Wilcza jagoda - właściwości lecznicze. Czy wilcza jagoda jest trująca?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-10-08 18:30
Owoce wilczej jagody.

Atropa belladonna, inaczej pokrzyk wilcza jagoda, to bardzo niebezpieczna roślina, zwłaszcza dla małych dzieci. Kiedyś powszechnie stosowana jako substancja lecznicza, lecz dziś informacje o niej są raczej ciekawostką botaniczną oraz przestrogą. Przypadkowo spożyta może doprowadzić do śmierci. Jak ją rozpoznać? I co należy zrobić w przypadku zatrucia?

Wilcza jagoda - jak wygląda?

Pokrzyk wilcza jagoda ma pokrój niewielkiego krzewu, dorastającego niekiedy do 150 cm wysokości. Łodyga pokrzyku jest kanciasta, często o ciemnym fioletowym lub brunatnym zabarwieniu. Liście są zielone o jajowatym lub eliptycznym kształcie. Charakterystyczne dla wilczej jagody są jej kwiaty i przede wszystkim owoce. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, a jej kwiaty mają dzwonkowaty kształt o fioletowo-brunatnym kolorze z delikatnym żyłkowaniem. Owoce są ciemnofioletowe, wielkości wiśni. Mają słodki smak, ponadto są dobrze widoczne na krzaczku dlatego chętnie mogą być spożywane przez małe dzieci.

Gdzie można spotkać pokrzyk wilczą jagodę?

Wilcza jagoda lubi stanowiska raczej wilgotne, lekko zacienione, dlatego zazwyczaj można się na nią natknąć podczas górskich czy leśnych wędrówek. Obecnie jest to roślina objęta częściową ochroną, ze względu na masowe pozyskiwanie ziela w przeszłości do celów farmaceutycznych.

Jakie właściwości wykazuje wilcza jagoda?

Wilcza jagoda jest bogata w substancje należące do grupy alkaloidów, głównie hioscyjaminę, atropinę czy skopolaminę. Dziś substancje te raczej otrzymywane są na drodze reakcji chemicznych, pozyskiwanie ich z wilczej jagody straciło na znaczeniu. W przemyśle farmaceutycznym są dość powszechnie stosowane jako środki:

 • rozkurczające na mięśnie gładkie;
 • łagodzące bóle menstruacyjne;
 • w stanach skurczowych przewodu pokarmowego czy dróg żółciowych;
 • w okulistyce.

Wilcza jagoda wykazuje wszystkie te powyższe działania lecznicze, jednak nie należy jej stosować ze względu na jej trujące właściwości.

Spożyta w większej ilości powoduje silne zatrucia, a niekiedy może prowadzić także do śmierci. Szczególnie narażone są małe dzieci, które często nieświadomie zjadają owoce wilczej jagody ze względu na ich “apetyczny” wygląd. Uważa się, że dawka śmiertelna dla małego dziecka to 3-4 owoce wilczej jagody.

Wilcza jagoda - czy można ją zbierać samodzielnie?

Większość surowców zielarskich możemy samodzielnie zbierać, suszyć i przetwarzać w domowym zaciszu. Pokrzyk wilcza jagoda nie należy jednak do tego grona. Nigdy nie zbieraj i nie stosuj wilczej jagody samodzielnie! Lekkomyślność w tej kwestii może skończyć się nawet śmiercią.

W przypadku konieczności zastosowania środka o podobnym działaniu, zdaj się na swojego lekarza czy farmaceutę, postaw na znane preparaty o udowodnionym działaniu i znanej dawce.

Jakie są objawy zatrucia?

Wilcza jagoda jest rośliną trującą. Najwięcej substancji powodujących zatrucia występuje w jej owocach i korzeniach, odrobinę mniej w pozostałych częściach tej rośliny. Alkaloidy z wilczej jagody powodują porażenie układu nerwowego przywspółczulnego. Do charakterystycznych objawów zatrucia zalicza się:

 • zahamowanie czynności wydzielniczych gruczołów potowych;
 • zaczerwienienie skóry;
 • suchość błon śluzowych;
 • zmniejszone wydzielanie kwasu żołądkowego;
 • rozszerzenie źrenic;
 • światłowstręt;
 • nadmierne pobudzenie;
 • przyspieszenie akcji serca;
 • przyspieszenie oddechu;
 • niekiedy nudności i wymioty.

Co należy zrobić w przypadku zatrucia wilczą jagodą?

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie wezwać pogotowie i zostać z osobą poszkodowaną do przyjazdu specjalistycznych służb ratowniczych. Jeśli osoba, która spożyła wilczą jagodę jest przytomna i świadoma, można natychmiast po spożyciu spróbować wywołać wymioty. Nigdy nie należy tego robić u osoby nieprzytomnej! W przypadku zatrzymania akcji serca należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Wilcza jagoda - podsumowanie

Pamiętajmy zatem, że nie należy samodzielnie zbierać wilczej jagody, a tym bardziej wykonywać z niej domowych przetworów. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może skończyć się poważnym zatruciem a nawet śmiercią.

Dostępność wybranych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz wygodnie bez konieczności wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

 1. Kohlmünzer, S. (2017). Farmakognozja. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, s. 430, 432-435.
 2. Almubayedh, H., Albannay, R., Alelq, K., Ahmad, R., Ahmad, N. i Naqvi, A.A., (2018). Clinical uses and toxicity of Atropa belladonna; an evidence based comprehensive retrospective review (2003-2017). Bioscience Biotechnology Research Communications, 11(1), s. 41-48.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów