Zastrzał palca - przyczyny, objawy, metedy leczenia

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-30 10:12
Kobieta nakłada plaster na zastrzał palca.

Liczne prace przydomowe mogą skończyć się drobnymi urazami. Drobne rany zazwyczaj goją się w ciągu kilku dni. Jeśli zakażenie rozwija się, a my zauważamy, że okolica zranienia lekko puchnie oraz nabiera bordowego koloru, wówczas mówi się o tzw. zastrzale. Jak go leczyć? Czy konieczna jest kontrola lekarska? Jak się wspomóc domowymi sposobami podczas leczenia zastrzału?

Czym jest zastrzał palca?

Zastrzał jest ropnym, bakteryjnym zakażeniem występującym na dłoniowej stronie palca. Spowodowany jest rozwinięciem się bakterii gronkowca w drobnej ranie, która nie została w odpowiedni sposób zabezpieczona przed zakażeniem. Zastrzał może pojawić się na palcach u nóg, a także rąk.

Zastrzał palca stopy

Najczęściej zastrzał dotyka okolice palców dłoni - opuszki kciuka i palca wskazującego. Zdarza się jednak, że pojawia się w okolicy palców stóp, w przypadku ich skaleczenia i nieodpowiedniej higieny rany. Postępowanie terapeutyczne jest takie samo jak w przypadku zastrzału palca ręki.

Przyczyny powstawania zastrzału palca

Najczęstszą przyczyną zastrzału palca jest wystąpienie drobnej rany, przerwanie ciągłości skory czy stłuczenia palca, w które wkrada się bakteria i rozwinął stan zapalny. 

Nieleczony zastrzał może prowadzić do stanu zapalnego kości, co jest sytuacją niebezpieczną, gdyż przedłużający się stan prowadzi do martwicy naskórka i utrudnia ruchomość palca. Niezdiagnozowany zastrzał powoduje rozwijające się zakażenie, a w ciężkich przypadkach może doprowadzić do amputacji palca.

Pełne objawy zastrzału rozwijają się po około 3-4 dniach od urazu. Aby zminimalizować ryzyko rozwinięcia się zastrzału, warto skonsultować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie rany. W przypadku niewielkiego urazu można spróbować zastosować domowe sposoby na walkę ze stanem zapalnym.

Zastrzał a zanokcica

Zanokcica jest bardzo podobnym schorzeniem do zastrzału. Różnica jest jednak taka, że zanokcica w większości przypadków nie wymaga antybiotykoterapii, obejmuje wały paznokciowe oraz nie objawia się dolegliwościami bólowymi.

Objawy zastrzału palca

Najczęstsze objawy zastrzału to:

  • zaczerwienienie skóry;
  • podwyższona temperatura tkanek w okolicy uszkodzenia;
  • występowanie ropnia;
  • ostry ból, nasilający się po opuszczeniu ręki w dół lub w nocy.

Pamiętaj, aby nie odwlekać udania się na wizytę do lekarza. Jeśli obserwujesz u siebie powyższe objawy, a domowe sposoby nie działają - zgłoś się do specjalisty, gdyż nieleczony zastrzał może mieć poważne konsekwencje.

Leczenie zastrzału palca

Leczenie zastrzału polega głównie na usunięciu powstałego ropnia wraz z obumarłymi komórkami oraz oczyszczeniu rany. Często towarzyszy temu zastosowanie antybiotykoterapii. Najczęściej proponuje się nieprzeciążanie dłoni i odpoczynek, aby nie podrażnić tkanek.

Domowe sposoby na zastrzał palca

Stosowanie domowych sposobów na walkę z zastrzałem palca jest możliwe tylko w początkowych fazach zastrzału. Postępowanie ma na celu zatrzymanie rozwoju zakażenia i zmniejszenie stanu zapalnego. W bardziej zaawansowanych etapach zastrzału domowe sposoby mogą być niewystarczające. W takich sytuacjach najczęściej konieczna jest wizyta u specjalisty i chirurgiczne oczyszczenie tkanek, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego kości.

Domowy okład z szałwii

Szałwia ma działanie odkażające i ściągające, dlatego zastosowanie takiego okładu może zmniejszyć tworzący się stan zapalny i nie doprowadzić do jego rozwoju. Na zastrzał palca nakłada się nasączony naparem z szałwii gazik.

Kąpiel w szarym mydle

Sposobem wartym spróbowania jest również moczenie dłoni czy stóp w szarym mydle, które ma działanie łagodzące. Pozytywnie wpływa na zmniejszenie obrzęku i odpływ gromadzącej się wokół rany ropy.

Jaka maść na zastrzał palca?

Warto rozważyć zastosowanie maści ichtiolowej, która ma działanie hamujące na rozwój bakterii. Produkt jest łatwo dostępny w aptekach, wydawany bez recepty. Przed zastosowaniem maści warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Produktem leczniczym, po który sięga się nieraz przy zastrzale palca jets także maść neomycynową, zawierająca w sobie antybiotyk o działaniu bakteriobójczym.

Dostępność poszukiwanych preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz z łatwością na portalu KtoMaLek.pl.

Profilaktyka powstawania zastrzału

Aby zminimalizować ryzyko powstania zastrzału należy unikać sytuacji mogących doprowadzić do zakażeń. W sytuacjach przerwania ciągłości skóry należy więc odpowiednio oczyścić i zdezynfekować ranę, a także zabezpieczyć miejsce uszkodzenia przed zabrudzeniem.

Bibliografia:

  1. Stasiak, M., Lasek, J., Witkowski, Z., Marks, W., Gołąbek, K. (2012). Zakażenia skóry i tkanek miękkich - złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej. Forum Medycyny Rodzinnej, 6(4), s.191-200.
  2. Sokołowski D., Sosada K., Pichurski J., Krasowski G. (2008), Porównanie wartości diagnostycznej badania klinicznego, radiologicznego i scyntygraficznego z użyciem 99mTcMPD w rozpoznaniu i leczeniu wczesnej postaci zastrzału. Polski przegląd Chirurgiczny, 78,12, s. 1216-1227.
  3. Tuszyński K. (2022). Na co naprawdę cierpi pacjent, gdy skarży się na zastrzał, nerwicę czy liszaj? Goniec Apteczny, 1, s. 38-40.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów