Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Ziarna pieprzu syczuańskiego.

Pieprz syczuański — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Pieprz syczuański jest owocnią mieszków drzew z gatunku żółtodrzewu (łac. Zanthoxylum), głównie Zanthoxylum simulans. Co interesujące, żółtodrzewy nie należą do rodziny pieprzowatych, ale rutowatych. Pieprz syczuański jest przyprawą powszechnie stosowaną w kuchni azjatyckiej. Globalizacja spowodowała również jego powszechne stosowanie w Europie, w tym Polsce. W chińskiej medycynie ludowej stosowany jest jako środek przeciwbólowy zarówno w bólach ostrych, jak i przewlekłych.

Kwitnący rumian szlachetny.

Rumian szlachetny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Rumian szlachetny, nazywany często również rumianem rzymskim jest powszechnie występującym zielem przypominającym wyglądem rumianek pospolity. Stosowany był już w średniowieczu, a pierwsze wzmianki o jego zastosowaniu leczniczym pochodzą z XVIII wieku, kiedy to był wykorzystywany jako środek wiatropędny, wspomagający trawienie oraz przeciwbólowy. Inne źródła wskazywały również na jego pozytywne działanie na skórę oraz łagodzące objawy miesiączki.

Maczużnik chiński na drewnianym blacie.

Maczużnik chiński — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Maczużnik chiński to gatunek grzyba pasożytującego na owadach. Maczużnik, zwany również kordycepsem chińskim, jest gatunkiem endemicznym dla obszaru Wyżyny Tybetańskiej i Himalajów. W ostatnich latach prowadzone są badania sprawdzające wpływ maczużnika chińskiego m.in. na choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz wątroby. Jak dawkować Cordyceps? Czy Ophiocordyceps sinensis ma właściwości przeciwbakteryjne?

Kobieta trzyma w dłoni miskę z owsianką, z dodatkiem świeżych owoców.

Owsianka — czy warto ją jeść na śniadanie? Poznaj zdrowe sposoby na smaczną i odżywczą owsiankę

Owsianka nazywana jest najzdrowszym śniadaniem świata. Jest szybka i wygodna w przygotowaniu, a liczba jej wielbicieli niemal równa jest liczbie jej antyfanów. Owies i jego przetwory cieszą się popularnością już od przeszło 2000 lat. W czasie klęsk żywiołowych to on miał zapewnić robotnikom taką ilość energii i składników odżywczych, by wystarczyło na ich cały dzień pracy. Czy owsianka naprawdę jest taka zdrowa i warto dołączyć ją do swojej diety? Czym owsianki różnią się od siebie?

Pacjentka odbywa wizytę u lekarza.

Nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Jakie badania i kiedy należy zrobić?

Nawracające zapalenie pęcherza występuje przede wszystkim u kobiet, które są predysponowane do zakażeń układu moczowego. W trakcie trwania zakażenia występuje szereg nieprzyjemnych objawów, np. ból, pieczenie i trudność w oddawaniu moczu. W artykule podpowiadamy, jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza, jakie badania wykonać u pacjentek zmagających się z postacią nawracającą i jak wygląda leczenie.

Kwitnąca ketmia szczawiowa, czyli hibiskus.

Ketmia szczawiowa (hibiskus) — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Ketmia szczawiowa znana jest szerzej pod nazwą hibiskus. Roślina ta często dodawana jest do różnych mieszanek ziołowych i herbat w celu nadania naparowi charakterystycznego, czerwonego koloru. Mało kto jednak wie, że ketmia szczawiowa posiada również wiele właściwości leczniczych — wspomaga pracę serca, czy też zapobiega rozwojowi miażdżycy. Jakie inne właściwości lecznicze, działanie i zastosowanie posiada ketmia szczawiowa?

Charakterystyczne liście starca popielnego.

Starzec popielny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Starzec popielny to roślina zdobiąca swoim srebrzystym wdziękiem ogrody i balkony na całym świecie. Funkcja dekoracyjna to jednak niejedyne zastosowanie tego półkrzewu. Tradycyjna medycyna ludowa przez pokolenia ceniła go za niezwykłe właściwości lecznicze. Czy starzec popielny może zostać sojusznikiem w terapii infekcji, stanów zapalnych i chorób skóry? Jakie niebezpieczeństwo wiąże się ze stosowaniem tej rośliny?

Owoce kminku zwyczajnego.

Kminek zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Kminek zwyczajny jest rośliną leczniczą, stosowaną od wieków w celach zdrowotnych. Jego nasiona są bogate w składniki odżywcze oraz mają właściwości prozdrowotne, m.in. działają wspomagająco na procesy trawienia, a także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W kuchni nasiona kminku są używane do przyprawiania potraw mięsnych, sałatek, zup oraz pieczywa. Jak stosować kminek zwyczajny? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Kwitnący prawoślaz lekarski.

Prawoślaz lekarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Prawoślaz lekarski to roślina znana i powszechnie używana w ziołolecznictwie już od czasów Hipokratesa. Substancjami, które wpłynęły na jej popularność, są śluzy obecne w dużym stężeniu w liściach i korzeniach prawoślazu. Jak wygląda prawoślaz lekarski? Jakie są skutki uboczne stosowania korzenia prawoślazu? Czy na rynku dostępne są leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie z prawoślazem?

Owoce poziomki.

Zakorzeniamy pasję: dlaczego sadzonki poziomek zmieniają ogród w krainę smaku

Każdy, kto zatopił swoje palce w ziemi próbując wyhodować coś na własnym skrawku przyrody, wie, że ogrodnictwo to więcej niż hobby – to miłość do życia. Poziomka, ta skromna roślina o niepozornych, ale intensywnie aromatycznych owocach, jest tego najlepszym przykładem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że krzak poziomki czy nawet pojedyncza poziomka w doniczce potrafią zmienić balkon czy ogródek w miejsce pełne magii i smaków. Stare odmiany poziomek szczególnie fascynują ze względu na swoją różnorodność i historię. W tym małym owocu kryje się wielkość natury - jego uprawa łączy pokolenia i przypomina o wartościach zapomnianych w dzisiejszym zabieganym świecie. Sadzenie i pielęgnacja tych roślin stają się więc nie tylko czynnością ogrodniczą, ale prawdziwą szkołą cierpliwości i uważności. Kiedy sadzonki poziomek zmieniają nasze otoczenie w krainę smaku, uczą nas również doceniania prostoty oraz powracają do korzeni – dosłownie i w przenośni.

Ziele portulaki pospolitej.

Portulaka pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Portulaka pospolita występuje praktycznie wszędzie. Wiele osób uznaje ją za niepotrzebny chwast, natomiast mało kto wie o jej licznych i cennych właściwościach leczniczych. Była wykorzystywana przy problemach z trawieniem, a także w celu oczyszczenia organizmu. Ponadto portulaka pospolita posiada walory smakowe i może być wykorzystywana w kuchni. Jakie jeszcze właściwości, działanie i zastosowanie ma portulaka pospolita?

Kwitnąca gorczyca biała.

Gorczyca biała — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Gorczyca biała jest znana ludzkości od starożytności, kiedy była stosowana między innymi jako afrodyzjak. Dzisiaj kojarzona jest przede wszystkim z przyprawą. Nasiona gorczycy białej znalazły zastosowanie jako składnik marynat do mięsa, środek konserwujący żywność oraz w produkcji musztardy. Poza przemysłem spożywczym jest ona również cenioną rośliną leczniczą. W medycynie swoje zastosowanie znalazły nasiona gorczycy białej.

Kwitnące wrzosy.

Wrzos zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Wrzos zwyczajny jest pospolicie występującym krzewem ozdobnym. Jest również cenioną rośliną miododajną — pozyskiwany z kwiatów miód wrzosowy jest jednym z najlepszych miodów kwiatowych dostępnych w Europie. Miód ten jest również bardzo trudny w pozyskaniu, nie w każdym sezonie udaje się go otrzymać. Wrzos zwyczajny wykorzystywany jest także w medycynie, a pierwsze zapiski dotyczące jego działania leczniczego sięgają XV wieku.