Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-22 13:18
Dłonie z widoczną łuszczycą paznokci.

Łuszczyca paznokci to wstydliwe schorzenie, które dotyka wielu osób. Paznokcie objęte łuszczycą stają się kruche, rozdwojone, przebarwione i mogą sprawiać ból. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić ją z grzybicą. Jak wygląda łuszczyca paznokci i jak ją leczyć?

Jak wygląda łuszczyca paznokci?

Chociaż bardzo łatwo pomylić się i rozpoznać łuszczycę paznokci jako grzybicę, wyróżnia się ona kilkoma charakterystycznymi cechami. Można je podzielić na objawy płytkowe i macierzowe.

Do objawów płytkowych zaliczamy:

 • naparstkowanie,
 • kruchość,
 • łamliwość,
 • rozdwajanie.

Wśród objawów macierzowych wyróżniamy:

 • efekt plamy oleju,
 • podłużne krwiaki,
 • onycholiza.

Grzybica paznokci dotyka najczęściej paznokci u stóp, a łuszczyca – rąk. Naparstkowanie to jeden z najłatwiej rozpoznawalnych objawów łuszczycy – w płytce tworzą się małe zagłębienia, które osłabiają strukturę płytki, która wyglądem przypomina naparstek. Efekt plamy oleju, to żółte plamki zlokalizowane pod płytką, a onycholiza – oddzielenie paznokcia od macierzy.

Paznokcie dotknięte łuszczycą stanowią nie tylko problem kosmetyczny. Uszkodzone, zdeformowane nie spełniają swojej roli ochronnej, co może powodować ból. Rany powstałe w wyniku łuszczycy paznokci mogą prowadzić do nadkażeń bakteryjno-grzybiczych, które mogą nasilić chorobę.

Łuszczyca paznokci – choroba czy objaw?

Około połowa osób chorujących na łuszczycę jest dotknięta także łuszczycą paznokci. W przypadku łuszczycy stawowej (ŁZS), jest to nawet 80% chorych. Łuszczyca paznokci bardzo rzadko występuje jako pojedynczy objaw. Jej wystąpienie zdecydowanie wskazuje na chorobę ogólnoustrojową i wymaga diagnostyki lekarskiej.

Przyczyny łuszczycy paznokci

Do dzisiaj nie odkryto dokładnych mechanizmów stojących za rozwojem łuszczycy. Podejrzewa się że jest to choroba na podłożu autoimmunologicznym, która może być dziedziczona. Dodatkowo, wpływ na jej pojawienie się mogą mieć czynniki wyzwalające, takie jak palenie papierosów, zażywanie niektórych leków, przebyte infekcje wirusowe i bakteryjne, a także inne choroby przewlekłe, np. cukrzyca czy dna moczanowa.

Jak leczyć łuszczycę paznokci?

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Stosowanie leków może doprowadzić do ustąpienia objawów (remisji), w której to zmiany zanikają i przestają być dokuczliwe. Już samo wystąpienie zmian na paznokciach wskazujących na łuszczycę wymaga konsultacji lekarskiej, po której zostanie wdrożona kompleksowa terapia.

Leczenie obejmuje:

 • preparaty miejscowe,
 • preparaty doustne,
 • metody fizyczne.

Preparaty miejscowe

Miejscowo stosuje się preparaty keratolityczne, czyli takie które zmniejszają ilość łusek. Można do nich zaliczyć kwas salicylowy, a także mocznik w wyższych stężeniach, dostępny także w postaci lakieru (Onypso). Oprócz zmniejszenia liczby łusek, ułatwiają one penetrację innych stosowanych miejscowo leków, np. pochodnych witaminy D, retinoidów (tazaroten), sterydów (betametazon) czy inhibitorów kalcyneuryny.  Sterydy można podawać także w postaci bezpośrednich zastrzyków w okolicę płytki paznokciowej.

Dostępność preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Preparaty doustne

Doustne leczenie stosuje się w cięższych przypadkach, gdzie zmiany łuszczycowe pokrywają dużą część skóry, przy łuszczycy opornej na leczenie miejscowe lub w jej szczególnych postaciach, np. łuszczycy stawowej, której często towarzyszy łuszczyca paznokci. Wśród leków stosowanych można wymienić retinoidy, metotreksat, cyklosporynę A oraz stosunkowo nowe leki biologiczne.

Metody fizyczne

Dodatkowo stosuje się fototerapię, polegającą na naświetlaniu zmian promieniowaniem ultrafioletowym w zakresie UVB. Jej odmianą jest fotochemioterapia, w której stosuje się specjalne leki uczulające na światło i wykorzystuje inne długości fali świetlnej – UVA.

W okresie remisji ważne jest, by unikać kontaktu z czynnikami, które mogą wyzwolić chorobę ponownie, takimi jak:

 • dym tytoniowy,
 • alkohol,
 • detergenty,
 • stres.

Łuszczyca paznokci – domowe sposoby

Istnieje kilka czynności, które można wykonać samemu w domu oraz zaleceń, do których można się stosować, by ograniczyć możliwość nawrócenia choroby lub przyspieszyć osiągniecie stanu remisji. Do domowych sposobów walki z łuszczycą paznokci zalicza się:

 • częste poprawne obcinanie paznokci,
 • używanie rękawic ochronnych do prac domowych,
 • stosowanie emolientów i kremów nawilżających,
 • nieingerowanie w skórki na paznokciach – odsłonięte stanowią wrota zakażenia, co może zaostrzyć chorobę,
 • unikanie obgryzania skórek i paznokci,
 • rezygnację z hybryd – dopuszczalne jest delikatne polerowanie i wygładzanie paznokci celem poprawy ich wyglądu.

Łuszczyca paznokci a dieta

Podstawą diety wspomagającej leczenie łuszczycę paznokci powinno być wyeliminowanie cukrów prostych, tłuszczy trans i wysoko przetworzonej żywności. Oznacza to m.in. rezygnację z fast foodów i słodyczy. Jadłospis powinien być bogaty w NNKT w tym, kwasy omega-3, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), a także cynk i witaminy z grupy B. Warto zwrócić uwagę na owoce morza, otręby, rośliny strączkowe, orzechy oraz odpowiednią ilość warzyw i owoców.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów