GIF wycofuje z obrotu serię Fluorouracil Accord, roztworu do wstrzykiwań i infuzji

14 października 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju serię roztworu do wstrzykiwań i infuzji Fluorouracil Accord (Fluorouracilum), 50 mg/ml.

roztwór do wstrzykiwań  infuzji

Fluorouracil Accord - kiedy się stosuje?

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego produkt Fluorouracil Accord, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, wskazany jest w leczeniu niżej wymienionych nowotworów złośliwych i chorób:

  • w leczeniu raka jelita grubego z przerzutami,
  • jako leczenie uzupełniające raka okrężnicy i odbytnicy,
  • w leczeniu zaawansowanego raka żołądka,
  • w leczeniu zaawansowanego raka dwunastnicy,
  • w leczeniu zaawansowanego raka przełyku,
  • w leczeniu raka piersi zaawansowanego lub z przerzutami,
  • jako leczenie uzupełniające pierwotnego, operacyjnego, inwazyjnego raka piersi,
  • w leczeniu nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego raka płaskonabłonkowego głowy i szyi u pacjentów wcześniej nieleczonych,
  • w leczeniu raka płaskonabłonkowego głowy i szyi z przerzutami lub miejscowo nawracającego

Dlaczego wycofano Fluorouracil Accord

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał dokumentację z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Szczecinie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gorzowie Wielkopolskim dotyczącą zgłoszeń z aptek szpitalnych podejrzenia wady jakościowej dla produktu leczniczego Fluorouracil Accord o nr serii P2108035 w związku z wykryciem zanieczyszczeń w fiolkach.

Zgodnie z decyzją nr 2/2022 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Fluorouracil Accord (Fluorouracilum), 50 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji o numerze serii:

  • numer serii: P2108035, termin ważności: 11.2023

Podmiotem odpowiedzialnym jest Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4318

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów