GIF wycofuje z obrotu 3 serie maści Mupina

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-10-06 17:09
Maść lecznicza wyciśnięta z białej tubki, tworząca linię na niebieskim tle.

6 października 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju 3 serie maści do nosa Mupina. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego leku? Sprawdź, których partii leku dotyczy decyzja GIF.

Maść do nosa Mupina – kiedy się stosuje?

Lek Mupina ma postać maści do nosa. Zastosowaną w niej substancją czynną jest mupirocyna – antybiotyk naturalny będący produktem fermentacji Pseudomonas fluorescens. Mupirocyna przeznaczona jest do miejscowego leczenia zakażeń bakteryjnych. 

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego maść do nosa Mupina stosuje się w celu eliminacji nosicielstwa gronkowców, w tym metycylinoopornego szczepu Staphylococcus aureus (MRSA), z przewodów nosowych u dzieci powyżej 1. roku życia i starszych oraz u osób dorosłych.

W których miastach sprzedano najwięcej opakowań wadliwych serii maści Mupina?

W ciągu ostatnich 30 dni sprzedano przeszło 500 opakowań wadliwych serii leku. Najwięcej z nich zakupiono w aptekach w Warszawie, a także Gorzowie Wielkopolskim i Gdańsku. Jak sytuacja wygląda w innych miejscowościach?

Tabela z listą miast, w których sprzedano najwięcej opakowań wadliwych serii leku Mupina.

Dlaczego wycofano 3 serie maści Mupina?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację od producenta preparatu dotyczącą wyników badań nad lekiem. W opublikowanym komunikacie możemy przeczytać, że informacja ta dotyczy:

wyników poza specyfikacją w zakresie nieznanego zanieczyszczenia dla serii 022001.1 i 022101.1 produktu leczniczego Mupina (Mupirocinum) maść do nosa 20 mg/g, wytworzonych z wykorzystaniem serii 191269 substancji czynnej.

W związku z powyższym podmiot odpowiedzialny zawnioskował o wdrożenie działań zapobiegawczych i wycofanie z obrotu serii produktu, który wytworzono z wykorzystaniem wadliwej serii substancji czynnej.

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że każdego miesiąca pacjenci wykupują około 2000 - 3000 opakowań maści Mupina. W sierpniu sprzedaż tego leku sięgnęła blisko 2000 opakowań.

Zgodnie z decyzją nr 22/2022 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Mupina (Mupirocinum) maść do nosa 20 mg/g o numerach serii:

  • numer serii: 101912.1, termin ważności: 10.2022 
  • numer serii: 101913.1, termin ważności: 10.2022 
  • numer serii: 102111.1, termin ważności: 10.2024 

Podmiotem odpowiedzialnym jest INFECTOPHARM Arzneimittel und Consilium GmbH, Niemcy.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4317

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów