Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Ziele portulaki pospolitej.

Portulaka pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Portulaka pospolita występuje praktycznie wszędzie. Wiele osób uznaje ją za niepotrzebny chwast, natomiast mało kto wie o jej licznych i cennych właściwościach leczniczych. Była wykorzystywana przy problemach z trawieniem, a także w celu oczyszczenia organizmu. Ponadto portulaka pospolita posiada walory smakowe i może być wykorzystywana w kuchni. Jakie jeszcze właściwości, działanie i zastosowanie ma portulaka pospolita?

Kwitnąca gorczyca biała.

Gorczyca biała — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Gorczyca biała jest znana ludzkości od starożytności, kiedy była stosowana między innymi jako afrodyzjak. Dzisiaj kojarzona jest przede wszystkim z przyprawą. Nasiona gorczycy białej znalazły zastosowanie jako składnik marynat do mięsa, środek konserwujący żywność oraz w produkcji musztardy. Poza przemysłem spożywczym jest ona również cenioną rośliną leczniczą. W medycynie swoje zastosowanie znalazły nasiona gorczycy białej.

Kwitnące wrzosy.

Wrzos zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Wrzos zwyczajny jest pospolicie występującym krzewem ozdobnym. Jest również cenioną rośliną miododajną — pozyskiwany z kwiatów miód wrzosowy jest jednym z najlepszych miodów kwiatowych dostępnych w Europie. Miód ten jest również bardzo trudny w pozyskaniu, nie w każdym sezonie udaje się go otrzymać. Wrzos zwyczajny wykorzystywany jest także w medycynie, a pierwsze zapiski dotyczące jego działania leczniczego sięgają XV wieku.

Kora chinowca soczystoczerwonego.

Chinowiec soczystoczerwony — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Chinowiec soczystoczerwony nie jest rośliną powszechnie znaną w Polsce, jednak o pozyskiwanej z niej chininie słyszał każdy fan „W pustyni i w puszczy”. Dzięki tej książce i jej ekranizacjom znana jest ona jako lek na malarię. Rzeczywiście, w historii chinina odegrała ogromną rolę w walce z tą chorobą, ale obecnie często jest nieskuteczna. Czy to sprawia, że chinowiec soczystoczerwony jest przestarzałym i zbędnym surowcem leczniczym? Jak można jeszcze wykorzystać drzewo chinowe?

Roślinne i odzwierzęce źródła białka.

EatFitCatering pomoże Ci zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie

Dbanie o odpowiednią ilość białka w diecie to kluczowy element zdrowego stylu życia. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, osobą aktywną fizycznie, czy po prostu chcesz zadbać o zdrową dietę, białko odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Czy wiesz, jakie są najlepsze źródła białka i jak skutecznie wprowadzić je do swojego menu? EatFitCatering, specjalista w dziedzinie diet pudełkowych, pomoże Ci z łatwością zarządzać spożyciem białka dzięki różnorodnym opcjom diet, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb.

Kobieta trzyma w dłoni blister z tabletką dzień po.

Antykoncepcja awaryjna w ramach usługi farmaceutycznej – jak można uzyskać tabletkę „dzień po” w aptece?

1 maja 2024 r. ruszył zapowiadany program pilotażowy w zakresie usług farmaceutycznych dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. W ramach tego programu farmaceuci mają możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną, zawierającą w składzie octan uliprystalu. W jaki sposób będzie można uzyskać dostęp do tabletki „dzień po”? Czy w każdej aptece będzie taka możliwość? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić te zagadnienia.

Charakterystyczne kwiaty łopianu większego, zwane potocznie rzepami.

Łopian większy — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Łopian większy to roślina powszechnie występująca w Polsce. Znana jest przede wszystkim ze swoich charakterystycznie wyglądających kwiatostanów. To właśnie im roślina zawdzięcza ludowe nazwy, takie jak „rzep” czy „dziad”. Łopian był stosowany w medycynie tradycyjnej jako środek przeciwzapalny, moczopędny czy wspomagający odporność. Jakie właściwości lecznicze mają okłady z liści i korzeni łopianu? Na co pomaga korzeń łopianu? Jak stosować wyciąg z łopianu?

Rosnący dziko serdecznik pospolity.

Serdecznik pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Serdecznik pospolity, zwany również lisim ogonem, to roślina z rodziny jasnotowatych. Serdecznik był używany w ziołolecznictwie do łagodzenia napięcia nerwowego i dolegliwości sercowych. Roślina znalazła również zastosowanie w przemyśle – pozyskiwany z niej zielony barwnik służy do farbowania wełny. Dodatkowo jest to roślina miododajna, która sprawdza się jako dobrej jakości pożytek. Czy wyciąg z serdecznika ma wpływ na funkcjonowanie tarczycy? Jakie są przeciwwskazania do stosowania herbaty z ziela serdecznika? Czy ziele serdecznika może być używane przy arytmii?

Kwitnące kwiaty kosaćca niemieckiego.

Kosaciec niemiecki — właściwości lecznicze, działanie, wskazania do stosowania

Kosaciec niemiecki pod tą nazwą jest kojarzony przez małą część osób, natomiast większość z nas będzie kojarzyć go jako irys. Głównie uprawiany jest jako roślina ozdobna, jednak ma też właściwości lecznicze, o których wie niewielu ludzi. Wykazuje działania od moczopędnego, po wykrztuśne, a także można go spotkać jako składnik zasypek do stóp. Jakie jeszcze właściwości lecznicze, działanie i wskazania ma kosaciec niemiecki?

Kobieta z chustką na głowie wygląda przez okno.

Badania genetyczne a ryzyko raka piersi i jajnika: Co powinnaś wiedzieć?

Rak piersi i rak jajnika to jedne z najczęstszych nowotworów dotykających kobiety na całym świecie. W wielu przypadkach mają one związek z dziedzicznymi mutacjami genetycznymi, których obecność może znacznie zwiększać ryzyko ich rozwoju. Jeśli więc ktoś z Twoich bliskich chorował już na nie, miej się na baczności. Koniecznie rozważ też wykonanie badań genetycznych oceniających predyspozycje do ich wystąpienia. Pozwoli Ci to na wcześniejszą interwencję oraz podjęcie działań profilaktycznych. Więcej o tzw. onkogenetyce w kontekście raka piersi i jajnika dowiesz się z artykułu.

Orzech włoski w łupinach.

Orzech włoski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Orzech włoski to powszechnie występująca na terenach Polski roślina, znana głównie dzięki swoim jadalnym owocom, bogatym w wiele składników odżywczych. Liście orzecha włoskiego były stosowane w medycynie ludowej i tradycyjnej na różnego rodzaju dolegliwości. Miały pomagać w zaparciach czy zapaleniach jamy ustnej. Jakie właściwości ma i na co pomaga orzech włoski? Jak stosować i dawkować przetwory z łupin i liści orzecha włoskiego?

Liście konopi siewnych.

Konopie siewne — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Konopie siewne, znane jako marihuana, zostały dopuszczone do obrotu w ostatnich latach jako surowiec medyczny. Medyczną marihuanę można nabyć w aptece po przedstawieniu recepty wystawionej przez lekarza. Może być przepisywana pacjentom zmagającym się z silnymi, przewlekłymi bólami, napadami padaczkowymi czy stanami lękowymi. Jakie właściwości ma herbata z konopi, mąka konopna, nalewka, olej czy kawa z nasion konopi? Czy istnieje marihuana bez THC?

kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy w ciąży - dlaczego warto go suplementować?

Czy wiesz, dlaczego suplementacja kwasu foliowego jest kluczowa w ciąży? Kwas foliowy odgrywa niezwykle istotną rolę w zdrowiu matki i prawidłowym rozwoju dziecka, a jego niedobór może prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak wady cewy nerwowej. W naszym artykule dowiesz się, jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą regularne przyjmowanie kwasu foliowego, jakie są zalecane dawki w poszczególnych trymestrach ciąży oraz jakie produkty spożywcze są bogate w ten cenny składnik. Omówimy również, jak wybrać odpowiedni suplement, aby zapewnić sobie i dziecku optymalne wsparcie, oraz obalimy najczęstsze mity związane z kwasem foliowym. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka.

Kwitnący złocień maruna.

Złocień maruna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Złocień maruna, nazywany także „fałszywym rumiankiem” lub wrotyczem maruna, jest rośliną, która w medycynie jest znana od wieków. Początkowo była używana do łagodzenia bólów menstruacyjnych oraz wykorzystywana jako środek przeciwpasożytniczy, a dziś stanowi ciekawą alternatywę dla pacjentów zmagających się z bólami migrenowymi. Jak wygląda złocień maruna i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?