Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?

mgr farm. Sylwia 2020-12-21 14:39
chrapiący mężczyzna

Nocne koncerty to codzienność w wielu domach. Według szacunków nawet 10% populacji na całym świecie chrapie. I choć kultura popularna wpoiła nam, że chrapanie oznacza "słodki sen", może być ono bardzo groźne dla naszego zdrowia. Co więcej, stanowi duży problem zarówno dla osoby chrapiącej, jak i domowników. Jakie są przyczyny chrapania i jak można sobie poradzić z tym problemem?

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie dla wielu osób jest nieodłącznym elementem snu. Pojawia się, gdy przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest utrudniony. W trakcie snu mięśniówka gardła staje się wiotka, opadając do jego tylnej części i nasady języka. Choć miejsca na przepływ powietrza jest wystarczająco, nawet niewielki obrzęk może prowadzić do zaburzeń oddychania. Gwałtownie pobierane powietrze wprowadza języczek i podniebienie miękkie w drgania, czego skutkiem jest charakterystyczny dźwięk - chrapanie.

Utrudniony przepływ powietrza może wynikać z kilku przyczyn:

  • obrzęku ścian dróg oddechowych w wyniku infekcji lub alergii,
  • zaburzonej drożność nosa w wyniku skrzywienia przegrody nosowej, obecności polipów w jamie nosa czy infekcji,
  • przerostu migdałków podniebiennych lub gardłowych,
  • nieprawidłowej budowy gardła - wydłużony języczek lub podniebienie miękkie, które zawężają drogę przepływu powietrza,
  • osłabienie mięśniówki gardła.

Na chrapanie narażone są osoby otyłe, a także palące papierosy i spożywające alkohol bezpośrednio przed snem. Nie bez znaczenia jest także wiek - im starsi jesteśmy, tym większe ryzyko, że zaczniemy chrapać.

Mężczyźni chrapią częściej

Utarło się, że to mężczyźni chrapią częściej. Jest w tym wiele prawdy, panowie mogą bowiem stanowić nawet 80% wszystkich chrapiących. Dlaczego mężczyźni chrapią częściej? Przyczyn można się doszukiwać w nawykach żywieniowych i ogólnym stylu życia. Wieczorne piwo przed snem, tłuste i wysokokaloryczne przekąski, palenie papierosów czy późne chodzenie spać sprzyjają chrapaniu. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie chrapią wcale. Problem nasila się zwłaszcza po menopauzie, gdy równowaga hormonalna w organizmie jest zaburzona. Chrapanie częściej też dotyczy tych osób, które zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem.

Chrapanie a bezdech senny

Choć chrapanie samo w sobie nie jest szkodliwe, nieleczone może prowadzić do rozwoju obturacyjnego bezdechu sennego. Objawia się on utratą możliwości oddychania na kilka, a nawet kilkadziesiąt sekund, co prowadzi do niedotlenienia organizmu. Przyczyną jest wiotczenie i zapadanie się podniebienia miękkiego oraz języka, co prowadzi do zablokowania przepływu powietrza.  Osoby cierpiące na bezdech senny budzą się zmęczone i niewyspane, w ciągu dnia są jednocześnie senne i rozdrażnione, mają problemy z wykonywaniem obowiązków, uskarżają się na bóle głowy. Jeżeli przypadki bezdechu zdarzają się częście niż 10 razy podczas godziny snu konieczna jest wizyta u laryngologa. Nieleczony bezdech senny jest groźny dla zdrowia i w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do zgonu.

leczenie bezdechu sennego

Nieleczone chrapanie może nasilać istniejące choroby, jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca czy cukrzyca, a także wpływać na rozwój innych schorzeń sercowo-naczyniowych, które mogą prowadzić o miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu.

Metody leczenia chrapania

Jeżeli chrapanie jest uciążliwe dla nas i naszego otoczenia, powinniśmy się skonsultować z laryngologiem, który podejmie odpowiednią diagnostykę i wskaże możliwe metody leczenia. Czasem nawet niewielki zabieg chirurgiczny może znacząco poprawić nasz komfort życia.

Jeżeli przyczyną chrapania są wady anatomiczne (skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałków), zwykły zabieg chirurgiczny powinien rozwiązać nasz problem. Jeżeli chrapaniu towarzyszy także bezdech, konieczna jest dalsza diagnostyka, by sprawdzić, co jest jego przyczyną. Być może konieczne będzie zmniejszenie masy podniebienia lub stosowanie aparatu CPAP, który wytwarza stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, utrzymując je otwarte, dzięki czemu powietrze może swobodnie przepływać.

Jak walczyć z chrapaniem?

Jeżeli chrapanie nie jest dla nas bardzo uciążliwe, możemy spróbować przeciwdziałać mu na własną rękę. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które mogą pomóc w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Wkładki do nosa (AirMAX) rozszerzają przegrody nosowe, usprawniając przepływ powietrza przez nos. Spraye do gardła (Datong, Puranox, Nie Chrap!!!) mają za zadanie wzmocnić tkanki mięśniowe gardła, co ma zmniejszać drgania odpowiadające za chrapanie. Dostępne są także krople do nosa (Desnoran, Datong), które usprawniają przepływ powietrza przez nos i gardło oraz listki doustne (Snoreeze), również o działaniu wzmacniającym na ściany gardła i podniebienia. Działanie oraz możliwe skutki uboczne wskazanych preparatów można szybko sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl, który umożliwia ich rezerwację w najbliższej aptece.

Warto również wyeliminować czynniki, które mają wpływ na to, że chrapiemy.

  • Unikajmy palenia papierosów oraz starajmy się nie spożywać dużych ilości alkoholu przed snem;
  • Pozbądźmy się nadwagi, zwłaszcza nadmiarowej tkanki tłuszczowej w okolicach szyi i gardła;
  • Starajmy się spać w pozycji na brzuchu lub na boku, nie na wznak.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów