Lista antywywozowa (listopad 2022 r.)

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-10 15:13
Kolorowe tabletki i kapsułki na ceglanym tle.

Od 1 listopada 2022 r. obowiązuje znowelizowana lista produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Wykaz ma na celu ochronę wyszczególnionych produktów przed nielegalnym wywozem poza granicę kraju, bowiem ten proceder nadal ma miejsce. Jak tym razem prezentuje się lista i dostępność leków objętych dodatkowym nadzorem?

Leki zagrożone wywozem – jakie zmiany wprowadzono?

Lista antywywozowa to dokument, którego nadrzędnym celem jest zahamowanie nielegalnego wywozu leków poza granicę kraju. W wykazie widnieją leki, których brak zgłosiło co najmniej 5 proc. aptek ogólnodostępnych danego województwa. Informacje te przekazywane są do Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych, a następnie przesyłane są do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który przekazuje je do Ministerstwa Zdrowia. Na podstawie przekazanych danych tworzony jest wykaz leków zagrożonych wywozem.

We wrześniowej liście antywywozowej wyszczególniono 178 pozycji (w sumie 220 produktów). W przypadku wykazu listopadowego obserwujemy zauważalny wzrost, gdyż poszerzył się on o 22 produkty i liczy 200 pozycji (2 sumie 245 produktów).

Sprawdź pełny wykaz leków zagrożonych wywozem!

Co nowego na liście antywywozowej?

Wśród nowych leków, które znalazły się na liście antywywozowej, dużą grupę stanowią preparaty z grupy benzodiazepin - leki wykazujące działanie przeciwlękowe, nasenne, uspokajające, miorelaksacyjne i przeciwdrgawkowe. Ich zastosowanie jest szerokie, zazwyczaj stosuje się je doraźnie w leczeniu bezsenności, zaburzeń lękowych czy w celu złagodzenia objawów odstawienia alkoholu przy chorobie alkoholowej. Benzodiazepiny pozwalają też kontrolować niektóre rodzaje napadów padaczkowych. W wykazie ujęto poniższe preparaty:

 • Clonazepam (klonazepam) 0,5 mg i 2 mg;
 • Elenium (chlordiazepoksyd) 10 mg;
 • Klonazepam (klonazepam) 0,5 mg i 2 mg;
 • Lorafen (lorazepam) 2,5 mg;
 • Relium (diazepam) 5 mg/5ml i 5 mg;
 • Tazepam (oksazepam) 10 mg.

Z uwagi na brak wyszczególnionych numerów GTIN nie sposób stwierdzić, które dokładnie preparaty Ministerstwo Zdrowia objęło dodatkowym nadzorem, ponieważ produkty pod nazwą Clonazepam, Klonazepam, Relium i Tazepam nie są dostępne w polskich aptekach.

Dodatkowym nadzorem objęto także lek przeciwbakteryjny Ospen 750 (w postaci zawiesiny doustnej), a także Ospen 1000 i 1500 (po 12 i 30 tabletek). Substancją czynną leku jest penicylina fenoksymetylowa, którą stosuje się w zakażeniach o lekkim lub umiarkowanym przebiegu, zwykle w terapii anginy, ostrym zapaleniu ucha, płonicy czy zakażeń górnych dróg oddechowych. Lek ten już od jakiegoś czasu jest trudno dostępny w aptekach, o czym sygnalizują zaniepokojeni pacjenci i użytkownicy korzystający z serwisu Zapytaj Farmaceutę. Sytuacja jest o tyle problematyczna, że Ospen nie ma bezpośredniego zamiennika.

Na listę trafiły też mieszanki alergoidów pyłku roślin i pojedyncze alergoidy pyłków roślin Purethal. Od kilku miesięcy ich dostępność jest bardzo niska i choć pacjenci niecierpliwie wyczekują ich powrotu, nie wiadomo, kiedy ponownie trafią do magazynów.

Prócz wymienionych preparatów wyka zasiliły leki:

 • Actilyse 10, 20 i 50 - lek w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wlewu. Preparat wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, wskazany jest w leczeniu trombolitycznym świeżego zawału serca, zatorowości płucnej i udaru niedokrwiennego.
 • Exacyl 100 mg/ml - lek stosowany profilaktyce i leczenie krwotoków o różnej przyczynie;
 • Gonal F (w postaci roztworu do wstrzykiwać i proszku z rozpuszczalnikiem do sporządzania roztworu do wstrzykiwań) - lek stosowany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w celu wspomagania płodności i rozrodu.
 • Pentasa - czopki z mesalazyną wskazane w leczeniu wrzodziejącego zapalenia odbytnicy.

Żaden lek nie został usunięty z wykazu w porównaniu do listy obowiązującej w okresie wrzesień-październik.

Jak szukać leków trudno dostępnych?

Nasi użytkownicy chętnie korzystaja z platformy Zapytaj Farmaceutę, za pomocą której moga uzyskać fachową i merytoryczną wiedzę z zakresu stosowania leków. Coraz częściej za jej pośrednictwem pytają o dostępnośc leków, których dostępność aptekach jest niska - często są to leki, które od wielu miesięcy figurują na wykazie leków zagrożonych wywozem.

Jak pomóc sobie w szukaniu leków trudo dostępnych? Pomocna będzie wyszukiwarka KtoMaLek.pl, która w ciągu kilku chwil wygeneruje listę pobliskich aptek, które mają na stanie szukany lek.

Jak korzystać z KtoMaLek.pl? Nic prostszego! Wystarczy:

 1. Wskazać lub udostępnić swoją lokalizację.
 2. Wpisać nazwę poszukiwanego leku.
 3. Wybrać dogodną aptekę i złożyć w niej rezerwację.
 4. Odebrać i zapłacić za lek przy odbiorze w aptece.

Źródło: http://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2022/109/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów