Kiedy występuje krwawienie implantacyjne? Jak długo trwa i jak je rozpoznać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-10-05 14:01
Wkładki higieniczne, na jednej czerwone piórko, symbolizujące krwawienie implantacyjne.

Ciąża jest dla kobiety szczególnym stanem, który wywołuje wiele zmian w fizjologii, wyglądzie i samopoczuciu już od samego jej początku. Jednym z wczesnych objawów ciąży może być krwawienie implantacyjne, które obserwuje około 30% kobiet. Dlaczego się pojawia i jak długo trwa? Czy krwawienie implantacyjne jest powodem do obaw?

Krwawienie implantacyjne - dlaczego się pojawia?

Krwawienie implantacyjne to całkowicie naturalne zjawisko, które jest traktowane jako wczesny objaw ciąży. Po zapłodnieniu komórka jajowa przesuwa się wzdłuż jajowodu i po około 2-3 dniach zagnieżdża się w silnie rozpulchnionej i unaczynionej błonie śluzowej macicy. W tym czasie może dojść do uszkodzenia kilku drobnych lub większego naczynia krwionośnego, co powoduje pojawienie się plamienia implantacyjnego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dotyczy ono tylko około 25-30% kobiet i nie jest uznawane przez medyków za jeden z pewnych objawów ciąży, choć bezpośrednio się z nią wiąże.

Kiedy występuje plamienie implantacyjne?

Zazwyczaj krwawienie implantacyjne pojawia się w około 7.-12. dniu od momentu zapłodnienia, czyli zbiega się w czasie z datą miesiączki. Z tego względu bywa z nią mylone, szczególnie gdy krwawienia miesiączkowe są zazwyczaj skąpe i mało bolesne.

Plamienie implantacyjne a miesiączka - różnice

Plamienie implantacyjne trwa znacznie krócej niż miesiączka. Zazwyczaj zanika po kilku godzinach, a maksymalnie po trzech dniach, podczas gdy krwawienie miesiączkowe ustępuje po około 5-6 dniach.

Nie bez przyczyny ten wczesny objaw ciąży nazywany jest zamiennie plamieniem bądź krwawieniem implantacyjnym. Zwykle jest ono skąpe, może to być zaledwie kilka kropli krwi lub lekko zabarwiony śluz, przybiera barwę brunatną, brązową lub jasnoróżową i jest pozbawione skrzepów oraz fragmentów błony śluzowej macicy. Bywa, że jest prawie niezauważalne. Miesiączka jest zdecydowanie bardziej obfita, a krew ma intensywnie czerwony kolor.

Podczas plamienia implantacyjnego kobieta nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości. Miesiączce z kolei towarzyszą zazwyczaj skurcze i bóle w dolnej części brzucha oraz w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, złe samopoczucie, nudności, osłabienie i ogólne rozdrażnienie.

Plamienie implantacyjne - kiedy wykonać test ciążowy?

Zagnieżdżenie się zarodka w macicy przypada na około 7.-10. dobę od momentu zapłodnienia, wtedy właśnie może pojawić się plamienie implantacyjne. Jeśli nie wystąpiły wówczas objawy typowe dla miesiączki, czyli bóle podbrzusza, obrzmienie piersi, ogólne rozdrażnienie, a krwawienie jest znikome, warto wykonać test ciążowy - płytkowy lub strumieniowy (Test ciążowy QUIXX płytkowy, Test ciążowy baby-test płytkowy). Może zdarzyć się, że wynik będzie fałszywie ujemny, ponieważ test nie wykryje zbyt niskiego stężenia hormonu hCG. Jeśli po teście nadal podejrzewasz, że możesz być w ciąży - powtórz test za 3 dni, gdy poziom hormonu hCG wzrośnie do wykrywalnej wartości. 

Dostępność wszelkich preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Krwawienie implantacyjne - czy są powody do niepokoju?

Plamienie implantacyjne jest zjawiskiem fizjologicznym i jeśli jest skąpe, trwa krótko i nie powoduje dodatkowych dolegliwości, to nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak zaniepokoił Cię widok krwi, a wykonany test ciążowy dał wynik pozytywny - zgłoś się na konsultację do ginekologa, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. 

Bardzo ważna jest jednak w tym czasie obserwacja własnego ciała, gdyż przedłużające się krwawienie lub inne dodatkowe objawy mogą świadczyć o stanach patologicznych. 

Plamienie implantacyjne a stany patologiczne 

Jednym z możliwych patologii jest ciąża ektopowa, częściej nazywana pozamaciczną. Zapłodniona komórka jajowa nie dociera wówczas do macicy, a zaczyna rozrastać się w jajowodzie lub rzadziej w szyjce macicy czy otrzewnej. Stan ten może mieć postać ostrą, dla którego charakterystyczne jest pojawienie się bardzo silnego krwawienia w okresie spodziewanej miesiączki oraz bólu brzucha, co często skutkuje koniecznością wezwania pogotowia. Na skutek utraty krwi może dojść do osłabienia, a nawet omdlenia, przyspieszenia czynności serca czy podwyższenia temperatury ciała. Jeśli ciąża pozamaciczna ma postać przewlekłą, objawy są łagodniejsze i przez to trudniejsze do rozpoznania - zazwyczaj jest to głównie przedłużające się niewielkie krwawienie z dróg rodnych.

Podobne symptomy, rozpoczynające się niewielkim plamieniem, może dawać poronienie. Mogą do niego doprowadzić zarówno nieprawidłowości w budowie macicy lub tworzących się łożyska i błon płodowych, jak i wady genetyczne płodu czy zaburzenia hormonalne. Poronienie zawsze wiąże się z krwawieniem o różnym nasileniu i bólem wywołanym skurczami macicy.

Bibliografia:

  1. Barczyński, B. (2011) Poczęcie dziecka. Medycyna praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61882,poczecie-dziecka.
  2. Snell, B.J. (2010). Assessment and Management of Bleeding in the First Trimester of Pregnancy. Journal of Midwifery & Women's Health, 54, 5, s. 483-491.
  3. What causes implantation bleeding? (2022). Dostępne na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/318659#complications.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów