Rak żołądka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-04-11 20:54
Rysunkowa lekarka diagnozuje u pacjenta raka zoladka.

Rak żołądka to stosunkowo częsty nowotwór złośliwy dotyczący układu pokarmowego. W Polsce jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem u mężczyzn i jedenastym u kobiet. Wskaźnik 5-letniego przeżycia przy wykryciu i leczeniu wczesnej postaci wynosi nawet 90-95%. Niestety, późne rozpoznanie znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Jak rozpoznać raka żołądka? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? I czy możliwe jest całkowite wyleczenie chorego z rakiem żołądka?

Klasyfikacja raka żołądka

Rak gruczołowy stanowi około 95% nowotworów żołądka. W zależności od lokalizacji wyróżnia się raka wpustu i raka pozawpustowego. Natomiast pod względem histopatologicznym dzieli się je na raki gruczołowe:

 • typu jelitowego,
 • typu rozlanego. 

Forma rozlana jest agresywniejsza i częściej dziedziczona niż typ jelitowy.

Co wpływa na powstawania raka żołądka?

Istnieje wiele czynników, które mogą predysponować do wystąpienia raka żołądka. Czynnikami ryzyka wystąpienia raka żołądka są m.in.:

 • palenie papierosów;
 • spożywanie alkoholu;
 • infekcja pałeczką Helicobacter pylori;
 • niedokrwistość megaloblastyczna Addisona-Biermera;
 • dieta uboga w antyoksydanty;
 • predyspozycje genetyczne.

Objawy raka żołądka

Wczesna forma raka żołądka zwykle jest rozpoznawana przypadkowo. Czasami pojawiają się niespecyficzne objawy, takie jak uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, odbijania i nudności.

W stadium zaawansowanym raka żołądka występuje m.in. niezamierzona utrata masy ciała, wymioty, zmniejszony apetyt. Pojawia się także krwawienie z przewodu pokarmowego, powodujące powstawanie smolistych stolców. W niektórych przypadkach lekarz podczas badania może wyczuć guz w nadbrzuszu i/lub powiększone węzły chłonne.

Jak lekarz dokonuje rozpoznania raka żołądka?

Wynik badania histopatologicznego wycinków błony śluzowej żołądka stanowi podstawę do rozpoznania raka gruczołowego żołądka. Wycinki są pobierane podczas endoskopii, która umożliwia również sprawdzenie wyglądu błony śluzowej żołądka. Przy pomocy m.in. metody chromoendoskopii (polegającej na użyciu barwników takich jak płyn Lugola czy karmin indygo) lub endoskopii powiększającej możliwe jest zauważenie zmian towarzyszących już wczesnemu etapowi rozwoju raka żołądka.

Czy rak żołądka wyjdzie na USG?

USG jamy brzusznej i tomografia komputerowa (TK) to badania pomocnicze. Mogą uwidocznić np. powiększone węzły chłonne, ewentualne przerzuty, m.in. w wątrobie, czy stan dróg żółciowych i głowy trzustki w przypadku ich ucisku przez guza. Tomografia komputerowa pozwala dodatkowo ocenić głębokość nacieku w raku żołądka. Nieprawidłowości w tych badaniach skłaniają do pogłębienia diagnostyki o gastroskopię.

Badanie morfologii krwi jest badaniem nieprzydatnym przy rozpoznawaniu raka żołądka. Zmiany w postaci niedokrwistości z niedoboru żelaza są zmianami pojawiającymi się dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Czy raka żołądka da się wyleczyć?

Przy wczesnym stadium raka żołądka można rozważyć wykonanie dyssekcji podśluzówkowej. Polega ona na wprowadzeniu endoskopu do żołądka i usunięciu fragmentu ze zmienioną błoną śluzową wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. Po takim zabiegu należy wykonać badanie w kierunku zakażenia Helicobacter pylori.  W przypadku potwierdzenia obecności tej bakterii, wprowadza się terapię w celu jej eradykacji. Najczęściej stosuje się wówczas schematy leczenia z zastosowaniem inhibitorów pompy protonowej, metronidazolu, tetracykliny, cytrynianu bizmutu oraz amoksycyliny.

W przypadku przeciwwskazań do leczenia endoskopowego dokonuje się resekcji częściowej lub całkowitej żołądka.

Leczenie zaawansowanego raka żołądka wiąże się z całkowitym lub prawie całkowitym usunięciem żołądka wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Dodatkowo przeprowadza się następową radiochemioterapię lub chemioterapię z użyciem trastuzumabu lub niwolumabu.

Niezbędne leki możesz zarezerwować w wybranej aptece za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Rak żołądka - podsumowanie

Rak żołądka jest nowotworem, który w przypadku wczesnego wykrycia daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego zawsze warto zgłaszać lekarzowi niepokojące objawy, które mogą wskazywać na raka żołądka.

Bibliografia:

 1. Bartnik, W., Celińska-Cedro, D., Dzieniszewski, J., Łaszewicz, W., Mach, T., Przytulski, K., Skrzydło-Radomańska, B. (2014). Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori. Gastroenterologia Kliniczna, 6(2), s. 41-49.
 2. Starzyńska, T., Januszewicz, W., Wysocki, W.M. (2022). Rak żołądka. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.8. (Dostęp: 02.2023).
 3. Cichon, P., Jastrzębski, T. Rak żołądka. Onkonet.pl. Dostępne na: https://www.onkonet.pl/dp_npp_rakzoladka.php#menu2. (Dostęp: 02.2023).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów