PDW (morfologia krwi) - badanie, podwyższone lub obniżone PDW, normy

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-01-12 17:30
Fiolki zawierające krew do badania morfologii krwi, w tym wskaźnika PDW.

Morfologia krwi obwodowej jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem krwi. W jej zakres wchodzi diagnostyka układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytek krwi. Kiedy bada się wskaźnik PDW? Co oznacza podwyższony oraz obniżony poziom PDW?

Badanie PDW w morfologii krwi – co oznacza?

Zasadniczą rolą płytek krwi jest tworzenie czopu w miejscu uszkodzenia naczynia krwionośnego oraz udział w procesie krzepnięcia. PDW jest wskaźnikiem zróżnicowania wielkości płytek krwi. Stanowi także prosty marker aktywacji procesu krzepnięcia krwi. Wchodzi w skład podstawowego badania krwi - morfologii. Wynik badania morfologii jest ważny, ponieważ może wskazywać na nieprawidłowości zachodzące w Twoim organizmie. Prawidłowo zinterpretowane wyniki pozwolą lekarzowi wdrożyć odpowiednie leczenie lub pokierować na dalszą diagnostykę. Wyniki PDW zazwyczaj analizuje się wraz z PLT (ilość płytek krwi) oraz z MPV (średnia objętość płytek krwi). Interpretacja powyższych wyników może być pomocna przy podejrzeniach występowania zaburzeń krzepliwości krwi, które mogą być efektem chorób szpiku kostnego, w którym powstają trombocyty (płytki krwi). Wyniki badania PDW są przydatne także we wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych.

Co oznacza podwyższone PDW?

PDW jest parametrem ukazującym zmiany wielkości płytek krwi, którego wzrost jest obserwowany podczas procesu aktywacji płytek oraz może być związany z anizocytozą płytek. Wartości PDW powyżej normy mogą iść w parze z cukrzycą, a także mogą pojawić się u pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Wysokie PDW może wskazywać między innymi na:

  • przewlekłą białaczkę;
  • plamicę małopłytkową;
  • niedobór witaminy B12;
  • obfite menstruacje;
  • anemię hipoplastyczną;
  • niedokrwistość megaloblastyczną;
  • wczesne etapy infekcji bakteryjnej. 

Jeśli jesteś weganinem lub nie przyjmujesz wraz z dietą odpowiedniej ilości witaminy B12, warto wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece takimi jak: B12 Multicomplex, Bicaps B12, Molekin B12. Podwyższony poziom PDW występuje często w ciąży. Jest to naturalne zjawisko związane z rozwijającym się płodem w organizmie kobiety. Może być także efektem niedoboru żelaza w organizmie przyszłej mamy.   

Dostępność wybranego preparatu w najbliższej aptece można sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Co oznacza obniżone PDW?

Jeśli badanie PDW jest poniżej normy, lecz inne parametry dotyczące płytek krwi nie odbiegają od normy, taki wynik nie powinien Cię niepokoić. Natomiast niskie PDW wraz ze współwystępującymi innymi zaburzeniami w morfologii są wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.

Wynik oraz normy wskaźnika PDW

Wskaźnik zróżnicowania płytek krwi (PDW) określa, jak duża liczba płytek krwi różni się objętością od przyjętej reguły. Wynik PDW nie powinien być interpretowany jako pojedynczy parametr. Zawsze należy go odczytywać z innymi oznaczeniami dotyczącymi płytek krwi. Jeśli wynik PDW jest nieprawidłowy, a dodatkowo pojawią się odchylenia od normy w przypadku wyników MPV i PLT, może to sugerować zaburzenia zdrowotne i stanowi wskazanie do dalszej diagnostyki. Za prawidłowy wynik zróżnicowania wielkości płytek krwi (PDW) w morfologii krwi uważany jest zakres 40-60% (6,1-11 fl). Wynik ten oznacza, że 40-60% trombocytów we krwi charakteryzuje się niezgodną wielkością. Wynik poniżej 40% i powyżej 60% należy skonsultować z lekarzem, który zleci dalszą diagnostykę. Należy pamiętać także, że ogólne normy mogą różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest oznaczenie. Musisz mieć na uwadze, że niski lub podwyższony parametr PDW przy prawidłowych pozostałych parametrach morfologii krwi nie powinien Cię niepokoić, ponieważ zazwyczaj jest uznawany za nieistotny klinicznie. 

PDW u dziecka

Obniżony poziom PDW u dziecka nie powinien wzbudzać niepokoju, gdy pozostałe parametry morfologii krwi są prawidłowe. Jednak każdy otrzymany wynik należy skonsultować z lekarzem pediatrą.

Bibliografia:

  1. Marcinkowska, A. Rozprawa doktorska. (2022). Analiza wybranych parametrów funkcji płytek krwi w niedrożności naczyń żylnych siatkówki. Zakład zaburzeń krzepnięcia krwi. Katedra Nauk Biomedycznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, s. 15-17. 
  2. Ostrowska, L. (2018). Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce. Wydawnictwo PZWL, s. 59.
  3. Korzonek-Szlacheta, I. i in. (2018). Płytki krwi-ogniwo łączące zakrzepicę ze stanem zapalnym. Folia Cardiologica, tom 13, nr 4.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów