Zastrzyki na odchudzanie — czy rzeczywiście pomagają schudnąć? Jak działają i czym się różnią?

Pacjenci w aptekach coraz częściej pytają o dostępność zastrzyków na odchudzanie. Rosnący popyt na te leki powoduje, że czasem są trudno dostępne. Jak działają leki na otyłość i czy da się przy ich pomocy schudnąć? Kto nie powinien stosować tych leków? 

Kobieta trzyma w rękach zastrzyk na odchudzanie.

Jakie są rodzaje zastrzyków na odchudzanie?

Środowisko medyczne wskazuje, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. U pacjentów otyłych zwiększa się ryzyko wystąpienia szeregu chorób, m.in.:

Zmniejszenie masy ciała może obniżyć ryzyko ich wystąpienia i poprawić stan zdrowia pacjentów. 

W terapii otyłości znalazły zastosowanie leki, które zostały początkowo wprowadzone do lecznictwa w celu poprawienia stanu zdrowia pacjentów, cierpiących na cukrzycę typu 2. Tę grupę leków nazywa się analogami GLP-1 (peptydu glukagonopodobnego). Należą do niej takie substancje jak:

Wśród analogów GLP-1 tylko leki zawierające w składzie liraglutyd mają zarejestrowane wskazanie w leczeniu otyłości. Pozostałe leki nie mają takiej rejestracji, a leczenie otyłości za ich pomocą odbywa się off-label (poza wskazaniami rejestracyjnymi). Ze względu na coraz większe zainteresowanie tymi preparatami, niejednokrotnie trudno otrzymać je w aptece

Wybrane preparaty możesz znaleźć i zarezerwować przez portal KtoMaLek.pl.

Jak działają zastrzyki na odchudzanie?

Analogi peptydu glukagonopodobnego (analogi GLP-1) działają na organizm ludzki w podobny sposób do ludzkiego hormonu GLP-1. Jest to cząsteczka wydzielana po posiłku, która odpowiada m.in. za poczucie sytości. Dodatkowo zarówno GLP-1, jak i jej syntetyczne odpowiedniki wpływają na zmniejszenie apetytu i dzięki temu — redukcję masy ciała. 

Nie bez znaczenia jest działanie analogów GLP-1 na wydzielanie insuliny i glukagonu. Zastrzyki na odchudzanie istotnie hamują wydzielanie glukagonu oraz wspomagają wydzielanie insuliny. Ponadto przy regularnym stosowaniu zastrzyków na odchudzanie wpływają one na obniżenie poziomu glukozy we krwi na czczo i po posiłku. Powyższe procesy korzystnie wpływają na stan zdrowia pacjentów chorych na cukrzycę oraz coraz częściej — pacjentów otyłych. 

Wśród leków na otyłość znajdują się nie tylko zastrzyki, które początkowo były stosowane tylko przez cukrzyków, ale również tabletki zawierające w składzie semaglutyd.

Jak dawkuje się zastrzyki na odchudzanie?

W zależności od tego, jaki lek przyjmuje pacjent, dawkowanie zastrzyków na odchudzanie może wyglądać inaczej. Niektóre z nich przyjmuje się codziennie (liraglutyd), a inne raz w tygodniu (semaglutyd, dulaglutyd). Każdorazowo o zmianie schematu dawkowania powinien decydować lekarz.

Jakie mogą być działania niepożądane zastrzyków na odchudzanie?

Odchudzanie zastrzykami dla cukrzyków może nieść ze sobą wiele pozytywnych skutków dla organizmu, ale jak każde leki, mogą wywoływać skutki uboczne. Niektóre z nich są przemijające i bardziej doskwierają pacjentom w początkowym okresie leczenia, a inne mogą pojawić się w każdym momencie. Do przemijających działań niepożądanych leków na otyłość zalicza się:

U niektórych pacjentów może dojść do zapalenia pęcherzyka żółciowego i trzustki. Nawet gdy ich objawy ustąpią po podaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych, należy zgłosić się do lekarza.

Kto może przepisać receptę na zastrzyki na odchudzanie?

Uprawnienia do wypisania recepty na zastrzyki zawierające w składzie analogi GLP-1 posiada każdy lekarz. Pacjenci jednak najczęściej prowadzą leczenie za ich pomocą pod kontrolą diabetologa lub endokrynologa. Leczenie otyłości przy użyciu zastrzyków na odchudzanie odbywa się poza wskazaniami rejestracyjnymi, co w praktyce oznacza, że leki te są dla pacjentów przepisywane i wydawane pełnopłatne. Refundację otrzymają tylko chorzy na cukrzycę, spełniający ściśle określone kryteria refundacyjne.

 

Bibliografia

  1. Hohendorff, J., Małecki, T.M. (2022).  "Optymalna kontrola glikemii w cukrzycy typu 2 — wytyczne i praktyka kliniczna." Heart & Vascular Diseases/Choroby Serca & Naczyn 19.2 
  2. Mastalerz-Migas, A., et al. (2022). "Wytyczne rozpoznawania i leczenia cukrzycy dla lekarzy rodzinnych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego." Lekarz POZ 8.4: 229-252.
  3. Anglart, G., Dominiak, K., and Dettlaff, K. (2022) "Farmakologiczne leczenie otyłości." Farm Pol 78.11: 654-666.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów