Choroby paznokci – rodzaje, diagnostyka, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-28 16:47
Zbliżenie na dłoń z widoczną chorobą paznokci.

Zadbane paznokcie kojarzą się nam głównie z kobietami, które regularnie wybierają się do salonu manicure w celu wykonania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz kosmetycznych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że paznokcie, jak każda inna część ciała, mogą być narażone na różnego rodzaju choroby, dlatego trzeba dbać o ich kondycję. Jakie są rodzaje chorób paznokci, jak je rozpoznawać i prawidłowo leczyć?

Rodzaje chorób paznokci

Istnieje kilka najczęstszych chorób paznokci. Zazwyczaj dzieli się je ze względu na przyczynę występowania. Wyróżniamy głównie choroby zakaźne i zapalne.

Zakaźne choroby paznokci

Jak sama nazwa wskazuje, ich podłożem są drobnoustroje, które atakują paznokcie. Do kontaktu z patogenami może dojść np. w gabinecie kosmetycznym, w którym nie są przestrzegane odpowiednie procedury, podczas pracy w ogrodzie czy na basenie. Choroby zakaźne paznokci dzielą się dalej, w zależności od czynnika, który je wywołuje.

Grzybica paznokcia

Grzybica to jedna z najczęstszych chorób paznokci. Wywołują ją tzw. dermatofity, obejmujące m.in.rodzaj Trichophyton. Grzybica paznokcia jest często następstwem grzybicy skóry, zwłaszcza, jeśli dotyczy stóp. Postępuje od brzegów paznokci, stopniowo zajmując coraz większą powierzchnię. Płytka paznokcia staje się zmatowiała, często występuje na niej szarawy, żółtawy lub biały nalot. W miarę postępu choroby paznokci, mogą one nieznacznie zmienić kształt, stać się pofałdowane lub zgrubiałe.

Drożdżyca paznokcia

Oprócz dermatofitów paznokcie mogą być zainfekowane również grzybami z rodzaju Candida. Kandydoza, inaczej drożdżyca, charakteryzuje się białym nalotem na płytce paznokcia. Kandydoza może współwystępować z innymi chorobami paznokci.

Zakażenie pałeczką ropy błękitnej

Nie tylko grzyby mogą zakazić nasze paznokcie. Przyczyną choroby mogą być także bakterie, np. Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej. Zakażenie jest dość łatwe w rozpoznaniu ze względu na barwnik, który wytwarza kolonia bakterii. Zmiana na płytce paznokcia przyjmuje kolor zielonkawy. Tu rzadziej mamy do czynienia ze zgrubieniem lub zmianą kształtu paznokcia.

Zanokcica

Zanokcica jest kolejną chorobą paznokci o podłożu bakteryjnym – może rozwinąć się w przebiegu infekcji pałeczką ropy błękitnej, ale też gronkowcami lub paciorkowcami. W tym przypadku patogeny wywołują ostrą, bolesną reakcję zapalną pod płytką paznokcia lub w okolicy wału paznokciowego. Pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, czasem także rodzaj ropnego pęcherza. Jeśli proces zapalny toczy się pod paznokciem, możliwa jest zmiana kształtu płytki.

Choroby zapalne paznokci 

Drugim podstawowym rodzajem chorób paznokci są te, których podłożem jest nie tyle infekcja, co stan zapalny.

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca to choroba skórna, często zajmująca dużą powierzchnię ciała chorego. Może ona dotykać także paznokci, na których objawia się w charakterystyczny sposób. Dochodzi do tzw. naparstkowania, czyli pojawiania się na paznokciu rowków lub wgłębień. Następnie płytka ulega przebarwieniu na białożółty kolor, zgrubieniu lub rozwarstwieniu.  

Wrastający paznokieć

Ten stan dotyczy najczęściej palucha, czyli dużego palca u nogi. Z powodu noszenia ciasnego obuwia, nieprawidłowego obcinania paznokci lub przebytej grzybicy, paznokieć może wrastać w skórę bocznego wału paznokcia, co z kolei wywołuje silną reakcję zapalną. Pojawia się ból i tkliwość w miejscu wrastania paznokcia, zaczerwienienie i skłonność do krwawienia.

Diagnostyka różnicująca choroby paznokci

W przypadku wystąpienia zmian na paznokciach stóp, można zacząć od wizyty u podologa. Taki specjalista może pomóc bardzo wstępnie zdiagnozować chorobę paznokci i w razie potrzeby zaalarmuje o konieczności wizyty u lekarza – dermatologa. Zwłaszcza w przypadku zakażenia, specjalista może wykonać odpowiednie badania mykologiczne oraz antybiogram.

Leczenie chorób paznokci

Leczenie chorób paznokci jest różne w zależności od ich przyczyn i przebiegu. W przypadku chorób zakaźnych wdrażana jest odpowiednia terapia doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi (terbinafina) lub miejscowymi (amorolfina, cyklopiroks) lub antybiotykami. W przypadku łuszczycy stosuje się także odpowiednie kremy i maści ze sterydami, czasem nawet iniekcje doogniskowe. Niekiedy mogą być konieczne zabiegi chirurgiczne, takie jak wycięcie wrastającej części paznokcia i założenie specjalnej klamry czy drenaż ropnej wydzieliny. W rzadkich przypadkach zaawansowanego stanu chorobowego toczącego się pod paznokciem, może zajść konieczność usunięcia całej płytki.

Dostępność preparatów w aptekach w Twojej okolicy sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów