Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Pacjentka odbywa wizytę u lekarza.

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Jakie badania i kiedy należy zrobić?

Nawracające zapalenie pęcherza występuje przede wszystkim u kobiet, które są predysponowane do zakażeń układu moczowego. W trakcie trwania zakażenia występuje szereg nieprzyjemnych objawów, np. ból, pieczenie i trudność w oddawaniu moczu. W artykule podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza, jakie badania wykonać u pacjentek zmagających się z postacią nawracającą i jak wygląda leczenie.

Kwitnąca ketmia szczawiowa, czyli hibiskus.

Ketmia szczawiowa (hibiskus) — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Ketmia szczawiowa znana jest szerzej pod nazwą hibiskus. Roślina ta często dodawana jest do różnych mieszanek ziołowych i herbat w celu nadania naparowi charakterystycznego, czerwonego koloru. Mało kto jednak wie, że ketmia szczawiowa posiada również wiele właściwości leczniczych — wspomaga pracę serca, czy też zapobiega rozwojowi miażdżycy. Jakie inne właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie posiada ketmia szczawiowa?

Charakterystyczne liście starca popielnego.

Starzec popielny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Starzec popielny to roślina zdobiąca swoim srebrzystym wdziękiem ogrody i balkony na całym świecie. Funkcja dekoracyjna to jednak niejedyne zastosowanie tego półkrzewu. Tradycyjna medycyna ludowa przez pokolenia ceniła go za niezwykłe właściwości lecznicze. Czy starzec popielny może zostać sojusznikiem w terapii infekcji, stanów zapalnych i chorób skóry? Jakie niebezpieczeństwo wiąże się ze stosowaniem tej rośliny?

Owoce kminku zwyczajnego.

Kminek zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Kminek zwyczajny jest rośliną leczniczą, stosowaną od wieków w celach zdrowotnych. Jego nasiona są bogate w składniki odżywcze oraz mają właściwości prozdrowotne, m.in. działają wspomagająco na procesy trawienia, a także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W kuchni nasiona kminku są używane do przyprawiania potraw mięsnych, sałatek, zup oraz pieczywa. Jak stosować kminek zwyczajny? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Kwitnący prawoślaz lekarski.

Prawoślaz lekarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Prawoślaz lekarski to roślina znana i powszechnie używana w ziołolecznictwie już od czasów Hipokratesa. Substancjami, które wpłynęły na jej popularność, są śluzy obecne w dużym stężeniu w liściach i korzeniach prawoślazu. Jak wygląda prawoślaz lekarski? Jakie są skutki uboczne stosowania korzenia prawoślazu? Czy na rynku dostępne są leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie z prawoślazem?

Owoce poziomki.

Zakorzeniamy pasję: dlaczego sadzonki poziomek zmieniają ogród w krainę smaku

Każdy, kto zatopił swoje palce w ziemi próbując wyhodować coś na własnym skrawku przyrody, wie, że ogrodnictwo to więcej niż hobby – to miłość do życia. Poziomka, ta skromna roślina o niepozornych, ale intensywnie aromatycznych owocach, jest tego najlepszym przykładem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że krzak poziomki czy nawet pojedyncza poziomka w doniczce potrafią zmienić balkon czy ogródek w miejsce pełne magii i smaków. Stare odmiany poziomek szczególnie fascynują ze względu na swoją różnorodność i historię. W tym małym owocu kryje się wielkość natury - jego uprawa łączy pokolenia i przypomina o wartościach zapomnianych w dzisiejszym zabieganym świecie. Sadzenie i pielęgnacja tych roślin stają się więc nie tylko czynnością ogrodniczą, ale prawdziwą szkołą cierpliwości i uważności. Kiedy sadzonki poziomek zmieniają nasze otoczenie w krainę smaku, uczą nas również doceniania prostoty oraz powracają do korzeni – dosłownie i w przenośni.

Ziele portulaki pospolitej.

Portulaka pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Portulaka pospolita występuje praktycznie wszędzie. Wiele osób uznaje ją za niepotrzebny chwast, natomiast mało kto wie o jej licznych i cennych właściwościach leczniczych. Była wykorzystywana przy problemach z trawieniem, a także w celu oczyszczenia organizmu. Ponadto portulaka pospolita posiada walory smakowe i może być wykorzystywana w kuchni. Jakie jeszcze właściwości, działanie i zastosowanie ma portulaka pospolita?

Kwitnąca gorczyca biała.

Gorczyca biała — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Gorczyca biała jest znana ludzkości od starożytności, kiedy była stosowana między innymi jako afrodyzjak. Dzisiaj kojarzona jest przede wszystkim z przyprawą. Nasiona gorczycy białej znalazły zastosowanie jako składnik marynat do mięsa, środek konserwujący żywność oraz w produkcji musztardy. Poza przemysłem spożywczym jest ona również cenioną rośliną leczniczą. W medycynie swoje zastosowanie znalazły nasiona gorczycy białej.

Kwitnące wrzosy.

Wrzos zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Wrzos zwyczajny jest pospolicie występującym krzewem ozdobnym. Jest również cenioną rośliną miododajną — pozyskiwany z kwiatów miód wrzosowy jest jednym z najlepszych miodów kwiatowych dostępnych w Europie. Miód ten jest również bardzo trudny w pozyskaniu, nie w każdym sezonie udaje się go otrzymać. Wrzos zwyczajny wykorzystywany jest także w medycynie, a pierwsze zapiski dotyczące jego działania leczniczego sięgają XV wieku.

Kora chinowca soczystoczerwonego.

Chinowiec soczystoczerwony — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Chinowiec soczystoczerwony nie jest rośliną powszechnie znaną w Polsce, jednak o pozyskiwanej z niej chininie słyszał każdy fan „W pustyni i w puszczy”. Dzięki tej książce i jej ekranizacjom znana jest ona jako lek na malarię. Rzeczywiście, w historii chinina odegrała ogromną rolę w walce z tą chorobą, ale obecnie często jest nieskuteczna. Czy to sprawia, że chinowiec soczystoczerwony jest przestarzałym i zbędnym surowcem leczniczym? Jak można jeszcze wykorzystać drzewo chinowe?

Roślinne i odzwierzęce źródła białka.

EatFitCatering pomoże Ci zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie

Dbanie o odpowiednią ilość białka w diecie to kluczowy element zdrowego stylu życia. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, osobą aktywną fizycznie, czy po prostu chcesz zadbać o zdrową dietę, białko odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Czy wiesz, jakie są najlepsze źródła białka i jak skutecznie wprowadzić je do swojego menu? EatFitCatering, specjalista w dziedzinie diet pudełkowych, pomoże Ci z łatwością zarządzać spożyciem białka dzięki różnorodnym opcjom diet, dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb.

Kobieta trzyma w dłoni blister z tabletką dzień po.

Antykoncepcja awaryjna w ramach usługi farmaceutycznej – jak można uzyskać tabletkę „dzień po” w aptece?

1 maja 2024 r. ruszył zapowiadany program pilotażowy w zakresie usług farmaceutycznych dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. W ramach tego programu farmaceuci mają możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną, zawierającą w składzie octan uliprystalu. W jaki sposób będzie można uzyskać dostęp do tabletki „dzień po”? Czy w każdej aptece będzie taka możliwość? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić te zagadnienia.

Charakterystyczne kwiaty łopianu większego, zwane potocznie rzepami.

Łopian większy — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Łopian większy to roślina powszechnie występująca w Polsce. Znana jest przede wszystkim ze swoich charakterystycznie wyglądających kwiatostanów. To właśnie im roślina zawdzięcza ludowe nazwy, takie jak „rzep” czy „dziad”. Łopian był stosowany w medycynie tradycyjnej jako środek przeciwzapalny, moczopędny czy wspomagający odporność. Jakie właściwości lecznicze mają okłady z liści i korzeni łopianu? Na co pomaga korzeń łopianu? Jak stosować wyciąg z łopianu?

Rosnący dziko serdecznik pospolity.

Serdecznik pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Serdecznik pospolity, zwany również lisim ogonem, to roślina z rodziny jasnotowatych. Serdecznik był używany w ziołolecznictwie do łagodzenia napięcia nerwowego i dolegliwości sercowych. Roślina znalazła również zastosowanie w przemyśle – pozyskiwany z niej zielony barwnik służy do farbowania wełny. Dodatkowo jest to roślina miododajna, która sprawdza się jako dobrej jakości pożytek. Czy wyciąg z serdecznika ma wpływ na funkcjonowanie tarczycy? Jakie są przeciwwskazania do stosowania herbaty z ziela serdecznika? Czy ziele serdecznika może być używane przy arytmii?

Kwitnące kwiaty kosaćca niemieckiego.

Kosaciec niemiecki — właściwości lecznicze, działanie, wskazania do stosowania

Kosaciec niemiecki pod tą nazwą jest kojarzony przez małą część osób, natomiast większość z nas będzie kojarzyć go jako irys. Głównie uprawiany jest jako roślina ozdobna, jednak ma też właściwości lecznicze, o których wie niewielu ludzi. Wykazuje działania od moczopędnego, po wykrztuśne, a także można go spotkać jako składnik zasypek do stóp. Jakie jeszcze właściwości lecznicze, działanie i wskazania ma kosaciec niemiecki?

Kobieta z chustką na głowie wygląda przez okno.

Badania genetyczne a ryzyko raka piersi i jajnika: Co powinnaś wiedzieć?

Rak piersi i rak jajnika to jedne z najczęstszych nowotworów dotykających kobiety na całym świecie. W wielu przypadkach mają one związek z dziedzicznymi mutacjami genetycznymi, których obecność może znacznie zwiększać ryzyko ich rozwoju. Jeśli więc ktoś z Twoich bliskich chorował już na nie, miej się na baczności. Koniecznie rozważ też wykonanie badań genetycznych oceniających predyspozycje do ich wystąpienia. Pozwoli Ci to na wcześniejszą interwencję oraz podjęcie działań profilaktycznych. Więcej o tzw. onkogenetyce w kontekście raka piersi i jajnika dowiesz się z artykułu.