Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Szałwia lekarska - poznaj jej lecznicze działanie

Redakcja K. 2019-08-01 11:18
Szałwia lekarska - poznaj jej lecznicze działanie

Szałwia znana jest ze swojego wszechstronnego działania - oprócz właściwości leczniczych, często wykorzystywana jest również w kuchni jako przyprawa, głównie do wzbogacania smaku mięs. W tym artykule nie będziemy skupiać się na jej niewątpliwych walorach smakowych, a przyjrzymy się bliżej jej działaniu na nasze zdrowie.

Szałwia w kilku słowach

Szałwia jest półkrzewem, który naturalnie występuje w rejonie Morza Śródziemnego, natomiast w Europie jest gatunkiem uprawianym. Liście z plantacji zbierane są ręcznie przed kwitnieniem (w maju) lub po kwitnieniu (w październiku), następnie suszy się je w zacienionym miejscu, w temperaturze poniżej 35˚C.

Surowcem leczniczym są liście szałwii, które zawierają dużą ilość olejków eterycznych. Głównymi składnikami olejku są: tujon, cyneol, kamfora, borneol i pinen. Występują w nim także gorzkie laktony diterpenowe takie jak: karnozol, kwas karnozolowy, rosmanol, garbniki katechinowe oraz flawonoidy: pochodne apigeniny i luteoliny. W mniejszych ilościach w liściach szałwii znajdziemy witaminy z grupy B oraz C.

Właściwości lecznicze szałwii

Hamowanie laktacji

Napar z szałwii ogranicza laktację oraz zmniejsza samoczynne wycianie mleka u kobiet karmiących piersią. Jeśli chcesz zakończyć karmienie piersią, warto wprowadzić do codziennej diety napary z szałwii.

Działanie przeciwpotne

To obecność w liściach szałwii dużej zawartość garbników pomaga zwalczyć nadmierną potliwość. W przypadku problemu dużej potliwości warto równocześnie popojać jej napary oraz wykorzystywać go do kąpieli.

Działanie przeciwzapalne i ściągające

Napar z szałwii, poprzez hamowanie wzrostu drobnoustrojów chorobotwórczych, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz ściągające. Najczęściej stosowany jest do płukania w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, po ekstrakcji zęba i innych schorzeniach stomatologicznych. Przy infekcjach dróg oddechowych, spożywany doustnie, pomaga usunąć z oskrzeli zalegającą wydzielinę.

Właściwości lecznicze szałwii KtoMaLek.pl


Oprócz gotowych herbatek w formie fixów w aptece możesz kupić gotowe płyny do płukania jamy ustnej (np. Dentosept, Tinctura Salviae) oraz cukierki, które zawierają w swoim składzie szałwię: Tymianek z prawoślazem i szałwiąGardlox Prawoślaz Szałwia Tymianek.

Problemy z miesiączkowaniem

Liście szałwii stosuje się w przypadku skąpych miesiączek - dzięki działaniu estrogenowemu pobudzają menstruację.

Poprawa trawienia

Dzięki właściwościom żółciopędnym usprawnia proces trawienia, a dodatkowe działanie hipoglikemiczne pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

Jak przyrządzić napar z szałwii?

Możesz przygotować go samodzielnie w domu. W tym celu należy zalać 1 łyżeczkę liści szałwii szklanką wrzącej wody, następnie nakryć szklankę i odstawić na 15 minut. Po tym czasie wystarczy go przecedzić i napar jest gotowy zarówno do picia, jak i do płukania jamy ustnej i gardła.

Szałwię możesz kupić w postaci saszetek do zaparzania (np. Szałwia fix Tylko Natura, Szałwia fix Zioła Multipharm),w postaci kremów stosowanych miejscowo (np. FARMONA HERBAL CARE, LIRENE SZAŁWIA.), oraz jako składnik dezodorantów (np. Perspiblock Deo Roll-on).

Jakie są przeciwwskazania do stosowania?

Szałwii, ze względu na obecność tujonu w liściach. nie powinno stosować się w czasie ciąży. Jeśli karmisz piersią i nie chcesz zakończyć laktacji, unikaj szałwii w codziennej diecie.

Zbyt długie stosowanie szałwii może powodować wymioty i nudności, w trakcie jej stosowania warto robić kilkudniowe przerwy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów