Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Skrzyp polny na włosy. Sprawdź kiedy warto go stosować?

mgr farm. Sylwia 2019-08-02 12:02
skrzyp polny

Wpadasz w panikę gdy widzisz, że Twoje włosy zaczynają wypadać . Martwisz się, że na głowie masz ich coraz mniej? Spokojnie! Sięgnij po skrzyp polny. Ta popularna roślina znana, że swoich dobroczynnych właściwości na pewno pomoże Ci poprawić kondycję Twoich włosów.

Skrzyp polny – charakterystyka rośliny

Skrzyp polny – (łac. Equisetum arvense L.) jest byliną z rodziny skrzypowatych (Equisetaceae), występuję pospolicie w całej Europie. Ten pospolity chwast można znaleźć nad brzegami, w wilgotnych zaroślach oraz na obrzeżach lasów. Surowiec pozyskiwany do celów kosmetycznych i farmaceutycznych stanowi ziele skrzypu polnego – Herba Equiseti arvensis . Zbiera się tylko zielone, rozgałęzione pędy płonne bez dolnych brunatnych części, najlepiej w okresie od czerwca do września.

Znanych jest ponad 50 gatunków skrzypów, ale tylko skrzyp polny jest wykorzystywany w fitoterapii. Od lat jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne. Ma działanie m.in. moczopędne, przeciwkrwotoczne, pobudza przemianę materii. Jednak od wieków jest znany ze swoich dobroczynnych właściwości na włosy, skórę i paznokcie. Nie tylko hamuje proces wypadania włosów, ale również przyspiesza ich porost. Działanie to zawdzięcza magicznej mocy krzemionki, która sprawia również, że puste wewnątrz łodygi skrzypią gdy się je zdepcze lub zgniecie w dłoni.

Skrzyp polny- skład

Skrzyp polny na włosy zawiera w swoim składzie związki bioaktywne do których zaliczamy między innymi flawonoidy (glikozydy kwercetyny, kemferolu oraz apigeniny), kwasy organiczne i związki mineralne (rozpuszczalne związki krzemu, sole potasu, magnezu i glinu). Ale to nie wszystko! W roślinie tej znajdziemy również bogaty zestaw witamin (witaminę A i C) oraz witaminy z grupy B (B2,B3,B5). Jednak na szczególną uwagę zasługuję krzemionka, która występuje w surowcu pod postacią rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu. Niedobory tego pierwiastka w naszym organizmie mogą powodować  wypadanie i łamliwość włosów.

gałązka skrzypu polnego

Skrzyp polny - preparaty

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, ale jeśli każdego dnia wypada nam ponad sto włosów dziennie, to zaczynamy się martwić. Każdy z nas chce mieć, zdrowe, gęste, lśniące włosy. Piękne włosy to nasz atut. Musimy odpowiednio o nie dbać.  Włosy należy pielęgnować nie tylko na zewnątrz, ale należy je odżywiać od wewnątrz – czyli dostarczyć im odpowiednich składników. Dlatego warto sięgnąć po preparaty w tabletkach dostępne w aptece zawierające w swoim składzie skrzyp polny np. Olimp Skrzyp plus, Solgar Wiosenny skrzyp polny, Swanson skrzyp polny, Biotter Skrzyp polny forte, Skrzyp Pro Beauty. Można także sięgnąć po Skrzyp fix – herbatka. Ponadto występuje on w wielu kosmetykach takich jak odżywki, szampony, maski do włosów

Skrzyp polny – przeciwwskazania

Skrzyp mimo swych dobroczynnych właściwości nie powinien być stosowany u pacjentów stosujących takie leki jak: digoksyna (Digoxin WZF), diuretyki (Diuresin SR, Indapamide SR, Indix SR, Rawel SR, Tertensif SR ).  Jest przeciwskazany u pacjentów z zaburzeniami pracy serca i nerek, dną moczanową, oraz kłębuszkowym zapaleniem nerek. Nie powinny go także stosować kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią. Przyjmowanie przez dłuższy czas preparatów zawierających w swoim składzie skrzyp polny może spowodować niedobór w organizmie witaminy B1 (tiaminy).  Znaczny niedobór tej witaminy objawia się np. ogólnym zmęczeniem czy drżeniem rąk.

Cykl życia naszych włosów

Aby zrozumieć dlaczego włosy wypadają, trzeba poznać ich cykl życia. Trwa on od 2 do 8 lat i składa się z 3 faz: fazy anagenowej, katagenowej i telogenowej. Każdy włos na naszej głowie żyje swoim życiem – cykle poszczególnych mieszków włosowych nie są zsynchronizowane. 

Faza anagenowa – w tym czasie dochodzi do wzrostu naszych włosów. Trwa zwykle od 2 do nawet  8 lat. W tym okresie dochodzi do wzrostu liczby komórek w brodawce włosa. Wytworzona przez nie łodyga przebija się przez skórę głowy i wychodzi na zewnątrz głowy. Tempo wzrostu włosa wynosi ok. 1,5 cm miesięcznie. Długie włosy mogą zapuścić jedynie osoby u których faza anagenowa trwa jak najdłużej. Faza katagenowa – jest to faza przejściowa. Trwa ona zwykle od 2 do 4 tygodni. W tym okresie nasze włosy nie rosną, ale też nie wypadają. Faza telogenowa – czyli faza spoczynku. Włosy nie rosną, ale tkwią w mieszku włosowym. Po jej zakończeniu dochodzi do zatrzymania cyklu życia włosów. Trwa około 2-3 miesięcy. W tej fazie znajduje się 10-15% włosów na naszej głowie. Po tym okresie nasze włosy zaczynają wypadać podczas mycia, szczotkowania.

Czy warto stosować skrzyp polny?

Tak, warto!  Oprócz tego, że zmniejsza wypadanie naszych włosów, to sprawia także, że nasze włosy są bardziej elastyczne, stają się gęste i mocniejsze. Zmniejsza łamliwość i kruchość włosów.  Możesz go także stosować, jeśli masz problem z łupieżem, przetłuszczaniem się oraz osłabieniem struktury włosów czyli rozdwajaniem się końcówek. Ponadto  opisany w dzisiejszym artykule skrzyp polny jest bogaty w substancje i witaminy, które odżywią nasze włosy od wewnątrz.

Bibliografia:
1. Stanisław Kohlmunzer – Farmakognozja „Podręcznik dla studentów farmacji” str. 175-176
2. Przygoński – Bromatologia i Chemia Toksykologiczna „Ocena aktywności  przeciwutleniającej ziela skrzypu polnego”


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów