Ambazon – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-10-05 12:10
Białe tabletki na niebieskim tle.

Wśród substancji bakteriostatycznych wyróżnić można m.in. ambazon. Preparat na jego bazie często stosowany jest u chorych w zakażeniach bakteryjnych w obrębie jamy ustnej. Jakie jeszcze są wskazania do stosowania tego leku, a jakie przeciwwskazania? Czy zażywanie ambazonu może powodować skutki uboczne?

Ambazon – co to takiego?

Ambazon jest substancją leczniczą o działaniu bakteriostatycznym. Oznacza to, że hamuje rozwój bakterii. Ambazon działa na pneumokoki i paciorkowce, a także (w umiarkowanym stopniu) na gronkowce. Ta substancja aktywna nie hamuje natomiast rozwoju bakterii Gram-ujemnych.

Kiedy stosować ambazon?

Stosowanie ambazonu jest wskazane w:

  • zakażeniach błon śluzowych jamy ustnej;
  • zakażeniach jamy nosowo-gardłowej;
  • zapaleniu migdałków podniebiennych;
  • stanach po usunięciu migdałków podniebiennych;
  • stanach po ekstrakcji zęba.

Preparat zawierający w swym składzie ambazon jako substancję aktywną jest tzw. lekiem OTC (ang. over-the-counter). Oznacza to, że możemy nabyć go w aptece bez konieczności okazywania recepty lekarskiej.

Dostępność preparatu z ambazonem lub innych niezbędnych produktów leczniczych w pobliskich aptekach sprawdzisz z łatwością na portalu KtoMaLek.pl.

Jak stosować ambazon?

Czas trwania kuracji ambazonem szacuje się na od 3 do 4 dni. W ciągu doby można spożyć między 3 a 5 tabletek preparatu. Każdą tabletkę powinno się powoli ssać, do momentu aż całkowicie rozpuści się w jamie ustnej. Podczas stosowania leku uważaj, aby nie połknąć tabletki. 

Preparat zaleca się przyjmować około 15-30 minut po spożyciu posiłku. Po zakończeniu ssania tabletki z ambazonem nie zaleca się picia oraz jedzenia przez okres 2-3 godzin.

Ambazon – co warto wiedzieć?

Preparat z ambazonem dostępny jest w postaci doustnych tabletek przeznaczonych do ssania. Jeśli sięgniesz po ambazon, nie obawiaj się o florę jelitową - lek ten nie zaburza jej.

Według badań, których rezultaty zawarte są w Charakterystyce Produktu Leczniczego, ambazon u zwierząt wchłania się z przewodu pokarmowego w około 35-45%. Wiadomo także, że w istotnym stopniu, po wchłonięciu, przenika do tkanek organizmu. Produkty rozpadu leku wydalane są przede wszystkim przez nerki.

Ambazon – przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku innych produktów, przeciwwskazaniem do sięgnięcia po preparat z ambazonem jest nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Oprócz samej substancji aktywnej, w składzie preparatu występuje m.in. laktoza czy sacharoza.

Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia terapii preparatem z ambazonem jest także obecność dziedzicznej nietolerancji galaktozy u pacjenta, bądź stwierdzenie u niego zespołu złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Nie należy zażywać tego produktu leczniczego także przy:

  • nietolerancji fruktozy;
  • niedoborze sacharazy-izomaltazy;
  • niedoborze laktazy typu Lapp.

Ambazon a ciąża i laktacja

Badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały, aby środek ten wywierał szkodliwy efekt na rozwój płodu lub dziecka. Z uwagi na brak bardziej szczegółowych danych, preparaty zawierające ambazon należy u ciężarnych i mam karmiących piersią stosować wyłącznie wtedy, gdy korzyść z ich użycia przewyższa potencjalne ryzyko. Terapię należy wówczas prowadzić wyłącznie z zalecenia i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Możliwe skutki uboczne stosowania ambazonu

Potencjalne efekty uboczne terapii ambazonem nie są dotychczas poznane. Jeśli dojdzie do przedawkowania preparatów na bazie tej substancji, należy zareagować – można wywołać wymioty lub zgłosić się do szpitala. W placówce może zajść konieczność wykonania płukania żołądka.

Stosowanie preparatów z ambazonem nie powoduje zaburzenia koncentracji, w związku z czym osoby je zażywające nie muszą rezygnować z prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Co zrobić, gdy występują efekty uboczne terapii?

Pamiętaj, że każdy może zgłosić działanie niepożądane leku. Aby to uczynić należy przekazać informację o wystąpieniu efektu ubocznego lekarzowi lub innemu pracownikowi ochrony zdrowia. Fachowiec za pomocą specjalnej procedury zgłosi problem u producenta. Jako pacjent możesz również samodzielnie, bezpośrednio do firmy odpowiedzialnej za produkcję leku, zgłosić niepokojący objaw występujący podczas lub po terapii danym preparatem. 

Bibliografia:

  1. Faringosept, 10 mg, tabletki do ssania. Charakterystyka Produktu Leczniczego. 
  2. Faringosept. Dostępne na: https://ktomalek.pl/faringosept-ulotka-cena-zastosowanie-apteka-tabletki-do-ssania-0-01-g-20-tabl-2-blist-po-10-tabl/ub-4020604. (Dostęp: lipiec 2022).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów