Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-05-11 09:42
Białe plamki na paznokciach

Kondycja paznokci może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zgrubienia, przebarwienia czy nadmierne rozdwajanie, mogą być objawami różnych chorób. Częstą zmianą na płytce paznokcia są białe plamki. Niektórzy uważają, że sygnalizują one niedobory wapnia, jednak nie jest to prawda. Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Jak zbudowany jest paznokieć?

Paznokcie uchodzą za raczej niepotrzebny element naszego ciała. Zupełnie niesłusznie, bowiem pełnią kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim chronią zakończenia nerwowe i skórę opuszków palców, co umożliwia nam wykonywanie precyzyjnej pracy dłońmi. Poza tym to właśnie paznokcie mogą dawać sygnały, że organizm zaczyna chorować.

Paznokcie wyrastają z tzw. macierzy paznokcia, umiejscowionej głęboko pod skórą i przylegają do łożyska. Zbudowane są głównie z keratyny, której zawdzięczają swoją twardość. Składają się z warstwy grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej, tworząc twardą płytkę. Ich powierzchnię okalają wały paznokciowe, które pełnią funkcję ochronną.U zdrowego człowieka paznokcie rosną w tempie 0,5 - 1,2 mm tygodniowo.

Przebarwienia na paznokciach

Przebarwienia na paznokciach są zmorą wszystkich kobiet, którym zależy na naturalnym i estetycznym manicure. Zdarza się jednak, że nie jest to tylko defekt estetyczny, ale również wyraźny sygnał ze strony organizmu. Przebarwienia przybierają przeróżne formy i mogą mieć wiele przyczyny.

  • Żółte przebarwienia – pożółkłe paznokcie to przede wszystkim problem palaczy, a także tych pań, które często malują paznokcie na ciemne barwy. Mogą miećrównież podłoże chorobowe. Żółte przebarwienia to częsty efekt przewlekłych infekcji, a także chorób płuc oraz nerek. Również niektóre leki mogą sprawiać, że paznokcie żółkną;
  • Brązowe przebarwienia –  brązowe plamy na paznokciach mogą być efektem mechanicznych uszkodzeń płytki. Takie przebarwienia pojawiają się również przy niewydolności nerek, a także u nałogowych palaczy;
  • Zielone przebarwienia – zielone plamy na płytce paznokcia mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym np. w wyniku uszkodzenia paznokcia podczas wykonywanego manicure;
  • Czarne przebarwienia – poczerniałe paznokcie mogą być wynikiem poważniejszych urazów, w wyniku których pojawiają się tzw. krwiaki podpaznokciowe. Zmiany przesuwają się wraz ze wzrostem płytki. Podobny efekt przynoszą niektóre leki. Jeśli jednak ciemna plama pozostaje w jednym miejscu, może to być oznaka grzybicy lub odmiana czerniaka, groźnego nowotworu;
  • Paznokcie Lindsaya –mówimy o nich, gdy część płytki przy korzeniu jest niemal biała, zaś druga część czerwono-brązowa. To objaw charakterystyczny przy chorobach nerek, którym towarzyszy podwyższone stężenie azotu we krwi.

Przebarwienia paznokci - co oznaczają? KtoMaLek.pl

Białe plamki na paznokciach – co oznaczają?

Najczęstszym typem przebarwień na paznokciach są małe, charakterystyczne plamki na powierzchni płytki. Z pewnością nie jeden raz słyszeliśmy, że ich obecność to znak, że nasz organizm potrzebuje wapnia. To nadal często powtarzany mit. Tymczasem w zdecydowanej większości przypadków białe plamki na paznokciach to efekt uszkodzeń mechanicznych i błędów w manicure. Takie zmiany nazywa się pseudoleukonychią. Mogą być też efektem niedoboru białka lub składników mineralnych, takich jak: cynk, potas, magnez.

Czasem jednak białe przebarwienia mogą być oznaką poważniejszych chorób. W leukonychii pozornej widoczne na płytce zmiany powstają jeszcze w tkankach podpaznokciowych. Mogą świadczyć o chorobach nerek i wątroby. W leukonychii prawdziwej zmiany powstają w macierzy paznokcia i mogą być objawem choroby wrzodowej, kamicy żółciowej czy niedoczynności przytarczyc. Nie ma jednak co panikować, bo takie przebarwienia mogą być również uwarunkowane genetycznie, bez powiazania z jakąkolwiek chorobą.

Odpowiednia pielęgnacja paznokci

Aby cieszyć się pięknymi, mocnymi i zdrowymi paznokciami bez przebarwień, należy o nie odpowiednio zadbać. Samo stosowanie odżywki na płytkę może nie wystarczyć. Trzeba działać kompleksowo, pielęgnując zarówno dłonie, jak i paznokcie. Pamiętajmy o wykonywaniu regularnych peelingów, które usuną martwy naskórek i sprawią, że skóra dłoni będzie gładka, a paznokcie odżywione i gotowe do nałożenia odżywki lub lakieru. Nie zapominajmy o odżywczym kremie do rąk, który nawilży dłonie i paznokcie. Co jeszcze możemy zrobić?

  • Oliwa i sok z cytryny – dłonie moczymy w podgrzanej mieszance oliwy z oliwek i soku z cytryny. Oliwa nawilży i odżywki skórę oraz przesuszone skórki, zaś sok rozjaśni przebarwienia;
  • Namaczanie w żelatynie – regularne namaczanie paznokci w rozpuszczonej żelatynie wzmocni paznokcie i sprawi, że będą mniej łamliwe;
  • Napar z siemienia lnianego – nasiona siemienia lnianego gotujemy z niewielką ilością wody, do uzyskania gęstego żelu. Możemy w nim paznokcie kilka razy w tygodniu, dzięki czemu będą dobrze nawilżone i bardziej odporne na uszkodzenia;
  • Witamina A i E – kapsułki witaminowe można również stosować zewnętrznie. Wystarczy przebić kapsułkę igłą, a zawarty w nich olejek z witaminami wcierać z paznokcie;
  • Olej rycynowy – można go wcierać bezpośrednio w paznokcie lub dodać do kremu. Dobrze nawilża i wzmacnia paznokcie.

Jednocześnie starajmy się wyeliminować czynniki, które osłabiają paznokcie. Podczas sprzątania używajmy ochronnych rękawic, aby paznokcie nie miały kontaktu z wodą i detergentami. Przed nałożeniem kolorowego lakieru stosujmy bazy i podkłady, które uchronią płytkę paznokci przed przebarwieniami. 

Działanie od wewnątrz

Pielęgnacja dłoni i paznokci od zewnątrz szybko przyniesie pozytywne rezultaty, jeśli połączymy ją z odpowiednią dietą, która dostarczy nam niezbędnych witamin i minerałów. Paznokcie potrzebują przede wszystkim witaminy A i E, a także C, jak również witamin z grupy B. Jeżeli zadbamy o odpowiednią podaż krzemu, cynki i wapnia, staną się twardsze i odporne na różne uszkodzenia mechaniczne.

Zdarza się jednak, że nie zawsze mamy czas lub możliwości, by skomponować pełnowartościowe posiłku, bogate w potrzebne nam witaminy. Tu z pomocą przybywają suplementy witaminowe, pomocne zwłaszcza przy problemach z paznokciami. Wybór jest spory i każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy sięgnąć po produkty zawierające pojedyncze substancje lub złożone preparaty witaminowe (Vitapil, Biotebal, Merz Spezial Dragees, Skrzypovita, Bio-Silica), które działają bardziej kompleksowo. W ten sposób zadbamy nie tylko o paznokcie, ale również skórę i włosy. Skład oraz dostępność szukanych suplementów w aptekach można sprawdzić w serwisie KtoMaLek.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów