Redakcja KtoMaLek.pl

Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

redakcja@ktomalek.pl

Owoce kminku zwyczajnego.

Kminek zwyczajny — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Kminek zwyczajny jest rośliną leczniczą, stosowaną od wieków w celach zdrowotnych. Jego nasiona są bogate w składniki odżywcze oraz mają właściwości prozdrowotne, m.in. działają wspomagająco na procesy trawienia, a także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W kuchni nasiona kminku są używane do przyprawiania potraw mięsnych, sałatek, zup oraz pieczywa. Jak stosować kminek zwyczajny? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Kwitnący prawoślaz lekarski.

Prawoślaz lekarski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Prawoślaz lekarski to roślina znana i powszechnie używana w ziołolecznictwie już od czasów Hipokratesa. Substancjami, które wpłynęły na jej popularność, są śluzy obecne w dużym stężeniu w liściach i korzeniach prawoślazu. Jak wygląda prawoślaz lekarski? Jakie są skutki uboczne stosowania korzenia prawoślazu? Czy na rynku dostępne są leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie z prawoślazem?

Ziele portulaki pospolitej.

Portulaka pospolita — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Portulaka pospolita występuje praktycznie wszędzie. Wiele osób uznaje ją za niepotrzebny chwast, natomiast mało kto wie o jej licznych i cennych właściwościach leczniczych. Była wykorzystywana przy problemach z trawieniem, a także w celu oczyszczenia organizmu. Ponadto portulaka pospolita posiada walory smakowe i może być wykorzystywana w kuchni. Jakie jeszcze właściwości, działanie i zastosowanie ma portulaka pospolita?

Kwitnąca gorczyca biała.

Gorczyca biała — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Gorczyca biała jest znana ludzkości od starożytności, kiedy była stosowana między innymi jako afrodyzjak. Dzisiaj kojarzona jest przede wszystkim z przyprawą. Nasiona gorczycy białej znalazły zastosowanie jako składnik marynat do mięsa, środek konserwujący żywność oraz w produkcji musztardy. Poza przemysłem spożywczym jest ona również cenioną rośliną leczniczą. W medycynie swoje zastosowanie znalazły nasiona gorczycy białej.

Kora chinowca soczystoczerwonego.

Chinowiec soczystoczerwony — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Chinowiec soczystoczerwony nie jest rośliną powszechnie znaną w Polsce, jednak o pozyskiwanej z niej chininie słyszał każdy fan „W pustyni i w puszczy”. Dzięki tej książce i jej ekranizacjom znana jest ona jako lek na malarię. Rzeczywiście, w historii chinina odegrała ogromną rolę w walce z tą chorobą, ale obecnie często jest nieskuteczna. Czy to sprawia, że chinowiec soczystoczerwony jest przestarzałym i zbędnym surowcem leczniczym? Jak można jeszcze wykorzystać drzewo chinowe?

Kobieta trzyma w dłoni blister z tabletką dzień po.

Antykoncepcja awaryjna w ramach usługi farmaceutycznej – jak można uzyskać tabletkę „dzień po” w aptece?

1 maja 2024 r. ruszył zapowiadany program pilotażowy w zakresie usług farmaceutycznych dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. W ramach tego programu farmaceuci mają możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na antykoncepcję awaryjną, zawierającą w składzie octan uliprystalu. W jaki sposób będzie można uzyskać dostęp do tabletki „dzień po”? Czy w każdej aptece będzie taka możliwość? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić te zagadnienia.

Charakterystyczne kwiaty łopianu większego, zwane potocznie rzepami.

Łopian większy — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Łopian większy to roślina powszechnie występująca w Polsce. Znana jest przede wszystkim ze swoich charakterystycznie wyglądających kwiatostanów. To właśnie im roślina zawdzięcza ludowe nazwy, takie jak „rzep” czy „dziad”. Łopian był stosowany w medycynie tradycyjnej jako środek przeciwzapalny, moczopędny czy wspomagający odporność. Jakie właściwości lecznicze mają okłady z liści i korzeni łopianu? Na co pomaga korzeń łopianu? Jak stosować wyciąg z łopianu?

Rosnący dziko serdecznik pospolity.

Serdecznik pospolity — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Serdecznik pospolity, zwany również lisim ogonem, to roślina z rodziny jasnotowatych. Serdecznik był używany w ziołolecznictwie do łagodzenia napięcia nerwowego i dolegliwości sercowych. Roślina znalazła również zastosowanie w przemyśle – pozyskiwany z niej zielony barwnik służy do farbowania wełny. Dodatkowo jest to roślina miododajna, która sprawdza się jako dobrej jakości pożytek. Czy wyciąg z serdecznika ma wpływ na funkcjonowanie tarczycy? Jakie są przeciwwskazania do stosowania herbaty z ziela serdecznika? Czy ziele serdecznika może być używane przy arytmii?

Kwitnące kwiaty kosaćca niemieckiego.

Kosaciec niemiecki — właściwości lecznicze, działanie, wskazania do stosowania

Kosaciec niemiecki pod tą nazwą jest kojarzony przez małą część osób, natomiast większość z nas będzie kojarzyć go jako irys. Głównie uprawiany jest jako roślina ozdobna, jednak ma też właściwości lecznicze, o których wie niewielu ludzi. Wykazuje działania od moczopędnego, po wykrztuśne, a także można go spotkać jako składnik zasypek do stóp. Jakie jeszcze właściwości lecznicze, działanie i wskazania ma kosaciec niemiecki?

Orzech włoski w łupinach.

Orzech włoski — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Orzech włoski to powszechnie występująca na terenach Polski roślina, znana głównie dzięki swoim jadalnym owocom, bogatym w wiele składników odżywczych. Liście orzecha włoskiego były stosowane w medycynie ludowej i tradycyjnej na różnego rodzaju dolegliwości. Miały pomagać w zaparciach czy zapaleniach jamy ustnej. Jakie właściwości ma i na co pomaga orzech włoski? Jak stosować i dawkować przetwory z łupin i liści orzecha włoskiego?

Liście konopi siewnych.

Konopie siewne — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Konopie siewne, znane jako marihuana, zostały dopuszczone do obrotu w ostatnich latach jako surowiec medyczny. Medyczną marihuanę można nabyć w aptece po przedstawieniu recepty wystawionej przez lekarza. Może być przepisywana pacjentom zmagającym się z silnymi, przewlekłymi bólami, napadami padaczkowymi czy stanami lękowymi. Jakie właściwości ma herbata z konopi, mąka konopna, nalewka, olej czy kawa z nasion konopi? Czy istnieje marihuana bez THC?

Kwitnący złocień maruna.

Złocień maruna — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Złocień maruna, nazywany także „fałszywym rumiankiem” lub wrotyczem maruna, jest rośliną, która w medycynie jest znana od wieków. Początkowo była używana do łagodzenia bólów menstruacyjnych oraz wykorzystywana jako środek przeciwpasożytniczy, a dziś stanowi ciekawą alternatywę dla pacjentów zmagających się z bólami migrenowymi. Jak wygląda złocień maruna i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?