Polipy jelita grubego — jak się objawiają i jak należy je leczyć? Czy polipy jelita grubego są niebezpieczne?

Publikacja:
dzisiaj 15:09
Aktualizacja:
dzisiaj 15:37

Polipy jelita grubego to zmiany błony śluzowej, które najczęściej mają postać uwypukleń. Polipy mogą być zmianami związanymi z procesem nowotworowym lub zapalnym. Wykrywane są w trakcie kolonoskopii, podczas której mogą być również od razu usunięte. Czy stosuje się leki na polipy jelita grubego? Jakie są powikłania po usunięciu polipa z jelita grubego? Czy polipy jelita grubego bolą?

Polipy jelita grubego w powiększeniu.

Rodzaje polipów jelita grubego

Polipy jelita grubego możemy podzielić na kilka typów:

  • polipy gruczolakowe;
  • zmiany ząbkowane jelita grubego;
  • polipy hamartomatyczne;
  • polipy zapalne jelita grubego;
  • polipy związane z zespołami genetycznymi.

Jakie badania wykonać przy polipach jelita grubego?

W celu wykrycia polipów w jelicie grubym najczęściej wykonuje się kolonoskopię. W trakcie kolonoskopii specjalista pobiera wycinki błony śluzowej jelita, które są zmienione chorobowo, w celu późniejszego przekazania ich do badania histopatologicznego. Wyniki histopatologiczne pozwalają określić czy zmiana ma charakter nowotworowy, czy nie. Podczas kolonoskopii możliwe jest również usunięcie poszczególnych polipów, dlatego zabieg ten może być nazywany diagnostyczno-leczniczym.

Polipy gruczolakowe jelita grubego

Polipy gruczolakowe są najczęściej występującym typem polipów u dorosłych. Mają one charakter nowotworowy.

Objawy związane z obecnością polipów w jelicie grubym są zależne od ich ilości i wielkości. Mała zmiana często nie daje żadnych symptomów. U niektórych pacjentów z polipami mogą pojawić się;

  • krwawienia do światła jelita grubego;
  • niedokrwistość;
  • uczucie parcia na stolec;
  • śluz w stolcu;
  • zmiany rytmu wypróżnień;
  • niedrożność przewodu pokarmowego.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezwłocznie udaj się do specjalisty.

Zmiany ząbkowane jelita grubego

Zmiana ząbkowana to rodzaj zmiany na powierzchni błony śluzowej jelita grubego, który może przyjąć różne formy. Nazwa “ząbkowe” jest związana z charakterystycznym wyglądem w badaniu mikroskopowym. Wśród zmian ząbkowanych możemy wyróżnić: polipy hiperplastyczne (nienowotworowe), polipy ząbkowane zwane inaczej gruczolakami siedzącymi oraz tradycyjne gruczolaki ząbkowane. Te ostatnie uważane są na zmiany przedrakowe i powinno się je usunąć. 

Polipy hamartomatyczne

Wśród polipów hamartomatycznych wyróżniamy polipy młodzieńcze. Pojedyncze polipy młodzieńcze nie zwiększają ryzyka wystąpienia raka jelita grubego. Poza nimi wymienia się polipy Peutza i Jeghersa, które czasami występują w jelicie grubym, jednak znacznie częściej w jelicie cienkim. Polipy hamartomatyczne są również zmianami związanymi z wrodzonymi zespołami guzów hamartomatycznych związanych z mutacją PTEN. 

Polipy zapalne jelita grubego

Polipy zapalne zwane rzekomymi to zmiany powstające w przebiegu chorób zapalnych jelita grubego. Nie są one zmianami nowotworowymi. Jeśli nie powodują objawów w postaci m.in krwawienia lub niedrożności, to ich usunięcie nie jest konieczne.

Czym i jak leczyć polipy jelita grubego? 

Leczenie polipów jelita grubego polega na ich usunięciu w trakcie zabiegu polipektomii endoskopowej. W zależności od wielkości polipów mogą być one usuwane za pomocą pętli diatermicznych lub kleszczyków biopsyjnych. Wykrycie w czasie kolonoskopii płaskich zmian błony śluzowej może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu mukozektomi endoskopowej lub endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej

Leczenie farmakologiczne nie powoduje wyleczenia. W przypadku genetycznego uwarunkowania nowotworów jelita grubego np. w rodzinnej polipowatości gruczolakowatej, pacjentowi może być zalecane stosowanie celekoksybu lub sulindaku. Leki te mają na celu zahamowanie powstawania gruczolaków w odbytnicy.

Niezbędne preparaty możesz zarezerwować w wybranej aptece z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Resekcja jelita grubego 

Resekcja jelita grubego to zabieg operacyjny polegający na wycięciu części lub całości jelita grubego. Operacja ta może okazać się konieczna, kiedy wcześniej nie uda się wyciąć zmian z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek. 

Czy polipy jelita grubego odrastają?

Usunięcie polipów w trakcie zabiegu polipektomii endoskopowej nie zapobiega powstawaniu kolejnych zmian w przyszłości. W zależności od typu polipów i historii chorobowej pacjenta lekarz wyznacza termin kontrolnej kolonoskopii. W przypadku zmian określonych w wytycznych jako wymagające nadzoru kolejne badanie powinno być przeprowadzone po 3 latach.

Kiedy można jeść po usunięciu polipów z jelita grubego?

Po chirurgicznym usunięciu polipów jelita grubego nie jest wymagane stosowanie specjalnej diety, tak więc można pić kawę czy po ustalonym z lekarzem czasie, napić się alkoholu. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie żywienie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W związku z tym powinno się m.in. ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, a zwiększyć ilości zjadanego błonnika w ciągu dnia.

 

Bibliografia

  1. Reguła, J., Bugajski, M., Wysocki, W. M., Bartnik, W. (2022). Polipy gruczolakowe. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.21.1. (Dostęp: 01.2024).
  2. Bartnik, W., Polipy i nowotwory jelita grubego. Podyplomie.pl. https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/828,polipy-i-nowotwory-jelita-grubego. Dostępne na: (Dostęp: 01.2024).

Autor

Redakcja ktomalek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja ktomalek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów