Wrastający paznokieć – jak sobie poradzić?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-06 15:14
Lekarz bada stopy pacjenta.

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która może dotknąć każdej osoby i w każdym wieku. Najczęściej problem ten dotyczy dużego palca u stopy, rzadziej pozostałych palców. Wrastanie paznokci spowodowane jest najczęściej błędną pielęgnacją i nadawaniem paznokciom okrągłego kształtu. Początkowo problem odczuwany jest jako dyskomfort, lecz po dłuższym czasie może utrudniać chodzenie. Jak więc zapobiec wrastaniu paznokci i jak sobie radzić, gdy ten problem nas dopadnie?

Wrastający paznokieć – kiedy do tego dochodzi?

Wrastanie paznokcia następuje w sytuacji, w której boczna część paznokcia wbija się w sąsiadujący wał skóry. Początkowo objawia się uczuciem dyskomfortu, opuchnięciem i zaczerwienieniem wału paznokciowego. Często ból nasila się w trakcie chodzenia. Może pojawić się krew, a w późniejszych etapach również treść ropna. Nie należy tego lekceważyć, gdyż nieleczony wrastający paznokieć może prowadzić do zakażenia.

Przyczyny wrastania paznokci

Istnieje bardzo wiele zachowań, które zwiększają ryzyko wrastania paznokci. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn rozwoju wrastającego paznokcia, podaje się:

 • mechaniczne uszkodzenia wału lub płytki paznokcia, 
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia (o wąskim czubku i wysokim obcasie),
 • uwarunkowania genetyczne – deformacja palucha, stopy i/lub paznokcia,
 • nieprawidłową pielęgnację i manipulowanie nożyczkami przy paznokciu,
 • obcinanie paznokci zbyt krótko i nadawanie im okrągłego kształtu,
 • nieprawidłową biomechanikę chodu, np. poprzez zbyt dużą masę ciała,
 • dysproporcję wału paznokciowego w stosunku do płytki paznokcia,
 • czyszczenie paznokci zbyt ostrymi narzędziami,
 • cukrzycę.

Diagnostyka i leczenie wrastającego paznokcia

Proces leczenia wrastających paznokci zależny jest od stopnia zaawansowania problemu. W celu jego określenia stosuje się skalę Heifetza, która wyróżnia 3 etapy wrastających paznokci:

 • etap pierwszy – objawia się uczuciem dyskomfortu i bólu przy mocniejszym nacisku w okolicy paznokcia. Może pojawić się również zaczerwienienie i obrzęk wału paznokcia;
 • etap drugi – objawom z etapu pierwszego towarzyszy dodatkowo ziarnina;
 • etap trzeci – do wszystkich wymienionych wyżej objawów dołącza obecność wydzieliny ropnej i infekcji.

Z problemem wrastających paznokci najlepiej jest zwrócić się po pomoc do podologa lub kosmetologa w profesjonalnym gabinecie.

Metody leczenia wrastającego paznokcia

Wyróżnić można kilka metod radzenia sobie z problemem wrastających paznokci. Warto rozważyć tamponowanie wałów paznokciowych, zastosowanie specjalnych klamr lub kostki arkady. Przy niewielkim nasileniu problemu, dobrym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po domowe sposoby.

Klamry 

Jest to metoda niechirurgiczna, która ma za zadanie przywrócenie prawidłowego toru wzrostu paznokcia, bez jego nacinania. Klamra podciąga paznokieć i ułatwia jego prawidłowe wyprofilowanie. Taka terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy i wymaga regularnych wizyt kontrolnych, w celu wykonania ewentualnych korekcji oraz kontroli efektów.

Tamponowanie wałów paznokciowych

Polega na wprowadzeniu przez podologa pod brzeg wrastającego paznokcia opatrunku nasączonego np. jodyną (działa przeciwbakteryjnie oraz odciąża paznokieć od podrażnionej skóry). Po nałożeniu opatrunku następuje profilowanie kształtu problematycznego paznokcia..

Kostka arkady

Metoda nieinwazyjna, polegająca na umieszczeniu problematycznego palca w specjalnej kostce. Podolog jest wówczas w stanie podnieść i skorygować kształt paznokcia oraz przylegającego wału. Prawidłowo wyprofilowany paznokieć jest utrwalany za pomocą żywicy akrylowej.

Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Domowe sposoby walki z wrastającym paznokciem sprawdzają się jedynie wtedy, gdy proces ten nie jest jeszcze zaawansowany. Wśród domowych metod można wyróżnić:

Pamiętaj, że dostępność preparatów na wrastające paznokcie w pobliskich aptekach możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Problem wrastającego paznokcia jest złożony i należy pamiętać, że nawet wyleczony paznokieć może ponownie się wrosnąć. Aby do tego nie dopuścić, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację stóp, która obejmuje:

 • nadanie paznokciom prawidłowego kształtu i ograniczenie manipulowania przy paznokciach,
 • ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie z obuwia o wąskim czubku.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów