Albumina – kiedy bada się poziom albumin w surowicy? Funkcje i normy albumin

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-11-04 15:33
Diagnosta trzyma w ręce fiolkę z próbką krwi pacjenta.

Albumina to główne białko krwi, którego produkcja zachodzi w wątrobie. Aby określić stan naszego zdrowia, często pierwszą rzeczą jaką badamy jest krew - w tym poziom albumin. Kiedy powinno badać się poziom albumin w surowicy krwi? Jakie funkcje pełni albumina w naszym organizmie? Na jakim poziomie powinna być albumina w surowicy aby spełniać normy?

Czym jest albumina?

Albumina jest białkiem osocza krwi, które stanowi około 60% całości białek w nim zawartych. Synteza albumin zachodzi w wątrobie, a w jej skład wchodzi 585 aminokwasów. Do rozpadu albumin dochodzi w przewodzie pokarmowym, nerkach oraz wątrobie. Albumina odpowiedzialna jest głównie za utrzymanie prawidłowego ciśnienia koloidoosmotycznego, związanego z ilością płynów w organizmie człowieka. Syntezę albumin pobudzają glikokortykoidy, tyroksyna, czynniki anaboliczne oraz sam niedobór albumin.

Jakie funkcje w organizmie pełni albumina?

Albumina pełni wiele bardzo istotnych funkcji w organizmie człowieka. Należy zwrócić tutaj szczególną uwagę na takie funkcje jak:

 • zapobieganie obrzękom poprzez utrzymanie prawidłowego ciśnienia koloidoosmotycznego;
 • transport hormonów, leków, lipidów, witamin oraz kwasów tłuszczowych;
 • dezaktywacja wolnych rodników;
 • działanie przeciwzapalne;
 • właściwości buforujące;
 • wpływ na przepuszczalność naczyń włosowatych;
 • właściwości przeciwzakrzepowe;
 • stanowi rezerwę aminokwasów.

Kiedy bada się poziom albumin?

Wskazaniem do badania poziomu albumin są między innymi:

 • niedożywienie;
 • cukrzyca;
 • nadciśnienie;
 • choroby nowotworowe;
 • obrzęki;
 • oparzenia (w szczególności te, które występują na rozległym obszarze ciała);
 • zespół nerczycowy;
 • zaburzenia wchłaniania;
 • choroby nerek;
 • choroby wątroby.

Albuminy – badanie

Do badania przystępuje się po upływie około 8 do 10 godzin od ostatniego posiłku. Dzięki temu wyniki nie będą zafałszowane. Do badania pobierana jest krew żylna, co sprawia, że jest ono praktycznie bezbolesne. Przed przystąpieniem do badania należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu przedstawienia listy leków jakie aktualnie przyjmujemy. Niektóre z nich będą musiały zostać wycofane na kilka dni przed badaniem, aby ograniczyć możliwość pojawienia się błędnego wyniku pomiaru poziomu albumin.

Jakie są normy albumin?

Prawidłowy poziom albumin znajduje się w przedziale:

 • 4,6 - 7,4 g/dL u dzieci do lat 7;
 • 3,7 - 5,6 g/dL u dzieci od 7 do 19 lat;
 • 3,5 - 5,5 g/dL dla osoby dorosłej.

Podwyższone wartości albumin obserwuje się często u sportowców, osób odwodnionych oraz będących na diecie wysokobiałkowej. Do wyższych wartości przyczynić mogą się również niektóre leki np. insulina, sterydy anaboliczne, a także hormon wzrostu.

Jak podnieść poziom albumin?

Kiedy poziom albumin spadnie poniżej normy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Taki stan może świadczyć o rozwijającej się chorobie w naszym organizmie. Gdy poziom albumin jest zbyt niski, warto zadbać o odżywczą i wybilansowaną dietę z większą niż zazwyczaj podażą białka. W takiej sytuacji można wspomóc się preparatami dostępnymi na półkach aptecznych. Są to między innymi: Nutridrink Compact Protein o sm.waniliowym, Nutridrink Protein Płyn o sm.ow.leśnych, Fresubin Protein Powder, Fresubin Protein Energy DRINK o sm.owoców tropikalnych. Dzięki tym preparatom, w niewielkiej objętości jesteśmy w stanie dostarczyć większą ilość białka niż ze zwykłego pożywienia. Poprzez zwiększenie w naszej diecie ilości białka, możemy liczyć na poprawę poziomu albumin w organizmie.

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Albuminy w moczu

Fizjologicznie albuminy w moczu nie występują (lub występują w bardzo małej ilości) - odpowiedzialna jest za to bariera filtracyjna. Jeśli jednak albuminy są obecne, świadczyć to może o wystąpieniu albuminurii. Taki stan wskazywać może na niewydolność nerek oraz powikłanie cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Zaniedbanie tego zjawiska może skutkować trwałym uszkodzeniem nefronów. 

Albuminy stanowią bardzo istotny parametr diagnostyczny. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom albumin zaburza homeostazę organizmu. Badanie poziomu albumin może mieć kluczowe znaczenie w utrzymaniu odpowiedniego stanu naszego zdrowia. Nie zwlekajmy z wykonywaniem regularnych badań, gdyż tylko dzięki szybkiej diagnostyce i wdrożeniu odpowiedniego leczenia będziemy mogli zahamować negatywne skutki rozwoju niektórych chorób.

Bibliografia:

 1. Malczewska-Malec M., Kieć-Wilk B., Leszczyńska-Gołąbek I., Drobniak-Hałdak D., Kolasińska-Kloch W. (2009). Albumina modyfikowana niedokrwieniem jako marker choroby niedokrwiennej. Kardiologia po Dyplomie, 67(6): 441-448.
 2. Maciążek-Jurczyk. (2015). Zmiany właściwości wiążących albuminy surowicy krwi w obecności czynników endo- i egzogennych. Autoreferat Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 1-33.
 3. Myszka W., Dudziak J., Torliński L. (2006). Albumina modyfikowana niedokrwieniem - nowy marker biochemiczny niedokrwienia mięśnia sercowego - przegląd wyników badań klinicznych. Nowiny Lekarskie, 75, 2, 174-178.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów