zimozielonym krzewem iglastym występującym powszechnie na półkuli północnej, może też być uprawiany w celach ozdobnych w przydomowych ogródkach. Surowcem pozyskiwanym z tej rośliny są szyszkojagody, czyli owoce, które po wysuszeniu w odpowiedniej temperaturze są wykorzystywane do produkcji olejków eterycznych, mieszanek ziołowych czy jako przyprawy. 

Owoce jałowca pospolitego są zbierane głównie ze stanowisk naturalnych. Są to małe, ciemno-fioletowe kuleczki z charakterystyczną trójdzielną bruzdą. Na ich powierzchni występuje szary nalot. Mają bardzo przyjemny, balsamiczny zapach, który jest związany z obecnością olejków eterycznych, a ich smak jest lekko słodkawy i szczypiący. Najlepiej zbierać je późną jesienią i suszyć w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.

Jałowiec pospolity – właściwości lecznicze

Owoce jałowca pospolitego są surowcem szczególnie cenionym ze względu na obecność olejku eterycznego, żywic, kwasów żywicowych i garbników. Innymi substancjami obecnymi w owocach są flawonoidy i cukry. Wyciągi z owoców jałowca mają działanie:

  • moczopędne,
  • żółciopędne i żółciotwórcze,
  • wiatropędne,
  • przeciwreumatyczne,
  • przeciwbakteryjnie.

Składniki obecne w owocach jałowca pospolitego działają drażniąco na nerki zwiększając ilość wydzielanego moczu. Podobne działanie wywiera na układ pokarmowych zwiększając wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Olejek jałowcowy wykazuje silne działanie drażniące na skórę, dzięki czemu wywołuje uczucie ciepła i działa kojąco na bóle reumatyczne.

Jałowiec pospolity – zastosowanie

Ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne, owoce jałowca pospolitego są wykorzystywane jako:

  • Środki moczopędne w łagodnych obrzękach wywołanych niewydolnością krążenia lub nerek, a także w chorobach dróg moczowych. Wysuszone owoce jałowca można nabyć w aptekach i samodzielnie wykonać z nich napar.
  • Środki wspomagające trawienie w zaburzeniach wydzielania żółci, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, jak wzdęcia czy dyspepsja. Z tego względu owoce jałowca stosowane są też jako przyprawy do dań mięsnych czy z kapusty w celu poprawy trawienia oraz zmniejszenia dolegliwości wywołanych nadmiernym przejedzeniem.
  • Preparaty stosowane zewnętrznie w dolegliwościach reumatycznych jako środki rozgrzewające (Żel żywokostowy z jałowcem MSM).
  • Do aromaterapii. W tym celu wykorzystuje się olejek eteryczny (Etja Olejek jałowcowy, VERA NORD Olejek eteryczny jałowiec), można go też znaleźć w składach aromatycznych soli do kąpieli.
  • Kosmetyki na bazie wyciągów z jałowca pobudzające wzrost włosów i hamujące ich wypadanie. Mogą to być odżywki, szampony czy wcierki..

Dostępność wybranych preparatów w najbliższej aptece, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.

Jałowiec pospolity – środki ostrożności

Preparaty z wyciągami z owoców jałowca pospolitego należy zawsze stosować zgodnie z ulotką czy zaleceniami lekarza lub farmaceuty, ponieważ zbyt duże dawki mogą powodować nadmierne podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego oraz uszkodzenie nerek, co może prowadzić do wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Wyciągów z owoców jałowca do stosowania wewnętrznego nie powinno się stosować dłużej niż 4 tygodnie. Należy go stosować ostrożnie u osób z cukrzycą, ponieważ może wpływać na poziom cukru we krwi. Zewnętrznie stosowany może być przyczyną alergii skórnych.

Wyciągi z owoców jałowca pospolitego nie powinny być stosowane:

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Porady

Więcej artykułów